Série nepříznivých zpráv vedla v úterý a ve středu k hlubokým ztrátám, a to při nadprůměrných objemů obchodů. Páteční denní svíčka ale na druhou stranu uzavřela cenový odskok ze začátku týdne a začátku září.
Nejbližší rezistence je na současné hladině v zóně 2 940 až 2 950, kde je i 50denní klouzavý průměr, další hladina odporu je na maximech okolo 3 025. Případný růst zkraje týdne by nejbližší rezistenci proměnil v podporu, důležitějším supportem z dlouhodobého hlediska je pásmo okolo 2 800, následně pak 2 720.
Index S&P 500 se dlouhodobě pohybuje v širším pásmu 2 800 3 025. Je mezi 50- a 200denním klouzavým průměrem a jeho denní graf je neutrální. Proražení pod 2 800 by pravděpodobně zmrazilo nereálná očekávání.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) rychle vylétl výše k "tradičním" hodnotám okolo 20. Pokud příští týden potvrdí formování růstového trendu, vyšle indikátor pro akcie nepříznivý signál.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
V pondělí skončilo třetí čtvrtletí, ve kterém index S&P 500 připsal 1,2 %, září dopadlo 1,7% ziskem a za prvních devět měsíců roku benchmark přidal bezmála 19 %. Hezká čísla, která ovšem nic nemění na tom, že se v současnosti trh zadrhává. Od května se index pohybuje v pásmu o rozpětí 8 % a volatilita vzrostla.
Vstup do nejpříznivějšího čtvrtletí roku se nevydařil. Protipohyb po prudkém propadu přišel, a došlo tak k zaplnění cenových odskoků. Hlubšímu poklesu zatím zřejmě brání očekávání podpůrných opatření ze strany Fedu.
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz