Na britských ostrovech je inflace sice stále pod nulou, více indikátorů však naznačuje, že místní ekonomika již dosahuje maximální vytíženosti a při dlouhodobé pasivitě centrální banky by se mohla začít přehřívat. Oním nejsledovanějším indikátorem je růst mezd, který v dubnu v Británii meziročně dosáhl 2,7 % (viz graf), což představuje nejrychlejší tempo od února 2009 a je zároveň vyšší než jakákoliv pokrizová hodnota v USA.
Porovnání meziročního vývoje inflace (žlutě) a růstu mezd (modře) v Británii:
Můžeme proto očekávat vyšší spotřebitelské výdaje, které po dlouhých letech poklesu reálných mezd (mezd očištěných o inflaci) budou podporovat místní hospodářský růst a tlačit Bank of England ke zpřísnění měnové politiky. Celková situace a rozdíl ve vývoji makroekonomických dat mezi USA a Británií je již poznat na kurzu měnového páru GBP/USD, který se dostal na nejvyšší letošní hodnoty a překonal tak maxima z povolební euforie, kdy výhra konzervativců Davida Camerona dala dočasně britské libře podporu.
Růst GBP/USD se navíc zdá být udržitelný, protože je podporován také silnějším EUR/USD. Kurz eura s jeho důležitými makroekonomickými důsledky pro britskou ekonomiku tak prozatím nebrání britské libře v rozletu.
Vývoj měnového páru GBP/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: ons.gov.uk, MT4