Úterý 03. prosince 2024 19:08
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Ropa je nejvýše od roku 2014

Napsal:   Sekce: Komodity

Zastupitelé ropného kartelu OPEC a Ruska se mají sejít tento týden v Saudské Arábii. Zatímco ve světe rostou geopolitická rizika ohrožující dodávky ropy, které tlačí výše cenu ropu, OPEC a Rusko chtějí pokračovat v produkčních škrtech.

A to i po vymazání globálního nadbytku ropy, který si kladli jako jeden z cílů, který mělo přinést omezení těžby. 16 měsíců poté co začal OPEC s Ruskem s produkčními škrty se dostala ropa WTI nad 66 dolarů za barel a společně s klesajícími zásobami ropy může klidně do konce týdne atakovat 70 dolarů za barel. Nyní OPEC plánuje prodloužit omezení těžby do konce roku 2019 a chystá se přemluvit i své ostatní partnery. To je celkem logický krok, pokud chce OPEC vidět ropu na 80 dolarech za barel a zásoby budou dále klesat. Ačkoliv tedy aliance, kterou utvořil OPEC s Ruskem za účelem boje proti přebytku trvala déle, než se očekávalo, nakonec lze prohlásit, že byla mise splněna. Dohoda také plní politické cíle Ruska a posiluje roli prezidenta Vladimira Putina na Středním východě, kde jeho vláda udržuje vazby s režimy v Saudské Arábii a Iránu a podporuje syrského prezidenta Bašára Asada. Rizikem může být rostoucí americká produkce, která využívá vyšších cen ropy, na které je dostal OPEC a zvyšuje těžbu na historická maxima.

Samotné výsledky států OPEC a Ruska jasně hovoří, proč by měla chtít aliance prodloužit dosavadní dohodu. Agentura IEA odhaduje, že státy OPEC vydělaly o téměř 400 milionů dolarů denně více, než minulý rok. Ruský rozpočet se za minulý rok rozrostl o 19,5 miliard dolarů. Pokud je tedy myšlenka taková, že chtějí získat domů hromadu peněz, pravděpodobně vědí, co dělají.

Bez ohledu na přínosy, pokračovat v omezování těžby se může zdát zvláštní politikou pro OPEC v případě náhodných ztrát dodávek uvnitř kartelu. Omezení těžby kartelu je nyní o 60% větší než plánované snížení o 1,2 milionů barelů denně. Mezitím prohlubující se recese ve Venezuele se dotkla i ropné infrastruktury, Trump hrozí Iránu opuštěním od dohody o jaderných zbraních a potencionálním znovu uvalením sankcí na obchod s ropu. Včerejší americké zásoby ropy klesly o 1,1 mil. barelů, čekal se přitom pokles o 0,5 mil. Růst těžby v USA také zaznamenal mírný pokles, ačkoliv meziročně těžba roste silným tempem. Fundament se tedy zdá být pro ropu velmi pozitivní a odhady různých institucí, že ropa WTI může atakovat 80 dolarů za barel, nejsou zas tak nereálné.

Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ropa a meď ukazujú silné obratové signály - čaká nás pád?
    Posledný rok a pol sme mohli vidieť masívny rast na takmer všetkých aktívach vrátane akcií, komodít aj kryptomien. Kedy ale takýto rast končí a čo ho spôsobí? Poďme sa pozrieť čo sa práve deje konkrétne na rope a medi a ako to zobchodovať.
  • Ropa a rubl po roce války
    Trh s ropou je samozřejmě silně ovlivněn válkou na Ukrajině. Pro Rusko tvoří vývoz ropy hlavní zdroj příjmů válečného rozpočtu. Kreml se proto snaží vyvážet této suroviny, kolik jen může.
  • Ropa a zlato - moje obchodování
    Poslední necelé dva týdny byly na mých účtech především o komoditách. Akumulované pozice v agrokomoditách = kávě, pomerančovém džusu, sóji či pšenici konečně zabraly. Jaké další komodity jsou aktuálně obchodně zajímavé?
  • Ropa brent nad 100 USD?
    Cena ropy na trhu roste 6 týdnů v řadě, ropa brent tak z červnového dna kolem 68 USD za barel vystoupala až o 20 dolarů výše. To i přesto, že snížení kreditního ratingu USA a nepříliš uspokojivé hospodářské výsledky amerických společností spustily výprodeje na amerických trzích. Co stojí za růstem cen ropy? A jak dlouho může pokračovat?
  • Ropa Brent na nejvyšších úrovních od roku 2014
    Ropa Brent dnes poprvé od prosince roku 2014 pokořila hranici 71 dolarů za barel. Americká ropa WTI se již včera podívala nad 66 dolarů za barel, dnes již testovala úroveň 66,40 dolarů za barel, také zde jde o 3 letá high. Růst ropy nastartoval již v pondělí IMF, který upravil svůj výhled pro ekonomický růst na 3,9% a to jak pro rok 2018, tak 2019. Jednalo se o nárůst o 0,2%, oproti říjnovým odhadům.
  • Ropa bude zdražovat
    Sankce na ruský ropný sektor teprve začínají. Jestliže se v březnu loňského roku trhy bály nedostatku ropy a barel Brent se prodával za více než 130 USD, jsou komoditní tradeři nyní až překvapivě klidní i při ceně okolo 85 USD za barel.
  • Ropa CFD - Crude Oil (CL) a možné způsoby, jak jí obchodovat
    Ropa představuje jednu z předních světových komodit, kterou lze obchodovat na světových komoditních trzích a současně s tím se také jedná o fosilní (nerostné) palivo, ze kterého se vyrábí nejrůznější produkty, jakož jsou pohonné hmoty (nafta, benzín), plasty, hnojiva, či dokonce i některé druhy léčiv. Ropa má, díky svému rozmanitému využití, velký dopad na všední život světové populace, a právě díky tomu je také bedlivě sledována jak předními světovými ekonomy, tak i nejrůznějšími podniky a obchodníky.
  • Ropa, dolar, břidlice
    Ceny ropy se v polovině března odpoutaly ode dna a od té doby nezadržitelně rostou. Americký typ WTI se zdražil ze 44 na 61 dolarů za barel. V tuto chvíli se nabízí silná paralela s rokem 2009, kdy se také po prudkém poklesu cen během předchozího roku ropa zotavila.
  • Ropa jako na horské dráze
    Druhé pololetí bude pro nejdůležitější globální komoditu hodně volatilní. Panuje totiž vysoká nejistota ohledně zásobování trhu i otazník k vývoji poptávky. Tweety amerického prezidenta měnící přístup k sankcím na Írán stabilitě také nepřispívají. Pro dlouhodobé investory není tato doba příliš předvídatelná a trumfy v rukou drží tzv. insideři – saúdská vláda, ruské ropné společnosti a samotný Donald Trump. Na své si naopak přijdou intradenní obchodníci, scalpeři i obchodníci s opcemi, pro které je volatilita denní chleba.
  • Ropa jako utržená ze řetězu
    Americká ropa WTI od léta výrazně zdražila. Kdo ji nakoupil na začátku července, už může počítat 30 % zisky. Ani rezistence na 55 dolarech za barel nezabránila aktuálnímu býčímu trendu. Situace na Blízkém východě se znovu stává rizikovější. Jsou na místě obavy z dalšího růstu cen benzínu?
  • Ropa klesá, v rublech o to více
    Letní dovolenková sezóna skončila a s ní přichází do Evropy úspory, především co se energií týče. Vlády mohou díky poklesu cen benzínu a nafty vracet spotřební daně na vyšší úrovně. Vyhlídka pro poptávku po ropě je tím pádem stále slabší. Sráží ji silný dolar a celosvětově zpomalující aktivita, které se nehodlají ve svém boji proti inflaci zaleknout ani poslední dobou velice ostré centrální banky.
  • Ropa má za sebou nejlepší leden v historii
    Ropa WTI za první měsíc v roce 2019 rostla o více jak 18% a zaznamenala tak nejlepší měsíc leden v historii. Ropě se podařilo stabilizovat její cenu poté, co 3 měsíce po sobě ztrácela. Cenu ropy nyní podporuje v růstu několik fundamentů včetně produkčních škrtů ze strany OPEC+, slabého amerického dolaru a sankce na venezuelskou státní ropnou firmu. Ropě se zároveň podařilo svést se na znovuobnoveném apetitu po rizikových aktivech, kde od začátku roku rostou také akciové indexy.
  • Ropa mění kurz
    Cena americké ropy WTI v pátek uzavřela na ceně 44,20 USD za barel. Byť to není žádná drahota, jeden faktor určující makroekonomické trendy poslední doby končí. Po více než dvou letech totiž ceny ropy meziročně rostou (viz graf) a negativní dopad do celkové inflace s několikaměsíčním zpožděním přestane působit. Meziroční růst cen se tak dostane na úrovně, kde by se pohyboval, nebýt onoho rozhodnutí OPEC z podzimu 2014, které zaplavilo svět levnou ropou.
  • Ropa mě odměnila a short na EUR/CAD
    Ropa WTI nám bez větších problémů doputovala do očekávané střednědobé technické Fair Value oblasti (62-64 USD), když aktuálně se obchoduje nad 63 dolary. Důležitou indikací pro další možný vývoj je významnější nereakce na negativní ropná data jako jsou vyšší týdenní americké zásoby a stále zvyšující se produkce amerických břidličářů.
  • Ropa - nádech končí, je čas opět začít uvažovat o prodeji
    Doslova každý zaregistroval pokles cen ropy v posledních dvou letech. I ti, kteří se o burzovní zprávy nezajímají a přehlížejí informace v médiích televizí počínaje a internetem konče, změna ceny dostihla alespoň při tankování paliva do auta. Benzín i diesel za poslední rok (k radosti řidičů) výrazně zlevnily. A to i u nás v ČR, kde cenu paliv ovlivňuje spotřební daň, jež tvoří dnes téměř více než její polovinu.
  • Ropa na 20 ročnom low! Obrovská príležitosť?
    V tomto blogu poukážem na zaujímavé príležitosti, ktoré vznikajú na vybraných komoditách. Výhľad je strednodobý až dlhodobý, takže očakávané držanie pozícii je na minimálne niekoľko týždňov či mesiacov. Hlavne by som rád poukázal na ropu a zemný plyn, čo sú jedni z najviac podhodnotených komodít.
  • Ropa neví, kam ji OPEC pošle
    Kartel OPEC spolu se spřátelenými zeměmi v čele s Ruskem se nedokázal dohodnout na úrovni těžby ropy, na kterou budou cílovat v srpnu a dále. Otázkou tedy zůstává, jestli budou země dále dodržovat červencové kvóty a ropa by tak mohla zamířit ještě vzhůru nebo absence konsensu znamená volné navýšení těžby, které by zajisté poslalo cenu dolů. Do všeho se ještě přimíchávají obavy s rozšířením delta koronaviru a nejistota na trhu s ropou je tak vysoká.
  • Ropa opět trochu levnější
    Ropa začala klesat v reakci na předpovědi, že zásoby ropy v USA se rozšiřují již čtvrtý týden v řadě. Také se objevují otázky ohledně úspěchu OPECu v omezování těžby podporující růst na ropě. Ropa dokázala realizovat minulý týden menší zisky v reakci na pomaleji rostoucí zásoby v USA a zprávu ze Saudské Arábie, která by mohla snížit exporty o dalších 100 000 barelů denně. Již se zdálo, že ropa společně se zklidňujícím se akciovým trhem naváže na předchozí zisky a začne minimálně likvidovat ztráty ze začátku února. Nakonec opět koriguje své zisky a fundamenty z USA ji brzdí v dalším růstu.
  • Ropa, pardon teď PLYN
    V minulosti se řešila ropa, teď je aktuální plyn.
  • Ropa pod taktovkou USA
    Benzín je stále levný, zdá se však, že během léta může být ještě levnější. V první řadě nejspíš půjde o důsledek posilující koruny po skončení intervencí. I samotná světová cena ropy je ale pod prodejním tlakem.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
AETOS
FBS
Purple Trading
reklama
Swissquote Bank