Pozoruhodné je také dosažení takových cen v sezónně dražším zimním období, kdy dochází k vyprazdňování zásobníků.
Vývoj ceny plynu Henry Hub v USA:
Za cenovým propadem plynu stojí řada faktorů, které se sešly v jeden okamžik na konci ledna. Výhled počasí ve Spojených státech i v Kanadě ukazuje na výrazně nadprůměrné teploty, které budou v únoru snižovat spotřebu plynu. Podobně tomu má být i v Evropě, největším odběrateli amerického LNG. Lednové průmyslové indexy dallaského i newyorského Fedu značí na kontrakci v průmyslu, která bude dále škrtit poptávku. A do toho všeho administrativa Joe Bidena vyhlásila moratorium na povolování výstavbu nových LNG vývozních terminálů, takže výhledově nemusí být dostatečná kapacita přebytečný plyn vyvézt do Evropy nebo Asie.
Vývoj zásob zemního plynu v USA (miliardy kubických stop):
Je tedy americký zemní plyn výhodný k nákupu? 2 USD jsou skutečně velmi nízkou cenou, která na trzích nemůže vydržet dlouhodobě, protože převyšuje předpokládané náklady na těžbu. Na druhou stranu poptávka zůstává nízká, průmysl je slabý a nové plynové elektrárny už se v USA kvůli očekávanému nástupu zelených zdrojů příliš nestaví.
Krátkodobě by mohl nákup plynu přinést zisky, zvlášť pokud ještě přijdou do Severní Ameriky mrazivé teploty a trh rychleji zareaguje na výprodejové ceny utlumením těžby a navýšením odběrů. Držet dlouhou pozici v plynovém kontraktu je ale rizikové kvůli každoměsíčnímu povinnému rolování pozice, která by při aktuálním contangu přinášela nečekané ztráty i přes postupný růst ceny k stabilnějšímu průměru 3 USD na jednotku.
Vývoj těžby zemního plynu v USA (miliony kubických stop denně):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: EIA, tradingeconomics.com, Fed