Poptávka po ropě v prvním pololetí prošla silným oživením taženým růstem ekonomik USA, Číny a nakonec i Evropy. Sice ještě nedošlo k plné obnově ropného trhu na předpandemických 100 milionů barelů denně (mbd), ale situace umožnila snížit produkční škrty skupině OPEC+ z 9,8 mbd v červnu 2020 na 5,8 mbd v červenci 2021. I přes dodatečné barely na trhu v rámci silného komoditního býčího trhu cena rostla.
Vývoj těžební kvóty ropy zemí OPEC+, mbd:
Spojené Arabské Emiráty tak přišly s návrhem zvýšit produkci rychleji. Nejen že by chtěly prodat více barelů za aktuálních 70 USD a více, ale také cítily nespravedlnost ve své kvótě, když musejí nechat velkou část kapacit nevyužitých, zatímco některé země kartelu schovávají do produkčních škrtů svůj úpadek ropného sektoru a tím pádem nemůžou těžit o mnoho více. Jiné země jako Rusko nebo Irák přímo překračují dohodnuté těžební stropy bez jakýchkoliv kompenzací.
Plus vysoké ceny ropy lákají americké těžaře ke zvýšení produkce a Emiráty si nepřejí další břidlicový boom. Chtějí zkrátka prodat své nerostné bohatství, dokud je o něj zájem za slušnou cenu.
Je celkem pravděpodobné, že k navýšení těžby od srpna dojde i bez dohody. Pokud by pokračovala roztržka mezi Spojenými Arabskými Emiráty a Saúdskou Arábií a prvně jmenovaná země by následovala Katar a vystoupila z OPEC, byl by to pro ropný trh silný medvědí signál. Rusko, Kazachstán, Kuvajt, Irák – ti všichni by neměli příliš motivaci škrtit své těžební kohouty, pokud kartel není schopen dosáhnout dohody a začíná se rozpadat.
Vývoj ceny ropy WTI (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: OPEC, investing.com, ING