Přitom je to právě USA, která těží z vyšších cen ropy a produkčních škrtů ze strany OPEC a Ruska. A to doslova, jelikož se těžba v USA z týdne na týden zvýšila o více jak 300 000 barelů za den. Pro představu rostla těžba ropy za týden stejně rychle, jako rostla minulý rok za 4 měsíce. Což jen potvrzuje obrovský nárůst těžby v USA od doby produkčních škrtů ze strany OPECu. Právě obrovský nárůst těžby v USA způsobil korekci na ropě podpořenou silnějším dolarem a korekcí na akciových trzích. Poté co dostala ropa již zmíněný stimul v podobě nahodilého fundamentu ze Saudské Arábie a pomalejšího růstu zásob, začala lehce posilovat. Nyní je však situace zase trochu jiná.
Zásoby ropy se zatím drží od lenového probuzení v kladných číslech. A to po deseti po sobě jdoucích týdnech ztrát, které podporovali růst ropy. Zásoby ropy se zatím drží nad 420 miliony barely a další růst zásob společně s rostoucí těžbou drží případný růst cen ropy zkrátka. Nijak situaci nepomáhá ani americký dolar, který od konce minulého týdne výrazně posiluje a ačkoliv ropa dlouho odolávala, nakonec zareagovala stejně, jako ostatní komodity po kterých začal klesat apetit a začaly slábnout. Report o zásobách ropy v USA je kvůli pondělnímu státnímu svátku posunutý na zítra (čtvrtek).
OPEC opakuje svůj závazek k rebalancování trhu s ropu a možnému prodloužení produkčních škrtů společně s Ruskem. Primárně se však nyní investoři soustředí na americké zásoby. Ty budou ovlivňovat v následujících dnech cenu ropy. Ropa WTI začátkem týdne obchodovala nad 62 dolary za barel, ale během dnešní seance se dostala zpět pod 61 dolarů. Z technického hlediska by ropa po několika poměrně volitelnějších týdnech mohla nabídnout spíše pohyb do strany bez výraznějšího trendu. Uvidíme však jak dopadnou zítřejší výsledky a zda ropa v budoucnu naplní očekávání předních světových bank, podle kterých by měla, v horizontu příštích šesti měsíců dosáhnou úrovně 80 dolarů za barel.
Vývoj růstu těžby ropy v USA:
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA