V první řadě výrazně snížené dodávky na trh z kartelu OPEC, ať už jde o nedobrovolné výpadky z Íránu a Venezuely nebo ty dobrovolné ze strany ostatních členů, kteří si zřejmě v červnu odhlasují další pokračování produkčních škrtů. Jak můžeme vidět na prvním grafu, propad těžby ropy v Íránu v posledních měsících z důvodů sankcí Trumpovy vlády už je mnohem hlubší než za sankcí Obamovy vlády v letech 2013-14 a efekt vypršení výjimek pro import íránské ropy 8 zemí teď v květnu by mělo íránskou těžbu snížit pod 2 mil. barelů denně.
Vývoj těžby ropy v Íránu (v tis. barelů denně):
Na snížení nabídky už působí i znečištění desítek milionů barelů ruské ropy, u kterých se neví, jestli budou moci být rafinovány. A dále i velké plánované odstávky z důvodu údržby polí v Kazachstánu, Velké Británii a Kanadě, které vezmou z trhu vyšší stovky tisíc barelů denně. V druhé polovině roku by se navíc měly rafinérie po celém světě rozjet naplno vzhledem k blížící se regulaci vyžadující ekologičtější palivo pro námořní dopravu (IMO).
Support pro ceny ropy WTI na dnešní 60dolarové hranici je tedy velice silný. Rizika pro otevření dlouhé pozice sice přetrvávají, ale mohou v průběhu léta odeznít. Americký dolar by měl slábnout s tím, jak se budou hromadit faktory pro snížení úrokových sazeb v USA a rozhodující býčí signál pak může přijít z jednání Spojených států a Číny ohledně posunu v jednáních o obchodní dohodě.
Dá se očekávat, že OPEC spolu s Ruskem nezvýší těžbu dříve, než se ceny dostanou alespoň na 75 USD za barel. Přední vývozci totiž nechtějí riskovat krach cen, ke kterému došlo v posledním loňském čtvrtletí. Do té doby bude trh s ropou utažený a během letní motoristické sezóny se můžeme dočkat prudkých pohybů směrem vzhůru.
Vývoj ceny americké ropy WTI (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Bloomberg