Vzhledem ke stále zamlženému výhledu inflace v eurozóně mají členové bankovní rady pocit, že do příštího zasedání 7. září nebudou mít k dispozici dostatek dat. Mimoto se budou bankéři zdráhat přikročit ke změnám jen dva týdny před volbami v Německu, které je největším kritikem programu ECB na tištění peněz v celkovém objemu 2,3 bilionu. V listopadu se zasedání centrální banky nekoná a prosinec se jeví jako pozdní termín pro zveřejnění tak důležitého rozhodnutí.
ECB odmítá nabídnout jakákoliv vodítka. Oficiální stanovisko pro zveřejnění dalších kroků v souvislosti s programem QE je podzim a tvůrci měnové politiky úmyslně ponechávají přesný termín otevřený. Celkově se tak zdá, že v září nebude o čem rozhodovat a prosinec je příliš daleko.
Klíčovým ukazatelem pro banku může být vývoj mezd za druhý kvartál, které vyjdou až v týdnech po měnovém zasedání 7. září. Mzdy působí Evropské centrální bance obzvlášť starosti. Zatímco ekonomický růst překonává očekávání a nezaměstnanost poměrně rychle klesá, růst mezd zůstává tlumený, a brzdí tak inflaci.
Na podzim bychom mohli být svědky také změn v komentářích ohledně úrokových sazeb. Zatím ECB uvádí, že ty zůstanou na současné úrovni ještě "dlouho po" skončení nákupů dluhopisů, což je trvale a záměrně vágně formulovaný časový rámec. Banka by tak mohla začít přehodnocovat, co znamená „dlouho po“ a konkrétněji definovat, zda jde o měsíce nebo roky.
Vyhlídky na utažení měnové politiky, které oživil v červenci Mario Draghi vedly k posílení měny na 2letá maxima proti USD. Naopak evropské akciovými titulům silné euro nesvědčí a klesají na 3měsíční dno na rozdíl od amerických akcií, které dobývají nová historická maxima povzbuzena slabým dolarem a úspěšnou aktuálně probíhající výsledkovou sezonou.
Německý akciový index DAX vytvořil na denním grafu reverzní formaci hlava ramena a klesl pod důležitou úroveň „neckline“. Aktuální vývoj favorizuje vyplnění formace a pokračování poklesu německého akciového indexu.
Michala Moravcová
Analytik finančních trhů BOSSA