A to i po vymazání globálního nadbytku ropy, který si kladli jako jeden z cílů, který mělo přinést omezení těžby. 16 měsíců poté co začal OPEC s Ruskem s produkčními škrty se dostala ropa WTI nad 66 dolarů za barel a společně s klesajícími zásobami ropy může klidně do konce týdne atakovat 70 dolarů za barel. Nyní OPEC plánuje prodloužit omezení těžby do konce roku 2019 a chystá se přemluvit i své ostatní partnery. To je celkem logický krok, pokud chce OPEC vidět ropu na 80 dolarech za barel a zásoby budou dále klesat. Ačkoliv tedy aliance, kterou utvořil OPEC s Ruskem za účelem boje proti přebytku trvala déle, než se očekávalo, nakonec lze prohlásit, že byla mise splněna. Dohoda také plní politické cíle Ruska a posiluje roli prezidenta Vladimira Putina na Středním východě, kde jeho vláda udržuje vazby s režimy v Saudské Arábii a Iránu a podporuje syrského prezidenta Bašára Asada. Rizikem může být rostoucí americká produkce, která využívá vyšších cen ropy, na které je dostal OPEC a zvyšuje těžbu na historická maxima.
Samotné výsledky států OPEC a Ruska jasně hovoří, proč by měla chtít aliance prodloužit dosavadní dohodu. Agentura IEA odhaduje, že státy OPEC vydělaly o téměř 400 milionů dolarů denně více, než minulý rok. Ruský rozpočet se za minulý rok rozrostl o 19,5 miliard dolarů. Pokud je tedy myšlenka taková, že chtějí získat domů hromadu peněz, pravděpodobně vědí, co dělají.
Bez ohledu na přínosy, pokračovat v omezování těžby se může zdát zvláštní politikou pro OPEC v případě náhodných ztrát dodávek uvnitř kartelu. Omezení těžby kartelu je nyní o 60% větší než plánované snížení o 1,2 milionů barelů denně. Mezitím prohlubující se recese ve Venezuele se dotkla i ropné infrastruktury, Trump hrozí Iránu opuštěním od dohody o jaderných zbraních a potencionálním znovu uvalením sankcí na obchod s ropu. Včerejší americké zásoby ropy klesly o 1,1 mil. barelů, čekal se přitom pokles o 0,5 mil. Růst těžby v USA také zaznamenal mírný pokles, ačkoliv meziročně těžba roste silným tempem. Fundament se tedy zdá být pro ropu velmi pozitivní a odhady různých institucí, že ropa WTI může atakovat 80 dolarů za barel, nejsou zas tak nereálné.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů
Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.