Ropu táhne nahoru vysoká poptávka z logistiky, výroby a také z energetiky, kde část producentů elektřiny (především v Japonsku) pálí raději ropné deriváty než aktuálně velice předražený zemní plyn.
V listopadu však začaly převažovat medvědí faktory. Americký dolar posiluje, oproti koši měn si připsal 3 %, což škodí cenám komodit obecně. Dále se vracejí obavy o snížení poptávky v Evropě, kde se kvůli pandemii tlumí turismus i sociální kontakty. A v neposlední řadě již začíná na vyšší ceny reagovat i nabídka, která nyní roste jak ze strany Spojených států, tak i ze skupiny OPEC+.
Vývoj ceny americké ropy WTI (denní graf – D1):
Výhled nižší poptávky po ropě v průmyslu i v logistice indikují i reálné maloobchodní tržby v USA (bez restaurací). Spotřeba ve Spojených státech i nadále slušně roste, ale bez dalších „peněz z vrtulníku“ z Bílého domu už nebude mít takovou razanci. Navíc se nyní růst spotřeby takřka výhradně koncentruje ve službách. Je zřejmé, že v restauraci, wellness, kině, na koncertě nebo u zubaře se na jeden utracený dolar spotřebuje mnohem méně ropy než při nákupu elektroniky, auta, hraček nebo nábytku.
Vývoj reálných maloobchodních tržeb v USA (bez restaurací):
Byť americký prezident Joe Biden minulý týden podepsal zákon o obnově infrastruktury v celkové hodnotě 1 bilion dolarů, tyto peníze se budou čerpat postupně po dobu 5 let, na roční bázi tedy znamenají poměrově cca 0,8 % amerického HDP. Spíše než boost pro globální poptávku po komoditách včetně ropy tak tento plán můžeme chápat jako částečnou kompenzaci krachu realitního sektoru v Číně, odkud přicházejí vesměs negativní zprávy a který brzdí poptávku po ropě právě teď. Do konce roku proto čekáme ropu pod 80 USD za barel.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, OPEC