Kdo stojí za růstem cen ropy?
Během minulého týdne ropy brent atakovala úroveň 88 USD za barel, což byly nejvyšší hodnoty od tohoto ledna. Vyvrcholil tak růst, který jsme viděli na trhu od konce června. Co stálo za tak monumentálním posilováním ropy? Jednu z příčin musíme hledat v Saúdské Arábii, tedy jeden z největších světových producentů ropy a nepsaný vůdce kartelu OPEC. Kromě společně dohodnutých škrtů v rámci kartelu OPEC snižovala Saúdská Arábie svou produkci dobrovolně o další 1 milion barelů denně od července. Tyto škrty budou prodlouženy o další měsíc, tedy do září. Produkce země by tak měla v září dosáhnout na pouhých 9 milionů barelů ropy denně, tedy přibližně o 2 miliony méně než v říjnu.
Saúdská Arábie udělá cokoliv pro to, aby udržela ceny ropy brent nad 80 dolary za barel. Kolem úrovně 78 USD za barel totiž údajně její rozpočet nevytváří deficit. Celkové náklady na 1 barel jsou sice pro Saúdy jedny z nejnižších na světě, je to údajně kolem 6-8 USD. Jejich megalomanské projekty jsou však velmi nákladné a právě černé zlato je hlavním zdrojem financování všech projektů. Spolu se Saúdy drží stále i Rusko, to oznámilo snížení svého exportu o 300 tisíc barelů denně v září. Během srpna je ruský export omezen dokonce o 500 tisíc barelů denně. Ruský export tak bude kolem 7,3 milionů barelů denně, což je nejnižší hodnota od března 2021. Poprvé jsou také výrazně testovány sankce zemí G7 na ruskou ropu. Cenový strop na 60 USD za barel byl poprvé v letošním roce překonán. Vývoz ruské ropy do Číny a Indie však zatím vesel pokračuje. Meziměsíčně se sice mírně snížil, stále však představuje 80 % ruského exportu.
Graf: Ropa brent, časový rámec H4. Zdroj: MT4
Během září by tak na trhu mělo chybět stále kolem 5 milionů barelů ropy denně, tedy přibližně 5 % celosvětové poptávky. Dle OPEC i IEA by však letos měla meziročně poptávka po ropě vzrůst, a to přibližně o 2 %. Přibližně 70 % nárůstu by pak mělo být způsobeno vyšší poptávkou Číny, která se probouzí po koronaviru. Během června pak byla poptávka po ropě dokonce rekordní, když dosáhla na 103 milionů barelů denně. Aktuální světová produkce je přitom jen 101 mil. bpd. Obavy o nedostatek ropy na trhu tak vyhnaly její cenu na nejvyšší hodnoty od ledna. Jsou však tyto ceny udržitelné?
90$ jako strop? Čína i USA říkají ano.
Při cenách ropy kolem 70 USD jsme psali, že trh hledí příliš krátkodobě a nereflektuje dlouhodobou hrozbu, která může být spojena s nedostatkem ropy na trhu kvůli omezenému exportu Ruska a Saúdské Arábie. Cena ropy brent kolem 88 dolarů je však poměrně vysoká a úroveň 90 USD tak vnímáme jako krátkodobý cenový strop. Důvodů, proč by mohla cena ropy korigovat, je totiž hned několik. Začněme v USA - léto se již blíží ke konci a hlavní motoristická sezóna tak brzy skončí. Na posledním zasedání Fedu navíc opět vzrostly úrokové sazby, dle některých hlasů by mohlo do konce roku přijít ještě jedno utažení měnové politiky. To může způsobit opakovaný tlak na posílení USD a potažmo tak tlačit proti cenám ropy. Současná úroveň úrokových sazeb je navíc již poměrně restriktivní - ISM PMI, které sleduje situaci v americké průmyslu je již pod hranicí kontrakce od minulého října. Tak vysoké úrokové sazby mohou způsobit ještě vyšší tlak na americkou ekonomiku a cena ropy tak může být pod tlakem.
Graf: ISM PMI v průmyslu v USA. Zdroj: Investing.com
Kapitolou sama pro sebe je pak Čína. Největší ropný importér je ve velkých problémech. Velmi nízká poptávka doma a v zahraničí zatlačila na import i export. Ten se tak propadl nejvíce od začátku roku 2020, tedy ještě před koronavirem. Dle očekávání se navíc Čína propadla v červenci do deflace, ceny meziročně poklesly o 0,3 %. Reakce centrální banky zatím není prakticka žádná. V Číně podobně jako v USA a Evropě také výrazně klesá průmyslová aktivita. Přidejte k tomu ještě velké problémy v realitním sektoru a vysokou nezaměstnanost mladých a máme doslova výbušný koktejl. Zdraví čínské ekonomiky je pro ropný trh naprosto klíčové. Úrovně ropy brent kolem 90 USD za barel tak vypadají při současném stavu čínské ekonomiky jako poměrně optimistické.
Graf: Čínský export v YoY srovnání. Zdroj: Investing.com
Jaký je výhled?
Vzhledem k situaci v americké i čínské ekonomice očekáváme spíše ochlazení poptávky a korekci cen ropy. Ropa brent by se tak v následujících týdnech měla bez nějakých významnějších zpráv pohybovat v koridoru kolem 80 až 90 USD. U ropy jsme si však již zvykli na významné zprávy, které mohou mít obrovský vliv na její cenu. V případě výraznější cenové korekce může Saúdská Arábie opět sáhnout k dalšímu prodloužení svých dobrovolných škrtů. Případně ještě více omezit těžbu celého kartelu OPEC. Dalším faktorem, který může s cenami ropy výrazně zahýbat, je očekávaný stimulační balíček v Číně. Případné výraznější snížení úrokových sazeb by mohlo ceny ropy výrazně podpořit. Ropa tak bude opět přát aktivním obchodníkům, kteří dokáží využít vysoké volatility.
Petr Lajsek
Tým Purple Trading
Upozornění: Jakékoli názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto materiálu jsou poskytovány jako obecná marketingová komunikace pouze pro informativní účely a nepředstavují investiční poradenství. Nic v tomto sdělení neobsahuje investiční doporučení nebo pobídku za účelem nákupu a prodeje jakéhokoliv finančního nástroje. Všechny poskytnuté informace jsou shromažďovány z renomovaných zdrojů a jakékoliv informace obsahující údaj o minulé výkonnosti nejsou zárukou ani spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. Nepřebíráme žádnou odpovědnost za jakékoliv ztráty vyplývající z jakékoliv investice provedené na základě informací uvedených v tomto sdělení. Tato komunikace nesmí být reprodukována ani dále šířena bez našeho předchozího písemného souhlasu.