Ještě k těm 10 %. Možná proto říkám, že trading je tak jednoduchý. Důvod je jasný. Technickou část každý průměrně inteligentní obchodník zvládne raz dva. Naučí se ovládat platformu, najde si strategii, vyladí si ji a v podstatě okamžitě se může pustit do obchodování.
Jenže hned potom přichází ta nejtěžší část tradingu. Psychické zvládnutí obchodu. A tady všichni hoříme jako papír. Abych naplnil obsahem název tohoto článku, tak si představte situaci. Po sérii ztrát sedíte u platformy a čekáte, až se otevřený obchod, který je v malém zisku rozběhne k Take-Profitu (TP). Čekáte hodinu, dvě, tři... půl dne a pořád jste v nebezpečí další ztráty, i když momentálně máte stále otevřený malý zisk. Jenže cena se nikam nehýbá. A tak se vám začnou do hlavy vlamovat pochybnosti, jestli by nebylo dobré vzít alespoň ten drobek, než další ztrátu. A jak u toho grafu sedíte a v podstatě se i tak trochu nudíte, tak začnete přemýšlet o vylepšení své strategie o nějaký nový indikátor nebo oscilátor. Tak tedy začnete zkoušet všechny ty Stochastiky, klouzavé průměry, MACD a já nevím co ještě. A jak je postupně instalujete a mažete z platformy, nemůžete si nevšimnout, že napovídají, že byste měli z toho obchodu utéct. Chvilku, možná i poměrně dlouhou nad tím rozjímáte a pak to uděláte. Berete malý zisk a končíte obchod.
A přesně v tuto chvíli jsme u té druhé strany mince. V tom okamžiku totiž ten graf nepřestanete sledovat, naopak ho sledujete dál, protože si potřebujete ověřit svoje správné rozhodnutí. A světe dívej se na to, co se stalo. Ještě před pár minutami jste si přáli, aby se cena posunula alespoň o milimetr ve směru obchodu. Když se to ale stane teď, tak z toho dostáváte bolení břicha. Na druhou stranu si přejete, aby se cena vydala co nejodhodlaněji ve směru, kde by ještě před chvilkou byl Stop-Loss.
Prostě naprosto iracionální situace. Jenže to se v tradingu zcela běžně děje a proto i když je vlastně snadný, tak je tak těžké v něm uspět.
Michal Uma