Do toho zrychluje růst mezd a jádrová inflace se v září zvýšila z 3,2 na 3,3 % meziročně.
Meziroční vývoj jádrové inflace v USA:
Očekávání trhů ohledně prudkého uvolňování měnové politiky tak (znovu) vzaly za své. Před měsícem sice došlo k prvnímu poklesu úroků americké centrální banky od pandemie covidu, a to rovnou o půl procentního bodu, ale s dalšími takovými kroky nelze v kalkulacích pro střednědobý výhled počítat. Aktuálně trhy úrokových swapů ukazují na pokles sazeb o 25 bazických bodů na dalších měnové-politických zasedáních 7.11. a 18.12. s určitou pravděpodobností stagnace úroků.
Jakým odvětvím taková situace vyhovuje a komu naopak škodí? Svižný růst HDP v USA i stimulace ekonomiky v Číně by měla pomoci těžařům průmyslových komodit i zpracovatelskému průmyslu. Tyto sektory jsou více závislé na ekonomickém cyklu a volatilní poptávce, která se dle posledních dat nevyčerpává a bude dále podpořena. Profitovat by tedy měly i automobilky, které se nyní potýkají s přebytkem výrobních kapacit po celém světě. Otázkou však je, jak s trhem zamíchá obchodní válka, v rámci které uvaluje Evropská Unie, USA i Kanada vysoká cla na dovozy elektromobilů z Číny.
Vývoj prodejů automobilů v USA (sezónně přepočtený roční prodej):
Jeden často opomíjený indikátor také poukazuje na notnou dávku optimismu v USA, kde si domácnosti i firmy postupem času nějak zvykly i na vysoké úrokové sazby. Díky rostoucímu zájmu o hypotéky a investiční úvěry se k růstu obrací i peněžní zásoba (M2). Zatímco v letech 2022-23 se ve Spojených státech úvěry spíše splácely a objem peněz klesal, letos už dochází k růstu. Částečně jde samozřejmě i o „zásluhu“ vládního sektoru, jehož deficit dosahuje v USA stále cca 6 % HDP a podporuje tak tvorbu peněz.
Vývoj měnového agregátu M2, v bilionech USD:
Investoři si tedy zvykli na „nový normál“ v podobě vysokých úrokových sazeb i hlubokých deficitů vládních rozpočtů. Akcie tedy rostou i přes zajímavé výnosy dluhopisů. I u nás v Česku vidíme, že hypoteční trh silně ožívá i na úrokových sazbách přes 5 % p.a.
Tento systém může fungovat tak dlouho, dokud se něco nepokazí. Třeba do té doby, než si investoři řeknou, že vládní dluhy jsou již neudržitelné, ale to se díváme do horizontu minimálně několika let. V krátkodobém pohledu budou velmi důležité americké prezidentské volby, na které se podíváme příští týden.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, CME, tradingeconomics.com, Bloomberg