Pokud bude vývoj ekonomiky pokračovat nastaveným tempem, očekává trh zvýšení sazeb z historického minima 0,50 % někdy začátkem příštího roku. Mohlo by ale utažení britské měnové politiky i posilování GBP něco zabrzdit?
1) Geopolitická krize
Rusko-ukrajinský konflikt či rodící se válka v Iráku mohou vyvolat omezení dodávek komodit a prudký propad poptávky z těchto zemí. Za situace globální nejistoty a negativních nabídkových šoků by centrální banka Bank of England zřejmě odložila zvýšení úrokových sazeb, aby neohrozila stále ještě pomalé uzdravování ostrovní ekonomiky. To by ve výsledku vedlo k oslabení GBP, protože by znovu stála na stejné startovní pozici jako ostatní měny.
2) Rozšíření deflace
Prudce posilující měna ve spojení s velice nízkou inflací (0,5 %) u největšího obchodního partnera, eurozóny, zvyšuje šance na stagnaci cen na britských ostrovech v následujících čtvrtletích. Inflace postupně klesá, a kdyby se měla dostat pod 1 %, bude zřejmě Bank of England s utažením měnové politiky otálet. Ceny ve Velké Británii navíc nebudou moci být taženy zvýšenou poptávkou domácností – mzdy rostou pomalu a rozpočty jsou z velké části vyždímané, protože se v poslední době utrácelo z úspor.
Vývoj inflace je Velké Británii:
3) Krach akciového trhu
Nejen ve Spojených státech, ale i v Británii se hlavní akciový index pohybuje na historických maximech. Index FTSE 100 se dostal na 6 900 bodů a z mnoha pohledů se trh zdá být nadhodnocený. Propady posledních dnů naznačují, že dochází k mírné korekci, která se však při menším návalu paniky může prohloubit na 10-20 %. Takový menší krach akciového trhu by určitě podnikatelské důvěře a ekonomice jako celku neprospěl.
4) Finanční krize
Zadlužené ekonomiky evropského jihu se stále ještě nedostaly do stavu, kdy by se poměr jejich dluhu na HDP snižoval. Výnos na italských či portugalských dluhopisech však dosahuje dlouhodobých minim. Riziko platební neschopnosti jižanských ekonomik je podceňováno a jakýkoliv obrat v důvěře finančních trhů může znovu rozkolísat dluhopisové trhy a ohrozit evropské banky.
Aktuální situace v Bulharsku, kde lidé na základě nepodložených informací houfně vybírají své vklady z bank, ukazuje na křehkost evropského finančního systému. Banky stále využívají vysoké páky a aktiva, která drží, nemusejí mít takovou hodnotu jako v účetnictví.
5) Politický kolaps
Tento bod se týká především Británie samotné. V září se chystají Skotové hlasovat v referendu o své nezávislosti a na příští rok jsou v plánu celonárodní volby do parlamentu. Možné odtržení Skotska dává vysokou šanci vytvořit politické napětí, které by negativně působilo na stabilitu země i měny. Nynější vláda premiéra Camerona navíc nemá dostatečnou podporu veřejnosti a spekuluje se o rezignaci premiéra, aby vládnoucí konzervativní strana získala nějaké body před volbami.
V základním scénáři má tedy britská libra našlápnuto ke slušným ziskům, podporovaným expandující ekonomikou a vyššími úrokovými sazbami. Jak jsme si ale ukázali, rizik nenaplnění tohoto scénáře je hodně a jak je známo, černá labuť čas od času přiletí.
Vývoj měnového páru GBP/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroj: MT4, tradingeconomics.com, marketwatch.com, Bloomberg