Index má teoreticky sledovat vztah mezi strachem a chamtivostí, díky čemuž pomáhá lokalizovat férový stav trhu. Využívá k tomu sedmi indikátorů, které kombinuje dohromady v rámci jednoho ukazatele operujícího s čísly od 0 do 100. Je obzvláště oblíbený pro svoji jednoduchost.
Jak Fear and Greed Index funguje a z čeho se skládá?
Index se skládá analýzou sedmi faktorů či metrik.
Těmi jsou:
1, Strmost vypočítaná porovnáním ceny S&P 500 s 125denním kluzkým průměrem.
2, Počet akcií, které se na NYSE dotýkají 52týdenního maxima proti těm, které se dotýkají minima.
3, Analýza obchodovaného objemu na rostoucích akciích a na klesajících akciích.
4, Vzájemný vztah opcí put a call.
5, Analýza zájmu o rizikovější strategie na trhu s dluhopisy.
6, Tržní volatilita
7, Určení zájmu o bezpečné přístavy, do kterých CNN započítává výhradně US Treasuries.
V indexu má každá kolonka stejnou váhu. 50 bodů je neutrální zóna. Cokoliv nad ní značí chamtivost a cokoliv pod ní značí strach.
Benefity indikátoru Fear and Greed
Chamtivost a strach je dvojice emocí, které snad nemusím nikomu vysvětlovat. Jejich spojení s finančními trhy bylo jasné již dlouho předtím, než tento index začala CNN se světem sdílet.
Téměř každý si uvědomuje, že extrémní chamtivost může být při pohybu na finančních trzích největším nepřítelem, který je nebezpečnější než samotný strach. Avšak jak oddělit pozlátko vlastních snů a říct si o nějakém vstupu „dobře, tohle nemusí být úplně v pořádku a asi jen honím zisky“?
V tom nalézám u indexu největší výhodu. Jednoduše a snadno zkomprimuje data z několika zdrojů, aby na trh dal jasnou nálepku a poradil tak začínajícím obchodníkům, kteří nedokážou své emoce tak dobře držet na uzdě.
Nevýhody indexu a vyplatí se vůbec?
Jeho největší výhoda je také jeho největší slabinou. Dříve nebo později z něho vyrostete a budete chtít dávat každé ze sedmi analyzovaných metrik svůj vlastní význam.
Vyplatí se začátečním obchodníkům, kteří chtějí mít v rámci možností komplexní přehled a zároveň se příliš časově nezatěžovat. Index zafungoval dobře v roce 2008, kdy se dostal na pouhých 12 bodů. Tehdy krachla investiční banka Lehman Brothers a celý trh se potopil do strachu, který nebyl do té doby k vidění. Dalším příkladem je září 2012, kdy vyrostl nad 90 a signalizoval tak chamtivost a euforii spojenu s třetí vlnou kvantitativního uvolňování.
Další verze a závěr
Účelem tohoto textu bylo vás seznámit se zajímavým nástrojem, který může být Váženému čtenáři užitečný. Fear and Greed Index není tolik známý, protože agentury jako je Bloomberg mají většinou nástroje vlastní. Je ale vhodné ho znát.
Existuje i pro kryptoměnový trh. Má mnoho specifik a troufnul bych si říct, že funguje úplně jinak a více se přibližuje k analýze sentimentu. Někdy v budoucnu se na něj určitě podívám.
Jiří Makovský