Cena ropy však na výsledky zasedání zareagovala sesunem o několik procent, severomořský Brent se dostal pod 80 USD za barel a i přes mírné oživení v posledních dnech tažené euforií ohledně konce striktního měnového cyklu a slabším dolarem pod touto hranicí zůstává.
Vývoj ceny ropy Brent v USD za barel (4hodinový graf – H4):
Komoditní tradeři totiž příběhu o nedostatku ropy nevěří. Slabá čínská i evropská ekonomika a nízké ceny plynu, pro který loni byla ropa částečným substitutem, drží poptávku utlumenou. K tomu Spojené státy a Brazílie výrazně navyšují těžbu a navyšují podíl na trhu na úkor ustupujících členů OPEC+.
Vývoj těžby ropy v USA (v tis. barelů denně):
Zásadní je však předpoklad samotného reálného omezení dodávek ze strany OPEC+. Odsouhlasené snížení kvót znamená totiž pouze 0,9 mbd škrtů, protože aktuálně už dobrovolně snižují Saúdská Arábie a Rusko 1,3 mbd. Ve finále ale k žádnému velkému omezení exportů dojít nemusí. Kvóty nejsou nijak právně vymahatelné a nepříliš vzorní členové, jakými jsou právě Rusko nebo Irák, stejně těží o stovky tisíc barelů denně nad limity.
Mix medvědích faktorů drží ropu při zemi a z dlouhodobého pohledu ji nemusí pomoci ani nástup elektromobility a její substituce při výrobě elektřiny. Na další rally na energetických a průmyslových komoditách si budeme muset nějakou dobu počkat.
Rozpis odsouhlasených těžebních škrtů pro Q1/2024 kartelu OPEC+ (v mbd):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, OPEC, Reuters