Minulý pátek zveřejnily USA údaje z trhu práce. Ty v podstatě dopadly téměř podle očekávání analytiků a americká ekonomika vytvořila v březnu 236 tisíc nových pracovních míst, zatímco nezaměstnanost se snížila na 3,5 %. Trh práce se tedy jeví stále jako poněkud napjatý, což zvyšuje očekávání ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb. Dolar v návaznosti na to v pondělní seanci výrazně posiloval, zatímco ropa se několik posledních seancí pohybuje v bočním trendu.
Fundamentální analýza
Obavy z dalšího zvyšování úrokových sazeb by ale ropu mohly poslat k nižším hodnotám, protože silnější dolar zdražuje ropu pro držitele jiných měn a pro černé zlato by to tak mělo být negativní zprávou. Tento tlak by pak mohl vyvážit nové produkční škrty ze strany producentů OPEC+, o kterém jsme psali v minulém článku, kdy ropa posílila skokově o 6 %. Na ropu by měl mít pozitivní vliv také pokles zásob v USA, který byl reportován v minulém týdnu.
Pokud jde o již zmíněný růst amerického dolaru, tak je třeba si uvědomit, že dolar posiloval v době, kdy většina trhů byla o Velikonočním pondělí zavřena. Nižší likvidita a obchodované objemy tak sice daly možnost dolaru k dočasným výraznějším ziskům. Nižší objemy by ale také mohly znamenat, že pohyb na dolaru, který nastal v pondělí, by nemusel mít dlouhého trvání.
Co v tomto týdnu rozhodne o dalším vývoji dolaru, tak to budou ve středu data spotřebitelské inflace CPI a ve čtvrtek pak průmyslové inflace PPI. Ekonomové předpokládají, že jádrová inflace spotřebitelských cen, která nezahrnuje náklady na potraviny a pohonné hmoty, meziměsíčně vzroste o 0,4 %, což představuje meziroční nárůst o 5,6 % oproti únorovým 5,5 %.
Kromě toho bude ve středu večer zveřejněna monetární politika Fedu, která poodhalí zákulisí březnového rozhodování Fedu o úrokových sazbách, které byly zvýšeny o 0,25 % na aktuálních 5 %. Tato zpráva nám také nastíní budoucí vývoj ohledně dalšího zvyšování sazeb a zejména to, kdy dojde k tzv. pivotu a kdy banka začne sazby snižovat. Zatím se zdá, že Fed by v květnu mohl zvýšit sazby o dalších 0,25 %, což by byla úroveň sazby na 5,25 %.
Ve středu pak do dalšího vývoje na ropě silně promluví také zpráva o týdenních zásobách ropy v USA, stejně tak jako ve čtvrtek měsíční zprávy OPEC a v pátek zprávy Mezinárodní energetické agentury, které budou aktualizovat prognózy poptávky a nabídky ropy.
Technická analýza
Graf č.1: Ropa WTI na H4 grafu
Podívejme se, jak se daná situace projevila na grafu. Na tom máme ropu WTI na H4 časovém rámci. Vidíme, že v posledních několika dnech se ropa pohybovala v bočním trendu u hladiny rezistence, která je přibližně v pásmu mezi 80,7 až 81,7. USD za barel.
Zároveň vidíme, že již zmiňované rozhodnutí OPEC+, kdy byly oznámeny nečekané produkční škrty způsobilo skokové posílení ceny ropy a zanechalo za sebou býčí gap, který je vymezen hodnotami 75,59 USD a 78,90 USD za barel. Zejména spodní hrana tohoto gapu by mohla být silným supportem. Další support je u hladiny 72,54 USD za barel.
V minulém článku jsme uvedli, že gapy se většinou zaplňují. Nikdo ale neví, kdy k tomu dojde. V případě, že by zpráva o inflaci vedla k silnějšímu americkému dolaru, pak by k zaplňování tohoto gapu mohlo dojít již tento týden.
Jak obchodovat ropu? Ebook od Purple Trading poradí
Pokud vás obchodování ropy už dlouho láká, ale furt nevíte, co by mělo být tím prvním krokem, který vás posadí před platformu, doporučujeme stáhnout náš nejnovější ebook. Naučí vás číst makroekonomické tržní ukazatele, ale také obchodovat ropu technicky.
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 76.2 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.