Jedním z nejsilnějších indikátorů pro příchod ekonomického útlumu jsou data z dluhopisových trhů. Jakmile se výnos krátkodobého dluhu dostane na stejnou úroveň nebo dokonce výše než výnos dlouhodobého dluhu, dostáváme se do velmi rizikového teritoria. Investoři totiž čekají pokles sazeb, což nevěští nic dobrého. Všechny recese za posledních 40 let takto dokázal dluhopisový trh předpovědět a to ještě s dostatečně dlouhým odstupem, viz graf.
Vývoj rozdílu mezi výnosem 10letého amerického vládního dluhopisu a 3měsíčních pokladničních poukázek (období recese šedě):
Aktuálně tedy ještě nesvítí výstražné světlo, ale nebezpečné hranici se díky zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed) pomalu blížíme. Vzhledem k plánovaným prodejům dlouhodobých dluhopisů z rozvahy Fedu a větší zdrženlivosti co se týče dalšího zvyšování sazeb, by se však spread neměl příliš rychle uzavřít a na recesi si tedy ještě chvíli počkáme.
Jiný grafický pohled na celou situaci nabízí graf z dílny Bloomberg (používá 30leté výnosy místo 10letých výše). Tento pohled indikuje přepálenost ekonomiky a celý ekonomický cyklus nejen v závislosti na spreadu dluhopisů, ale také na míře nezaměstnanosti. Zkrátka čím více vlevo dole jsme, tím více není situace udržitelná a recese je za dveřmi.
V porovnání s předkrizovými léty tedy ještě nějaký prostor pro prodloužení dobrých časů je, ale už se blížíme chvíli, kdy rozjetý večírek pomalu končí. Pravdou je, že tak moc bujarý ten večírek prozatím není, když se podíváme se na růst dluhů nebo ceny aktiv, takže i kocovina by nemusela být tak tragická jako před 10 lety.
Vývoj míry nezaměstnanosti (spodní osa) a spreadu 30letých a 3měsíčních dluhopisů v USA (levá osa):
Jak by řekl klasik, dávám té recesi rok, maximálně dva. Jubilejní rok 2020 se tedy nejspíš bude lámat chleba.
Jak se na tuto situaci připravit? Podle výše zmíněných opatrných (čti pesimistických) investorů držet méně akcií, zvláště těch amerických, které jen od Nového roku přidaly dalších 5 % a jejichž exponenciální růst už nahání strach. Naopak se hodí si do portfolia přidat více bezpečných vládních dluhopisů i měn, jakými jsou švýcarský frank a japonský jen.
Vývoj amerického akciového indexu S&P 500 (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Bloomberg, FRED, MT4