Můžeme se dokonce dočíst, že ropa má namířeno k 10 USD za barel. Moje otázka ale je, kdo by při takovýchto cenách prodával? Ani spekulanti, ani těžaři by při těchto cenách žádné „shorty“ neotevřeli. Už teď je čistá otevřená krátká pozice velkých hráčů na trhu historicky nejvyšší a další prodeje jsou pro ně vysoce rizikové. Proto se naopak čeká vybírání zisků na těchto kontraktech, které pošlou ropu vzhůru. A růst může být strmý, pokud se v dostatečně velké míře aktivuje short squeeze.
Co se týče nabídky, tak je ropa již dostatečně nízko na to, aby natvrdo vyřadila z trhu těžaře s nejvyššími náklady a rychle nastolila novou rovnováhu. První na odstřel jsou americké břidlicové společnosti, které mají obecně vysoké náklady na těžbu a nemohou si pomoci slabší domácí měnou. V grafu můžeme vidět ceny, pod kterými se jim už nevyplatí těžit. Pravdou je, že zahrnují i fixní náklady, i tak se ale pod 30 USD za barel dočkáme v USA výrazného utahování kohoutů. A barelů z nových nalezišť se také příliš nedočkáme, protože již rok trvající setrvání cen pod 60 USD výrazně omezilo investice.
Rozdělení amerických břidlicových ropných polí podle ceny ropy, při které se vyplatí těžit:
Jak z technického, tak z fundamentálního hlediska proto čekáme vytvoření silného supportu v pásmu 25-30 USD za barel. Na těchto cenách si začnou i velcí spotřebitelé ropy v čele s aerolinkami výrazně více zajišťovat tyto výprodejové ceny a nenechají ropu více oslabit.
Long pozice na ropě se tedy zdá logická. Pro konzervativnější přístup se dá pozice částečně krýt prodejem jedné z ropných měn (long USD/RUB, USD/CAD nebo USD/NOK). Těžaři mimo OPEC totiž pro udržení těžby musejí spoléhat na oslabení domácí měny. Nebo jinak řečeno, obratu na ropě může zabránit pouze prudké posílení amerického dolaru, z čehož právě nákup jednoho ze zmíněných měnových párů profituje.
Vývoj cen ropy WTI (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz