Vývoj zásob zemního plynu v USA (modře) v porovnání s rokem 2020 (zeleně) a 5letým průměrem (fialově):
Ve Spojených státech se vyšplhala cena plynu z dlouhodobého pásma 2-3 USD na aktuálních 5,72 USD. Přitom k takovému růstu není příliš důvodů, díky rostoucí nabídce z Texasu a Pensylvánie se daří doplnit zásoby, které jsou zhruba uprostřed 5letého koridoru a poslední dobou rychle rostou, čímž dohání mírnou ztrátu z léta.
Vývoj ceny zemního plynu v USA v porovnání s přebytkem/deficitem zásob oproti 5letmu průměru:
V druhém grafu vidíme, že dnešní ceny amerického plynu jsou mimo historickou šablonu. Vzhledem k velmi mírnému deficitu a sezónnosti by se měl a cena pohybovat spíše v blízkosti 3,5 USD. Takové ceny můžeme vidět u kontraktů s dodáním od dubna 2022 dále, takže i trh futures považuje dnešní cenu za nepřiměřeně přestřelenou a od jara příštího roku by měl plyn působit na spotřebitelské i průmyslové ceny dezinflačně.
Vývoj ceny zemního plynu v USA (týdenní graf – W1):
Když se podíváme do Evropy, tak z celkového pohledu je třeba uznat, že zásobníky nejsou plné a zůstávají pod svým dlouhodobým průměrem. Rozdílný pohled už nastává, pokud bychom z daného grafu vyřadili zásobníky Gazpromu, monopolního dodavatele zemního plynu z Ruska. Gazprom sice plní všechny objednané dodávky svým evropským zákazníkům, kteří mají víceméně plno, do svých zásob ale přes léto téměř nic neposlal, protože raději počká na levnější a politicky (pro Rusko) vhodnější variantu zasílání plynu přes Nord Stream 2. Jediným rozdílem tak zůstává, že Gazprom so svých evropských zásobníků začne posílat plyn až po zprovoznění nového plynovodu v Baltském moři.
Vývoj evropských zásob zemního plynu:
Mezitím ceny v Evropě rapidně vyrostly na nepředstavitelně vysoké úrovně, takže pro ruský plyn je nyní mnohem výhodnější prodávat jakýkoliv plyn navíc na spotovém trhu než jej uskladňovat, protože příští rok by za něj dostal vzhledem k aktuálním cenám futures zhruba poloviční cenu.
V případě průměrné zimy (2018-19) zůstanou zásobníky v Evropě i na jaře dostatečně plné. Počasí tedy bude hlavní divoká karta při načasování, kdy se trh s plynem (a elektřinou) vrátí do normálu. Výroba německých větrníků totiž může z velké části kompenzovat plynové elektrárny, ale v případě bezvětří a nízkých teplot může dojít k podobnému spotovému vystřelení cen elektřiny jako letos v únoru v Texasu. V případě zprovoznění Nord Stream 2 ale čekejme pokles cen plynu globálně už od května 2022.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: eia.gov, AGSI, PXE