Měnové prognózy pro země G10 v roce 2016
Analytický tým banky BNP Paribas přichází s měnovou prognózou zemí G10 pro následující rok.
Americký dolar (USD): Růst
Americká centrální banka (Fed) zvýšila téměř po deseti letech úrokové sazby, což by mělo pomoci americkému dolaru. Dolar bude i nadále těžit z vyšších výnosů, mezitím co na euro a japonský jen bude nejspíš negativně dopadat kvantitativní uvolňování. V USA se brzy se můžeme dočkat přítoku dlouhodobého kapitálu, který by měl americký dolar podpořit.
Euro (EUR): Pokles
Úrokové sazby zůstanou nízké po dlouhou dobu a euro bude pravděpodobně pokračovat v poklesu. Evropská centrální banka (ECB) v prosinci oproti očekávání zklamala. Zmírnění opatření ECB by mělo být podnětem k odlivu kapitálu z eurozóny. Očekáváme, že EUR/USD dosáhne úrovně parity 1,0000 do 3. čtvrtletí následujícího roku.
Švýcarský frank (CHF): Pokles
Nadhodnocení švýcarského franku má velký vliv na růst a inflaci. Švýcarská národní banka (SNB) by tak mohla proti silnému franku znovu intervenovat, bude-li to nutné. Očekáváme, že frank bude jednou z nejslabších měn zemí G10 až do konce roku 2016.
Britská libra (GBP): Růst
Solidní růst HDP a zrychlující se růst mezd bude i nadále podporovat sílu britské libry. Platební bilance se bude ve Velké Británii nadále zlepšovat společně s deficitem běžného účtu, který bude financován z pevných podkladových přímých zahraničních investic (FDI) a dalším přílivem investic. Očekáváme, že Bank of England (BoE) zvýší úrokové sazby v květnu 2016.
Japonský jen (JPY): Pokles
Nadále předpokládáme, že japonský jen bude v roce 2016 také jednou z nejslabších měn zemí G10. Japonská centrální banka (BoJ - Bank of Japan) by měla zvednout inflační očekávání, což má za následek negativní reálné sazby, se současnou měnovou politikou Fedu to zapříčiní odliv kapitálu. Oficiální komentáře budou pravděpodobně zaměřeny na zachování obousměrného pohybu ceny.
Kanadský dolar (CAD): Pokles
Kanadská centrální banka (BoC - Bank of Canada) naznačila, že chce slabší kanadský dolar a další uvolnění měnové politiky. Nicméně je pravděpodobné, že k obnovení dojde v příštím roce s tím, jak se komoditní trhy stabilizují. BoC se postupně staví do méně holubičího postoje.
Australský dolar (AUD): Pokles
Úrokové sazby v Austrálii zůstanou pravděpodobně na dosavadních hodnotách a oblast obchodu bude oslabovat. Díky tomu čekáme, že australský dolar bude i nadále bojovat proti svému americkému protějšku. Na druhou stranu čekáme posílení vůči japonskému jenu, švýcarskému franku a euru.
Novozélandský dolar (NZD): Pokles
Fundamentální výhled Nového Zélandu se podstatně zhoršil. Díky tomu novozélandská rezervní banka (RBNZ) již snížila úrokové sazby. Indikátory banky BNP Paribas naznačují, že momentum na novozélandském dolaru je silně medvědí a proto je na obrat trendu zatím brzy. Novozélandský dolar by měl však posílit vůči svému australskému a kanadskému protějšku.
Norská koruna (NOK): Pokles
Očekáváme, že norská centrální banka (Norges Bank) opět sníží úrokové sazby. Nižší ceny ropy se budou i nadále promítat do ekonomických dat. Analýza BNP Paribas ohledně držení pozic napovídá, že investoři drží dále krátké (short) pozice. Myslíme si ale, že na obrat trendu je příliš brzy s ohledem na pokračující medvědí momentum.
Švédská koruna (SEK): Pokles
Švédská centrální banka (Riksbank) chce zabránit dalšímu posílení švédské koruny a může tak překvapit dalším snížením úrokových sazeb či kvantitativním uvolňováním. Myslíme si, že díky pozitivnímu růstu ve Švédsku to bude mít Riksbank se švédskou korunou těžké.
Čtěte více
-
Medveděv: Sankce bude Rusko považovat za vyhlášení obchodní války
Jakékoli sankce USA, které se dotknou ruských bankovních operací nebo devizového obchodu, bude Rusko považovat za vyhlášení obchodní války, řekl dnes podle místních médií ruský premiér Dmitrij Medveděv. Moskva na americké sankce podle něj odpoví politicky i ekonomicky nebo dalšími prostředky, bude-li to nutné. -
Medvědí breakout na AUD/USD
Měnový pár AUD/USD dnes oslabuje. Z hlediska technické analýzy došlo k prolomení spodní hranice... -
Medvědí faktory na AUD/USD
Analýza Australského dolaru. -
Medvědi na USD/JPY už kapitulovali
Dnes se podíváme na to, jak se vyvíjely otevřené spekulativní pozice na velice žhavém páru posledních... -
Mechanismus ERM II je důležitým předstupněm pro zavedení eura
Výběr informací o Evropském mechanismu směnných kurzů ERM II (koalice se dnes shodla, že si vláda vyžádá stanovisko Národní ekonomické rady vlády k vyhodnocení problematiky výhodnosti vstupu ČR do ERM II): -
Měna ráno oslabila na 25,98 Kč/EUR, je nejslabší za devět měsíců
Česká měna dnes ráno oslabila k euru na 25,98 Kč/EUR, což je nejslabší úroveň za devět měsíců. Proti středečnímu závěru ztratila 11 haléřů. Koruna je slabší i vůči dolaru, proti středečnímu závěru ztratila 17 haléřů a před 10:00 se obchodovala za 22,48 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Ve středu přitom koruna na oznámení České národní banky o zvýšení sazeb reagovala posílením. -
Měna ze všech nejatraktivnější
Jaké podmínky si vytyčí fundamentálně založený spekulant, pokud chce otevřít dlouhou pozici v měně... -
Mění EUR/USD svůj krátkodobý trend?
Měnový pár EUR/USD se na 15minutovém grafu aktuálně odráží směrem vzhůru od již dříve prolomené trendové linie (throwback – nyní support) kolem hladiny 1,0765, která koresponduje s klouzavým průměrem SMA 100 a také s úrovní 50 % Fibonacciho retracementu. Zároveň pod cenou dochází k překřížení klouzavých průměrů SMA 100 a SMA 200, což může naznačovat další růst. Dochází tedy k odrazu a budeme postupně posilovat k vyšším hodnotám nebo se naopak dočkáme průrazu zmiňované trendové linie a návratu zpět do klesajícího trendu? -
Měnová politika Japonska trnem v oku USA
Spojené státy před začínající schůzkou finančních činitelů skupiny G7 vyzvaly Japonsko, aby se v oblasti... -
Měnové páry beze změn, čeká se na Bernankeho
Hlavní měnové páry se i nadále obchodují bez výrazného trendu. Hlavní pozornost trhu se zaměřuje na páteční... -
Měnové trhy: Intradenní obchodování EUR/USD
Dnešní obchodní seanci začal EUR/USD v okolí 1,4500 a krátce před polednem začal silně oslabovat -
Měnové trhy: ochotu riskovat sráží do kolen egyptské nepokoje
Na trzích tak dále panuje averze k riziku. -
Měnové války v plném proudu
Zdá se, že dvě největší světové centrální banky spolu znovu vytáhly do boje. V době nulové inflace i nulových... -
Měnové zemětřesení v Turecku
Turecká centrální banka se v úterý večer rozhodla bránit svou měnu před dalším oslabováním. Na... -
Měnový fond kvůli pandemii nepatrně zhoršil výhled růstu globální ekonomiky
Globální ekonomika v letošním roce poroste o trochu pomaleji, než předpokládaly dosavadní prognózy. Ve svém podzimním výhledu to dnes uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Na letošní rok počítá s růstem o 5,9 procenta, zatímco v letní aktualizaci předpovídal šestiprocentní tempo růstu. Za zhoršením jsou podle měnového fondu vážnější dopady pandemie. Výhled na příští rok fond ponechal na 4,9 procenta. -
Měnový fond zhoršil odhad růstu české ekonomiky na letošní rok na 2,3 procenta
Růst české ekonomiky v letošním roce zpomalí na 2,3 procenta, zatímco loni dosáhl 3,3 procenta. Ve svém jarním výhledu to dnes předpověděl Mezinárodní měnový fond (MMF). V listopadu přitom pravidelná mise MMF v České republice letošní růst odhadla na 3,5 procenta. Globální ekonomika se letos potýká s negativními hospodářskými důsledky války na Ukrajině. -
Měnový pár EUR/USD bez výrazných změn
Včerejší obchodní seance byla pro riziková aktiva příznivá. Měnový pár EUR/USD však zaznamenal pouze... -
Měnový pár EUR/USD na úvod týdne posílil
Dnes se EUR/USD blíží hranici k 1,2800 a obchoduje se tak v blízkosti denních maxim. -
Měnový pár GBP/USD se dostal nad 1,6000
V průběhu dnešního obchodování v Evropě nebudou ve Velké Británii zveřejněny žádné zásadní ekonomické výsledky... -
Měnový pár USD/JPY má prostor ke korekci
Japonský jen v posledních týdnech výrazně ztrácí oproti americkému dolaru. Důvodem je extrémně...