V konfliktu mezi džihádistickým uskupením ISIL a iráckou vládou silně převažují mocenské a ideologické zájmy nad těmi ekonomickými. Může se proto stát, že by se kvůli tomuto konfliktu narušil dodavatelský řetězec druhého největšího těžaře ropy v rámci OPEC. Exporty by vyschly a de facto by se opakovala tzv. libyjská krize z počátku roku 2011, kdy se kvůli tamnímu povstání zastavila těžba a ceny ropy (Brent) vystřelily z 80 USD až k 130 USD za barel (viz graf).
Vývoj ceny ropy Brent:
Irák má zhruba dvojnásobnou produkční i exportní kapacitu než Libye. Následky aktuálního konfliktu by proto mohly být pro trh s ropou devastující a její cena by znovu vyskočila o několik desítek dolarů výše.
Brent vs. WTI
Nicméně v rámci spekulace na ceny ropy je potřeba brát v úvahu dva různé trhy s touto komoditou. Cena severomořské ropy Brent se dlouhodobě pohybuje výše než cena americké ropy WTI (West Texas Intermediate). Americký trh je díky místní těžbě ropy z břidlic a blízkosti kanadského energetického giganta velice dobře zásobený. Zákon z roku 1975 však zakazuje exporty surové ropy z území Spojených států, a proto se nemohou tyto dvě ceny vyrovnat.
Vývoj spreadu ropy Brent-WTI:
Aktuálně se spread mezi těmito dvěma typy ropy obchoduje na relativně nízkých úrovních okolo 6 USD (viz graf). Co se týče možného dodavatelského rizika z Iráku, cena ropy Brent by pravděpodobně posílila mnohem více než WTI (podobně jako za libyjské krize) a spread by se roztáhl. Evropský trh s ropou je totiž více napjatý a citlivý na jakékoliv možnosti omezení dodávek.
Z toho důvodu se při spekulaci na vyhrocení situace v Iráku více vyplatí nakoupit ropu Brent, která by reagovala silnějším růstem. Většina brokerů však nabízí jako hlavní ropné aktivum k obchodování typ WTI. Pokud Váš broker ropu Brent nenabízí, může k investicím alternativně sloužit také její ETF (BNO - Brent, USO - WTI).
Vývoj cen ropy WTI (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroj: MT4, ycharts.com, tradingeconomics.com, Bloomberg