Nová čísla z Německa neukazují na zastavení poklesu průmyslové výroby. Nové objednávky trendově klesají už dva roky (viz graf), během kterých se snížily o 14 % a zůstávají na úrovních začátku roku 2011. Hlavní tahoun největší evropské ekonomiky tak 9 let jen přešlapuje na místě i přesto, že euro za tu dobu výrazně oslabilo a mzdy jako hlavní nákladový faktor zůstávají utlumené. Na základě lepších měkkých indexů ZEW a PMI by mohl do léta nastat obrat k lepšímu, ale uvidíme, jestli nešlo jen o jednorázové zlepšení nálady bez dopadu na tvrdá čísla.
Vývoj objednávek v německém průmyslu (červeně):
Eurodolar tak může zůstat pod tlakem i v následujících dnech. Zvlášť pokud zítra přijdou optimistická oficiální čísla z amerického trhu práce. Silný přírůstek pracovních míst (nad 200 tisíc) i navýšení průměrných mezd (nad 0,3 % m/m) by mohlo pomoci prorazit shora hranici 1,10 amerického dolaru za euro. Pokud by však mzdy byly slabší, byla by to voda na mlýn pro akciové býky, kteří si v posledních dnech spravili chuť a smazali všechny „koronavirové“ ztráty.
Uvidíme, jak dlouho tento americký optimismus silného dolaru i našponovaného akciového trhu vydrží. Těžko odhadovat, ale vzestup Bernieho Sanderse jako silného demokratického kandidáta na prezidenta a zároveň velkého odpůrce zavedeného pořádku s vysokými firemními zisky by na Wall Street mohl zvýšit nervozitu a zároveň i poslat dolar níže.
Vývoj měnového pár EUR/USD (týdenní graf – W1):
Zaostávání Německa pak není dobrá zpráva ani pro českou korunu, která po nedávném posílení ještě zhoršuje pozici domácího průmyslu na evropském trhu a konkurence z Polska nebo z Maďarska si bude moci díky slabším měnám ukousnout větší sousto německého (byť stále zmenšujícího se) koláče. To se ukázalo i v dnešních statistikách z českého průmyslu, který také nemůže najít pevnou půdu pod nohama. Koruna tak zřejmě nebude mít další prostor pro posílení na základě fundamentů.
Vývoj měnového pár EUR/CZK (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, Bundesamt, Forexfactory, Bloomberg