Proč by neměl Fed zvyšovat své sazby?
Na začátku své úvahy začneme u méně pravděpodobné varianty, že by Fed zvedl své úrokové sazby. Hlavní důvody, proč Fed nemusí zvedat své sazby, jsou následující:
Inflace klesá. Americké úrokové sazby jsou reálně kladné, tzn. sazby jsou již nyní nad inflací. Americkému investorovi se vyplatí peníze šetřit než utrácet. Není vůbec jisté, že zvýšení sazeb o 25 bazických bodů by celý proces urychlilo.
Zvýšení sazeb by totiž přineslo víc škody než užitku. A jsme u druhého důvodu proč zvyšovat sazby pro Fed je velice riskantním. Jsou to výnosy na amerických desetiletých dluhopisech. Jestli výnosy přesáhnou trvale 5 % a výše, bude to velký problém pro americkou vládu. Nová krize na dluhopisovém trhu by mohl být kamínek, který by spustil lavinu ekonomické krize. A to si nikdo v současné napjatém světě nepřeje.
Vývoj výnosů amerických desetiletých dluhopisů:
Přinese Powell dobrou zprávu?
Stejně tak jak se jeví nepravděpodobné další zvyšování sazeb, stejně tak je málo pravděpodobné, že bychom se dočkali snížení sazeb. Ale existuje způsob, jak Powell trhy může potěšit. Kdyby oznámil, že utahování měnové politiky je u konce. Tato zpráva by trhy poslala do silně růstové tendence.
Právě zběsilý růst trhů je protiargumentem k možnosti, že Powell toto prohlášení učiní. Samotný silný růst trhů je totiž silně proinflační. I když nyní dosáhneme maximální úrovně výše sazeb pro tento měnový cyklus, neznamená to automaticky, že se dočkáme oficiálního prohlášení o konci cyklu. Powell si bude chtít nechat aspoň nějaký prostor pro nadcházející zasedání Fedu.
Kdy přijde otočka?
Trhy vnímají přestávku jako nutnou fázi pro otočku na sazbách. Jestli Powell oznámí dnes přestávku, tak se automaticky začne spekulovat, kdy má přijít otočka na sazbách.
První předpokladem je, že inflace bude dál stagnovat nebo klesat. Dynamika poklesu inflace je zatím dobrá. A jestli vydrží, tak Fed může otočit na sazbách.
Druhým předpokladem je americký pracovní trh. Fed ve svých předpovědí počítá s tím, že nezaměstnanost stoupne maximálně na 4,1 %. Kdyby americká nezaměstnanost začala silně růst nad 4,5 %, tak Fed bude mít pádný důvod provést otočku na sazbách co nejdříve.
Matěj Široký