Důvodů pro pokles úrokových sazeb v USA může být mnoho, ale ne vždy musejí souviset s prudkým zpomalením ekonomiky. Nyní jde především o nízkou inflaci, příliš silný dolar, klesající ceny komodit – Fed si zkrátka může dovolit sazby snižovat, aniž by se růst cen vymknul kontrole. A po zkušenostech z Japonska a eurozóny by se ve Spojených státech měli bát spíše stagnace cen a preventivně držet sazby níže.
Mimo to Fed reagoval na inverzi výnosové křivky velice rychle a snížil sazby jen několik týdnů poté, co výnos 10letých dluhopisů poklesl pod jeho hlavní úrokovou sazbu. Před Velkou recesí začali centrální bankéři s uvolňováním měnové politiky až 14 měsíců po inverzi výnosů (viz graf) v době, kdy už ceny nemovitostí prudce klesaly a pokles se již nedal zastavit.
Porovnání vývoje hlavní úrokové sazby Fedu (červeně) a výnosu 10letých dluhopisů v USA (modře):
Podívejme se na několik hlavních amerických indikátorů, jak si stojí v porovnání s předchozími vrcholy hospodářského cyklu:
ISM indexy se standardně považují za recesní, pokud poklesnou pod 50 bodů, nyní je ISM v průmyslu na 51,2 bodech, ISM ve službách na 53,7 bodech. Index klesá již delší dobu, ale stále se drží v expanzních hodnotách.
Nové žádosti o dávky v nezaměstnanosti při poklesu HDP obvykle prudce rostou a nacházejí se nad 350 tisíci. Nyní je 4týdenní průměr blízko historických minim na 215 tisících (viz graf). Zde absolutně žádný náznak zpomalování ekonomiky.
Vývoj nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti v USA:
Stavební povolení většinou prudce klesají již dlouho před recesí, protože dopad na výstavbu je zpožděný o několik čtvrtletí. Tento indikátor už delší dobu stagnuje okolo 12letých maxim 1,3 mil. bytů ročně. Navíc má ještě prostor k růstu, během předchozích vrcholů konjuktury se povolovalo zhruba 1,8 mil. bytů ročně. Rezidenční trh by tedy neměl být spouštěčem recese v USA.
Maloobchodní tržby bez aut a benzínu jsou silnou a také včasně zveřejněnou statistikou, která má vysokou korelaci se spotřebitelskými výdaji, které tvoří 70 % amerického HDP. A poslední data ukazují na slušné zrychlování těchto tržeb (viz graf), když rostou meziročně o 5 %. Jejich růst by se měl na přelomu roku ještě zvýšit s tím, jak z meziročního srovnání vypadne velmi slabý prosinec 2018 a únor 2019.
Vývoj růstu maloobchodních tržeb bez aut a benzinu v USA (anualizovaně):
Bezmezné nakupování zlata, amerických státních dluhopisů, bezpečných měn nebo snad i kryptoměn v očekávání přicházející recese se tak nemusejí setkat se ziskovým koncem.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, tradingeconomics.com, Bloomberg