Měnový fond zhoršil odhad letošního růstu české ekonomiky na 1,6 procenta
Hrubý domácí produkt (HDP) České republiky se v letošním roce zvýší o 1,6 procenta, tempo růstu tak zrychlí z loňských 1,1 procenta. V jarním výhledu světové ekonomiky to dnes uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Je to výrazné zhoršení proti listopadovému výhledu, kdy MMF počítal na letošek s růstem o 2,4 procenta. Na příští rok měnový fond předpovídá růst o 1,8 procenta.
České ministerstvo financí v dubnu zhoršilo výhled růstu ekonomiky o 0,3 procentního bodu na dvě procenta. Zdůvodnilo to zejména dopadem amerických cel na automobily, ocel a hliník. Ministr financí Zbyněk Stanjura dodal, že prognóza zohledňuje také desetiprocentní všeobecná cla, která Spojené státy uvalily na většinu zemí světa. Nezapočítává ale zvýšené dvacetiprocentní clo na země EU, které americký prezident Donald Trump sice vyhlásil, ale jeho platnost o 90 dnů odložil. Pokud by 20procentní clo platilo, vzrostla by letos česká ekonomika o 1,6 procenta.
Ve srovnání s dalšími zeměmi Visegrádské skupiny (V4) letos Česká republika podle nejnovějšího výhledu MMF poroste rychleji než ekonomiky Maďarska a Slovenska. V případě Slovenska počítá měnový fond s růstem o 1,3 procenta, u Maďarska pak o 1,4 procenta. Polská ekonomika ale podle prognózy fondu vykáže růst o 3,2 procenta. V příštím roce bude Česko zaostávat i za Maďarskem, kde tempo růstu podle fondu zrychlí na 2,6 procenta, v Polsku naopak růst zpomalí na 3,1 procenta. Slovenská ekonomika vzroste o 1,7 procenta, očekává MMF.
Měnový fond rovněž předpověděl, že meziroční růst spotřebitelských cen v České republice v letošním roce zrychlí na 2,5 procenta z loňských 2,4 procenta. Na příští rok pak fond počítá s poklesem inflace na dvě procenta, což je cílová úroveň České národní banky (ČNB).
Míra nezaměstnanosti se v České republice podle fondu v letošním roce sníží na 2,5 procenta z loňských 2,8 procenta. Příští rok bude pokles pokračovat, nezaměstnanost se tak podle MMF dostane na 2,4 procenta.
Zdroj: Reuters, ČTK
Čtěte více
-
Měna ze všech nejatraktivnější
Jaké podmínky si vytyčí fundamentálně založený spekulant, pokud chce otevřít dlouhou pozici v měně... -
Mění EUR/USD svůj krátkodobý trend?
Měnový pár EUR/USD se na 15minutovém grafu aktuálně odráží směrem vzhůru od již dříve prolomené trendové linie (throwback – nyní support) kolem hladiny 1,0765, která koresponduje s klouzavým průměrem SMA 100 a také s úrovní 50 % Fibonacciho retracementu. Zároveň pod cenou dochází k překřížení klouzavých průměrů SMA 100 a SMA 200, což může naznačovat další růst. Dochází tedy k odrazu a budeme postupně posilovat k vyšším hodnotám nebo se naopak dočkáme průrazu zmiňované trendové linie a návratu zpět do klesajícího trendu? -
Měnová politika Japonska trnem v oku USA
Spojené státy před začínající schůzkou finančních činitelů skupiny G7 vyzvaly Japonsko, aby se v oblasti... -
Měnové páry beze změn, čeká se na Bernankeho
Hlavní měnové páry se i nadále obchodují bez výrazného trendu. Hlavní pozornost trhu se zaměřuje na páteční... -
Měnové prognózy pro země G10 v roce 2016
Analytický tým banky BNP Paribas přichází s měnovou prognózou zemí G10 pro následující rok... -
Měnové trhy: Intradenní obchodování EUR/USD
Dnešní obchodní seanci začal EUR/USD v okolí 1,4500 a krátce před polednem začal silně oslabovat -
Měnové trhy: ochotu riskovat sráží do kolen egyptské nepokoje
Na trzích tak dále panuje averze k riziku. -
Měnové války v plném proudu
Zdá se, že dvě největší světové centrální banky spolu znovu vytáhly do boje. V době nulové inflace i nulových... -
Měnové zemětřesení v Turecku
Turecká centrální banka se v úterý večer rozhodla bránit svou měnu před dalším oslabováním. Na... -
Měnový fond kvůli pandemii nepatrně zhoršil výhled růstu globální ekonomiky
Globální ekonomika v letošním roce poroste o trochu pomaleji, než předpokládaly dosavadní prognózy. Ve svém podzimním výhledu to dnes uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Na letošní rok počítá s růstem o 5,9 procenta, zatímco v letní aktualizaci předpovídal šestiprocentní tempo růstu. Za zhoršením jsou podle měnového fondu vážnější dopady pandemie. Výhled na příští rok fond ponechal na 4,9 procenta. -
Měnový fond zhoršil odhad růstu české ekonomiky na letošní rok na 2,3 procenta
Růst české ekonomiky v letošním roce zpomalí na 2,3 procenta, zatímco loni dosáhl 3,3 procenta. Ve svém jarním výhledu to dnes předpověděl Mezinárodní měnový fond (MMF). V listopadu přitom pravidelná mise MMF v České republice letošní růst odhadla na 3,5 procenta. Globální ekonomika se letos potýká s negativními hospodářskými důsledky války na Ukrajině. -
Měnový fond zlepšil výhled letošního růstu globální ekonomiky
Mezinárodní měnový fond (MMF) zvýšil odhad letošního růstu globální ekonomiky na 3,3 procenta, dosud počítal s růstem o desetinu procentního bodu nižším. Uvedl to dnes v aktualizaci svého podzimního výhledu. Výrazně lépe si proti výhledu zveřejněnému loni v říjnu povedou Spojené státy, výrazně hůře naopak Německo a také Francie. Stejné tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) jako letos MMF ve světě očekává i příští rok. -
Měnový pár EUR/USD bez výrazných změn
Včerejší obchodní seance byla pro riziková aktiva příznivá. Měnový pár EUR/USD však zaznamenal pouze... -
Měnový pár EUR/USD na úvod týdne posílil
Dnes se EUR/USD blíží hranici k 1,2800 a obchoduje se tak v blízkosti denních maxim. -
Měnový pár GBP/USD se dostal nad 1,6000
V průběhu dnešního obchodování v Evropě nebudou ve Velké Británii zveřejněny žádné zásadní ekonomické výsledky... -
Měnový pár USD/JPY má prostor ke korekci
Japonský jen v posledních týdnech výrazně ztrácí oproti americkému dolaru. Důvodem je extrémně... -
Měnový pár USD/JPY na důležité úrovni
Na 4-hodinovém grafu měnového páru USD/JPY můžeme vidět silnou klesající trendovou čáru. -
Měnový pár USD/JPY naznačuje možný růst
Cena na denním (daily) grafu měnového páru USD/JPY vytvořila býčí svíčkovou formaci. -
Měnový pár USD/JPY se stále drží nad 76
Aktuální stav nenabízí vhodnou obchodní formaci ke vstupu do pozice. -
Měnový pár USD/JPY tento měsíc posiluje nejvíce za 7 let
Americký dolar má vůči japonskému jenu nakročeno k nejvýraznějšímu růstu za jeden měsíc během posledních 7 let. Dolar vůči jenu od začátku listopadu zpevňuje okolo 8,0 %, což je nejvýraznější růst od prosince 2009.