Stále dokola je nám předkládáno, že musíme dodržovat Money Management, nastavovat Stop-Lossy, nezapomínat na psychologii tradingu, neustále zdokonalovat strategii, nicméně málokdo nám už sdělí, jakého chování se vyvarovat, abychom těchto cílů potencionálně dosáhli, odbrzdili se a vydali se konečně na svoji traderskou dráhu.
Jsou to primárně limitující návyky chování, které jsme si vypěstovali v průběhu života jako reakci na určité situace, abychom se obrnili před okolním světem. Z těchto návyků vznikly rituály a z rituálů vznikla určitá část charakteristiky naší osoby.
Nicméně nemusíte se bát. Říká se sice, že zvyk je železná košile, ale díky uvědomění si podstaty problému a chuti něco v sobě změnit můžeme vylepšit svůj život, cítit se lépe a být i potencionálně úspěšnější.
Níže můžete vidět jedny z největších brzd, které nás v tradingu limitují, a dokud na nich nezapracujeme, bude trading velmi náročnou a nevděčnou disciplínou.
1. Závislost na informacích
Ve vzdělávacím článku Čtyři nejčastější závislosti tradera byla mimo jiné zařazena tato (na první pohled logická) aktivita. Projevy jsou uvedeny v článku, přičemž hlavní myšlenkou zůstává, že kvůli této závislosti je trader stále krok pozadu.
Čím to ale je, že potřebujeme stále analyzovat a mít k dispozici co nejvíce informací, než vydáme rozhodnutí?
Odpovědí je vnitřní nejistota a nedůvěra ve svoje schopnosti. Pokud patříte k tomuto typu tradera, je očividné, že vaší brzdou je nikoliv nedostatek validních informací, ale nedostatek sebedůvěry.
Informace jsou samozřejmě důležité, nicméně pokud se jedná o chorobnou závislost, není možné efektivně řídit svoji strategii, protože odevzdáváte svoje schopnosti ve prospěch okolí = obchodní strategii řídí všechno možné, jen ne vy.
Práce na sebedůvěře je (stejně jako níže uvedené řešení problémů) běh na dlouhou trať, jelikož se vyvíjí postupně. Jednoduše začněte věřit sobě (nikoliv svému vnitřnímu hlasu), hlavně svým schopnostem. Výsledky se časem dostaví i bez zbytečného plýtvání času na hledání pravdy venku.
2. Extrémní chamtivost
V článku Skromnost vs. Chamtivost bylo souhrnem řečeno, že extrémní projevy chamtivosti znamenají, že trader často brutálním způsobem porušuje money management pro vidinu velkých zisků a často si neuvědomuje velké riziko s tím spojené.
Jaká je příčina a řešení této situace?
Jedná se zde o určitý projev touhy, která vzniká jako neodolatelná chuť “mít něco ve své moci?. Proto někteří tradeři nejsou schopní nést myšlenku, že by nevyužili této jedinečné příležitosti a jeho kořist by si odnesl někdo jiný. Původním činitelem tohoto chování je tedy strach z nedostatku.
Zde neexistuje jednoznačná metoda, jak tuto obavu zmírnit, jelikož u každého tradera se projevuje v jiné míře a vznikla v průběhu jeho života možná už od brzkého věku.
Nicméně obecnou pomůckou je nalézt v sobě vděčnost.
Tato vděčnost může být směrem ke komukoliv, kdo vám v životě pomohl dostat se tam, kde zrovna jste, a nebo nejlépe poděkovat sám sobě, co jste doposud na této cestě dokázali.
Toto krátké pozastavení a ohlédnutí se za svým životem může nastolit rovnováhu vaší zběsilé jízdě a budete moci opět plynule, bez prudkých rozjezdů a brzdění, pokračovat na své cestě.
3. Strach ze ztrátového obchodu
Jedna z nejčastějších brzd, která se projevuje buďto nekonečným setrváváním na demo účtu, anebo neuvážlivým chováním na reálném účtu, kdy často vybíráme dříve Take-Profit a posouváme Stop-Loss, protože předpokládáme, že se trend obrátí.
Proč máme v sobě zakořeněn tento strach a jak s ním naložit?
Tím, že se rozhodneme pro trading, v nás vznikne určitý závazek vůči nám samotným. Vytyčíme si cíl, který u naprosté většiny zůstává stejný: aby byl náš trading potencionálně profitabilní.
Nicméně praxe nás naučila, že ne vždy vše vychází tak, jak si přejeme, tudíž v nás vzniká obava z osobního selhání. Touto obavou se trader chrání před potencionálním osobním vyhořením, ztrátou sebeúcty a nalomením ega.
Bohužel tímto způsobem přemýšlení ve výsledku stojíme na místě (což je přesně ona pomyslná brzda našeho “stroje?). Může být pro nás tedy velmi dobré do budoucna se poučit z takové zkušenosti a snažit se ji vyvarovat.
Jak vyřešit strach ze ztrátového obchodu? A jaké jsou poslední dvě traderovy brzdy? Odpovědi naleznete ve druhé části příštího článku.
Úspěšný trading přeje
Josef Zeman
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Representative office: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
www.purple-trading.com/cs
Pamatujte, že obchodování CFDs je pákovým produktem a může tak dojít ke ztrátě vašeho celého kapitálu. Pro více informací o rizicích v tradingu prosím navštivte stránku zde.
Obchodování na devizovém a CFD trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, množství zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měl/a byste si být vědom/a všech rizik spojených s obchodováním na devizovém trhu a v případě jakýchkoliv pochybností vyhledat radu od nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené na webových stránkách jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited. nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
P.M. Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozovaná společností L.F. Investment Limited., licencovaným obchodníkem s cennými papíry, regulovaným CySEC, číslo licence 271/15.