Opakující se cyklus
Stačí se ohlédnout jen jeden týden dozadu. Powell vystoupil s jestřábím tónem na tiskové konferenci po oznámení zvednutí sazeb. Trhy jdou dolů ve středu. Ve čtvrtek trhy pokračují v sestupu, jelikož nikdo nevidí žádné světlo na konci tunelu. V pátek se ale na trhu začnou objevovat zprávy, že pokud když čísla o americké nezaměstnanosti budou špatná, Fed snad změní restriktivní politiku. Trhy se chytnou naděje a začnou znovu stoupat. A pokud trhy na zprávy o možném pivotu nereagují, začnou se objevovat spekulace, že Čína snad opustí od své politiky zero covid. A trhy propadnou znovu euforii. Následně čínská vláda oficiálně vyvrátí tuto možnost. Trhy nereagují.
Nejhorší věc pro racionálního a hodnotového investora je sledovat právě tyto pohyby, které jsou podloženy především neověřenými informacemi a různými domněnkami. Tyto domněnky a spekulace šíří vždy velké specializované burzovní weby jako Bloomberg nebo Wall street journal. Denní či robotičtí obchodníci a nebo velký znalec burzovní psychologie mají žně. Všem ostatním zbydou oči pro pláč.
Těžká situace
Investor by si v současné těžké situaci neměl nasazovat růžové brýle. Inflace v USA je pořád vysoká, kolem 8 %. V Evropě inflace dokonce dosahuje dvouciferného čísla a to nemluvíme o tragické výšce inflace u nás. ECB se systematicky plete ve svých odhadech inflace. Jak může současnou situaci řešit, když ji není ani schopna správně modelovat?
Zdroj: tweet Frederik Ducrozet
Cesta k zmírnění inflace je tedy dlouhá a bude ještě velmi trnitá. Bude trvat minimálně dalšího půl roku, než se viditelně sníží. A pokud se bude snižovat rychle, bude to znamenat nástup recese. Čím horší recese bude, tím větší se dá očekávat pád akcií. Investor by si měl být vědom, že ještě nepřišel čas na otevírání dlouhodobých pozic. Obchodování na burze je často o umění vyčkávat na dobrou příležitost, spíše než se snažit za každou cenu peníze investovat co nejrychleji.
Matěj Široký