Fed je na půli cesty
Podle Timiraose si Fed rozdělí práci na dvě části. První spočívá v tom, že sníží svoje sazby ze silně restriktivních úrovní. Právě v této fázi se nacházíme. Fed by měl na svém zasedání snížit své sazby o dalších 25 bazických bodů. Tímto krokem se Fed pomalu, ale jistě přiblíží ke druhé fázi. Druhá fáze má být o hledání normativní úrokové sazby. Normativní úroková sazba má být taková, která nebude dusit ekonomiku vysokými sazbami, ale zároveň nebude tak nízká, aby docházelo k přehřátí ekonomiky a tvorbě investičních bublin.
Ohledně neutrality sazeb nepanuje zatím velká shoda mezi analytiky. Rozpětí je zatím velmi široké a pohybuje se od 2,5 % až 4 %. Z toho vyplývá, že Fed má přibližně rezervu tří snížení sazeb, než začne cílit na normativní úroveň. Jinak řečeno, ještě tři zasedání, než začne druhá pracovní fáze Fedu.
Kolik času zbývá?
Zde se dostáváme do klíčového momentu příštího zasedání Fedu. Na zasedání v září Fed zveřejnil projekci, ve které počítá se čtyřmi sníženími sazeb v roce 2025. Avšak vzhledem k aktuálnímu vývoji inflace a znovuzvolení Donalda Trumpa může dojít k tomu, že se tento výhled na snížení sazeb sníží. V tomto smyslu se nedávno vyjádřila Beth Hammack z Clevelandského Fedu. Podle ní by bylo logické zpomalit tempo snižování sazeb. Fed by tak získal více času pro zacílení normativní sazby.
Nejistota okolo politiky Donalda Trumpa
Timiraos má zajímavý výhled na celou politiku Donalda Trumpa. Nekloní se k zjednodušené interpretaci, že jeho kroky, jako zavedení cel nebo boj proti nelegální migraci, budou mít jednoznačně inflační charakter. Například zavedení cel povede ke snížení marží a k posílení dolaru, takže se jejich efekt vyruší. Daleko přesnější závěr než očekávat vyšší inflaci je vlastně nejistota, jaký dopad budou mít Trumpova opatření. Powell nebude chtít hrát roli věštce a snažit se hádat, jaké dopady bude mít Trumpova politika, takže se může dočkat přestávky ve snižování sazeb v roce 2025.
Závěr: Velký problém pro Euro
Americký novinář samozřejmě nemá křišťálovou kouli, aby přesně předpověděl budoucnost. Co je však jasné, že Fed má mnoho důvodů, aby snižování sazeb v roce 2025 neuspěchal. Zatím Fed nic netlačí k tomu, aby radikálně snižoval sazby. Uvidíme, jestli se tyto úvahy projeví v makroekonomické projekci Fedu. Co však je jisté, že tyto úvahy budí strach a paniku v ECB. ECB snížila na svém posledním zasedání úrokové sazby. Vedení ECB nepřímo přiznalo, že plán je nyní snižovat sazby na každém zasedání, aby se dostaly na úroveň 1,5 %. To je maximum, co by mohla evropská ekonomika vydržet. Když vidíme, že jsou v USA hlasy, které mluví o tom, že normativní sazba může být na 4 %, tak můžeme jen spekulovat, o kolik se euro propadne v příštím roce proti dolaru?
Matěj Široký