Kvůli zavedení embarga EU na dovoz ruské ropy v tankerech od 5.12. bude Rusko snižovat produkci o 0,5-0,7 milionu barelů denně (mbd). Po embargu na ropné produkty od 5.2. by se těžba v Rusku dle analytiků Oilprice měla snížit o další cca 1 mbd. Celkový výpadek pak vůbec není zanedbatelný, je srovnatelný s produkcí Norska.
Doposud držely trh s ropou dobře zásobovaný právě nepřerušené dodávky z Ruska, dále utlumená poptávka v Číně kvůli lockdownům i rozpouštění rezerv ve Spojených státech. Jestliže ruské exporty poklesnou o 1,5 mbd, čínská poptávka se v důsledku znovuotevření turismu zvedne o 0,5 mbd, USA přestanou posílat na trh 1 mbd svých rezerv a OPEC bude dodržovat své kvóty snížené reálně o 1 mbd, stane se ropa velmi žádanou a vzácnou komoditou.
Pokles poptávky se ani přes mírnou recesi ve vyspělých ekonomikách nedá příliš očekávat. To už by musely některé ekonomiky zkolabovat. Ropa se totiž při vysokých cenách elektřiny i plynu využívá jako levnější alternativní substitut.
Vývoj výše amerických strategických zásob ropy (v tis. barelů):
Největší jistotou je výpadek dodatečných amerických barelů. Federální rezervy se po desítkách let navyšování a udržování jejich úrovně v minulém roce propadly o 40 % (viz graf) a pokud si Washington chce alespoň nějakou zásobu nechat, musí tento program výprodeje zastavit. Prezident Biden prohlásil, že v případě poklesu ceny ropy WTI do pásma 65-70 USD za barel začne vláda rezervy znovu doplňovat. Automaticky tak vytvořil velmi silný support na trhu s ropou. Barel Brent se pak standardně obchoduje s přirážkou cca 5 USD oproti WTI.
Vývoj ceny ropy Brent (denní graf – D1):
Otázkou zůstává i kurz amerického dolaru. Případný další pokles USD oproti ostatním měnám by byl dalším faktorem pro růst ceny ropy, protože Evropa i Asie by nakupovala se slevou. Stejně tak samotná inflace navyšuje těžební náklady i koupěschopnost domácností, což dále vychyluje poměr nabídky a poptávky směrem k nedostatku suroviny.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, eia.gov, oilprice.com