Z velké části byla dosavadní rally živena neplánovanými výpadky těžby v Kanadě, Nigérii a Libyi, které ve své podstatě suplovaly koordinovanou akci OPEC. Alespoň kanadské problémy způsobené požáry již ale pomalu odeznívají, predikce o návratu cen ke 40 dolarům za barel po odeznění těchto efektů proto nejsou nemístné.
Pohled na rovnováhu trhu ve Spojených státech ale tomuto scénáři klesajících cen nedává velké naděje. Těžba z břidlic po faktickém zmrazení investic v loňském roce nabírá strmý pokles (meziročně o 800 tisíc barelů denně, viz graf).
Vývoj objemu těžby ropy z břidlic v USA (v mil. barelů denně):
Naopak spotřeba při nízkých cenách podobným tempem roste. Benzín o 4 % a kerosin do letadel dokonce o 5,5 %. Američané zkrátka znovu sedli za volant, což dokazuje druhý graf.
Vývoj ujeté vzdálenosti v USA (v mil. mil ročně)
Vyšší import ropy do USA ve v tempu přes 1,3 mil. barelů denně tak hravě spolkne veškerou nadbytečnou produkci Íránu, jehož návrat na trh po ukončení sankcí byl největším lákadlem pro medvědy.
Vývoj počtu aktivních ropných vrtů v USA:
Trpělivost se tedy Sáudské Arábii a spol. konečně vyplácí – trh se dostává do rovnováhy díky výraznému poklesu těžby v USA. Velmi vysoké globální zásoby ropy a možnost návratu Američanů na trh ale budou držet ropu stále daleko od 100dolarové hranice. Podle zkušeností z loňského období vidíme, že už při 60 USD za barel se počet břidličných vrtů začal obracet mírně vzhůru. Ceny tedy nejspíše porostou, ale v omezené míře. K rychlejšímu růstu by musela „pomoci“ nějaká další přírodní nebo politická černá labuť, která by zastavila přísun ropy na trh.
Vývoj ceny americké ropy WTI (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Oilprice.com, MT4