Spojené státy jsou mezi vyspělými zeměmi v rámci nynější konjuktury nejdále (pokud nepočítáme Austrálii, která recesi nezažila už velice dlouho). Nezaměstnanost v USA je u historických minim a centrální banka zvýšila úrokové sazby už 4krát.
Dluhopisoví investoři se domnívají, že fáze oživení se chýlí ke svému konci a Fed ani nebude potřebovat příliš zvyšovat sazby, než se do americké ekonomiky vrátí recese. Výnosy 10letých vládních dluhopisů se totiž v USA stále drží překvapivě nízko na 2,37 % p.a. Nejspolehlivější indikátor recese, kterým je rozdíl mezi výnosy 10letých a 2letých dluhopisů, už svítí červenou barvou (viz graf).
Vývoj spreadu mezi 10letými a 2letými americkými vládními dluhopisy (v bazických bodech):
Tento indikátor dokázal predikovat všechny poválečné kontrakce americké ekonomiky. Zkrátka pokud trh dluhopisů věří, že již není třeba posílat úroky výrazně výše, je třeba se mít na pozoru.
Zvýšení úrokových sazeb se sice ještě pravděpodobně dočkáme na prosincovém zasedání Fedu. To by ale mohlo být poslední na delší dobu. Mezi centrálními bankéři se totiž množí hlasy, které trápí velmi nízká jádrová inflace a přiznávají, že tento vývoj je pro ně vzhledem k silnému trhu práce záhadou.
Meziroční vývoj jádrové inflace v USA:
Představitelé Fedu si tak budou moci dát delší pauzu a čekat, až se inflace vrátí alespoň na cíl 2 %, na kterém už nebyla téměř 6 let. Více o jejich postoji se dozvíme už ve středu, kdy budou před americkým Dnem díkůvzdání zveřejněny Minutes z posledního zasedání.
Co tento vývoj znamená pro hodnotu dolaru? Žádná další rally a pokus o zdolání parity vůči euru není na pořadu dne. Dolaru teď z jednorázových faktorů může pomoci především balíček na snížení daní, ten ale vzhledem k nejistému hlasování v Senátu a spojeným průtahům nejspíš bude platit až od 1.1.2019 a bude trvat dlouho, než začne působit na ekonomiku.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, businessinsider.com, Bloomberg, FRED