S postupným oživením po globální finanční krizi přidala ropa během roku přes 100 % a tento úspěšný býčí trh se zastavil až o dva roky později na 112 USD za barel. Otázkou tedy je, jestli se nemáme připravit na podobný scénář i teď a akumulovat dlouhé pozice v ropných kontraktech.
Porovnání vývoje ceny ropy WTI a měnového páru EUR/USD:
Ceny pod 65 amerických dolarů za barel sice aktuálně zastavily růst nabídky a podpořily spotřebu ropy, více faktorů však hovoří pouze o dočasném býčím trhu na ropě. V porovnání s lety 2009-11 je mimo jiné mnohem silnější americký dolar oproti ostatním světovým měnám. Síla USD pochopitelně tlačí ceny ropy dolů s tím, jak v ostatních zemích musejí platit za ropu více v domácí měně. Navíc při nynějším nastavení měnové politiky ve vyspělých zemích je nepravděpodobné, že by se americký dolar vydal do dlouhodobého slábnoucího trendu. EUR/USD by měl zůstat pod 1,20 a tento stav zamezí dalším ziskům na ropě.
Kromě silného amerického dolaru je také téměř jisté, že s vyššími cenami se znovu nastartuje růst těžby z břidlic v USA. Tento typ těžby je rentabilní už při 60-70 dolarech za barel – pokud tedy dnešní ceny vydrží, přijde na trh záplava nové ropy a jakýkoliv další růst cen bude silně omezený. A nejde pouze o nabídkovou stranu trhu, v letech 2009-11 byly ceny ropy tažené nahoru také bezprecedentním růstem poptávky z Číny. Hlad po palivech se sice bude v Číně zvyšovat i nadále, se zpomalující ekonomikou a vyšším důrazem na životní prostředí už ale nepůjde o nekončící boom předchozích let.
Celkově tedy vidíme dlouhodobý růst cen ropy s návratem na ceny nad 80 dolarů za barel v aktuálních podmínkách jako silně nepravděpodobný. Je dokonce možné, že trh přestřelil již směrem vzhůru a 60 dolarů je již příliš vysoko. Krátkodobý býčí trend je totiž založen především na obavách o dodávky ropy z Blízkého východu kvůli konfliktu v Jemenu. K žádnému narušení nabídky však prozatím nedochází.
Vývoj ceny ropy WTI (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, bloomberg.com