Spekulace na kontraktech Brent nebo WTI z dnešního pohledu nedává jasné příležitosti. Ropa není ani překoupená ani přeprodaná, navíc hlavní tržní hráči v čele s americkou vládou a OPEC+ drží významné množství insider informací a svými rozhodnutími mohou tradery překvapit, což s větší pravděpodobností končí ztrátovým než ziskovým obchodem.
Vývoj ceny ropy Brent (denní graf – D1):
Pokud věříme tomu, že spolu s inflací a škrcením dodávek kartelem OPEC+ bude postupně cena ropy růst, dává smysl nakupovat měny zemí vyvážejících ropu? Zaprvé ropných měn příliš v úvahu nepřipadá, protože ruský rubl již není volně obchodovatelný a měny zemí perského zálivu (Saúdská Arábie, UAE, Kuvajt) jsou zafixované k americkému dolaru.
Norská koruna nebývá cenou ropy příliš ovlivněná, protože jakékoliv zvýšené příjmy v USD Norsko ihned reinvestuje do zahraničí skrz svůj důchodový fond a do domácí měny vyměněny nejsou. Zbývá tak kanadský dolar, který splňuje atributy volné směnitelnosti, nízkého politického rizika i silného dopadu ceny ropy na místní ekonomiku, investice, úrokové sazby i kurz měny. Měnový pár USD/CAD zůstává i přes nedávný pokles relativně vysoko, jeho short proto může být pro ropné býky zajímavý.
Vývoj měnového páru USD/CAD (denní graf – D1):
Vyšší potenciál zisku v kombinaci s mírně vyšším rizikem nabízejí akcie ropných společností. Těžaři nejsou v posledních letech v hledáčku investičních fondů. Zelené a udržitelné fondy akcie těchto „nečistých“ společností nekupují.
Celé odvětví se dostalo pod prodejní tlak i z rozhodnutí zmíněného norského státního důchodového fondu, který se rozhodl podíly ve všech těžebních firmách prodat. Z norského pohledu dává tento krok smysl, protože celá ekonomika i státní majetek je již vysoce nadvážený směrem k fosilním palivům a jejich nákup v zahraničí k diverzifikaci portfolia nevede, spíš ji kazí. A vzhledem k tomu, že norský fond vlastní 1-2 % všech obchodovatelných akcií, šlo o pořádný balík, který si na trhu musel najít kupce.
Vývoj ceny akcií Shell:
Výsledkem je atraktivní nacenění společností jako BP, Exxon, Shell, Total nebo ÖMV. Jejich akcie se obchodují na klouzavém PE 5-10 a často ani nedosahují svých úrovní z roku 2019, přitom jejich zadlužení kleslo (zčásti vynuceně kvůli zeleným bankovním standardům). Růst by tak mohl přijít jak z vyšší valuace, tak i z růstu samotných zisků.
Rizikem pro evropské ropné společnosti byla windfall tax, kvůli které nemohly využít vysokých cen ropy a plynu ke znásobení svých zisků, tento efekt ale postupně odeznívá. Dá se očekávat, že v případě ropného šoku a cen barelu přes 130 USD by windfall tax byla znovuzavedena. Potenciál pro evropské těžaře je tím pádem nižší v porovnání s americkými společnostmi. Zdá se však, že toto riziko je vceně akcií započítáno, protože těžaři ve Spojených státech se obchodují na mírně vyšších násobcích PE.
Vývoj ceny akcií Exxon Mobil:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, OPEC, Google Charts, Bloomberg