Trumpův sen o 3% růstu
Podle poradce Donalda Trumpa by měl FED „okamžitě“ snížit úrokové sazby. Uvedl to minulý týden v rozhovoru pro server Axios. Podobná kritika není překvapením vzhledem k opakovaným útokům americké prezidenta na adresu FEDu kvůli zvyšování úrokových sazeb. Následně však upozornil, že jeho návrh neznamená, že by na tom byl americká ekonomika špatně, naopak podle Kudlowa vypadá docela zdravě. Zásadním problémem se zdá být tempo zvyšování sazeb, kdy například minulý rok banka zvýšila základní úrokovou sazbu čtyřikrát. To podle Trumpovy administrativy brzdí ekonomickou expanzi ve větším růstu. Nedávno zveřejněný vládní rozpočet ve výši 4,7 bilionů dolarů by měl podle administrativy Donalda Trumpa zajistit americké ekonomice meziroční růst nad 3%, což jsou až příliš růžové vyhlídky. Podle odborníků se totiž v roce 2019 americká ekonomika k 3% růstu zdaleka nepřiblíží.
Poslední data z americké ekonomiky představují, že FED nemusí zmatkovat a uvažovat nad snížením úrokových sazeb. Nezaměstnanost se drží blízko padesátiletých minim s nejrychlejším tempem růstu mezd od krize v roce 2009 a jádrovou inflací nad 2% inflačním cílem banky. Obavy z dopadu vyšších úrokových sazeb na finanční trhy také vymizely, když za první kvartál rostly akciové indexy nejsilněji od roku 2009. Vše prozatím nasvědčuje tomu, že akciové indexy znovu brzy otestují svá rekordní maxima. Snížení úrokových sazeb by tak bylo s přihlédnutím na fázi ekonomického cyklu, ve které se nacházíme, kontraproduktivní.
Bez obchodní dohody roste pravděpodobnost recese
Ke snížení úrokových sazeb by tak mohly centrální banku donutit pouze dvě události. Kolaps finančních trhů, nebo nedosažení obchodní dohody s Čínou. Obě události jsou úzce propojené, vezmeme-li v potaz, že růst indexů je primárně hnán právě pozitivním očekáváním v podobě dosažení obchodní dohody. Riziko nedosažení obchodní dohody však stále přetrvává a mohlo by dostat světovou ekonomiku do recese. Některé společnosti již probíhající obchodní válka tvrdě zasáhla a v ohrožení jsou mimo jiné tisíce pracovních míst. Proto by měla být obchodní dohoda dojednána během několika následujících měsíců, což by zabránilo zhoršení podnikatelského sentimentu. Dosažení obchodní dohody mezi USA a Čínou je kritické také pro celou Evropu, která je závislá na expanzi zahraničního obchodu. Evropa však čelí dalším problémům, kde mimo jiné roste nejistota kolem brexitu a také pravděpodobnost tvrdého brexitu.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA