Saúdové hodně slevili ze svých požadavků, protože dohoda nebude zahrnovat omezení těžby v Íránu, největším regionálním konkurentovi. Za tím analytici vidí velmi napjatý rozpočet arabského království, které po strmém pádu cen ropy již druhý rok po sobě zasekne pořádnou sekeru (2016 se čeká deficit 13 % HDP) a devizové rezervy se prudce snižují. Předpokládaný růst cen ropy po snížení produkce by měl rozpočet alespoň částečně zlepšit.
Vývoj těžby jednotlivých členů kartelu OPEC (v tis. barelů denně):
Dohoda navíc šla nad rámec očekávaného zmrazení produkce na stávajících úrovních. I přesto se však cena ropy výrazně nezvýšila. Včerejší 5procentní růst stále nechává jeden barel v rozmezí 40-50 USD (viz graf). Je tedy vidět, že trh usnesení příliš nevěří a čeká, že jako obvykle jej budou členské státy porušovat těžbou nad limit.
Další klíčový hráč, Rusko, nebyl součástí rozhovorů a i přes ochotu z předchozích dialogů s OPEC se zatím ke svému případnému omezení těžby nijak nevyjádřil. Naopak zvyšuje svou produkci slušným tempem na postsovětská maxima. Rusko tedy na trhu nechává spíše více otazníků, než jasných býčích signálů, které by ceny podpořily.
Nové zprávy proto vnímáme spíše jako support, díky kterému by se ropa již neměla dostat pod 40 USD. Je vidět, že členové kartelu OPEC jsou v případě velice nízkých cen ochotni se dohodnout. Arabské státy s vysokými rezervami totiž vidí, že současnou cenovou úroveň by nedokázaly tolerovat donekonečna a přidávají se k ostatním rozpočtově napjatým státům jako Venezuela a Nigérie, které po vyšších cenách ropy touží už delší dobu.
Vývoj ceny ropy Brent (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Investing.com, OPEC Monthly report