Týden před svou inaugurací zůstává hlavním faktorem pro vývoj na finančních trzích Donald Trump. Jeho výroky o snaze rozšířit Spojené státy o Kanadu, Grónsko a Panamský průplav skrz „ekonomický nátlak“ znamenají možnost vyhlásit obchodní válku takřka celému světu. Koktejl obchodních překážek, nižší migrace a hlubokého federálního schodku zvyšuje tlak na americkou centrální banku (Fed), aby přerušila svůj cyklus uvolňování měnové politiky. Pokud totiž bude muset v blízké budoucnosti úroky zvyšovat, bude proti takovému kroku také čelit tlaku Trumpovy administrativy.
Vývoj 10letého výnosu vládního dluhopisu v USA:
A dluhopisoví investoři už takové riziko naceňují. Výnosy nepřestaly růst, 10letý vládní dluhopis se dostal na 4,70 % p.a., čímž se dostal nad hlavní úrokovou sazbu Fedu (4,25-4,50 %) poprvé od konce roku 2022. Dluhopisový trh tak po 2 letech obrací a přestává věřit v rychlou normalizaci měnové politiky někde u 3,00 %, kam ve střednědobém horizontu mířil.
Je pravděpodobné, že akciové indexy Nasdaq a S&P 500 projdou korekcí. Po podobně prudkém růstu výnosů se ceny akcií poroučely dolů jak takřka po celý rok 2022, tak i v září 2023 a v dubnu 2024 (viz graf).
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Půjde o zkoušku trpělivosti investorů s Trumpovým izolacionismem. Na zvýšení cla totiž budou zasažené země reagovat a nemusí jít o reciprocitu. Evropská Unie nebude danit dovoz amerického zemního plynu nebo ropy, ale může zasáhnout proti nízkému zdanění technologických obrů. Apple, Microsoft nebo Meta vyvádějí desítky miliard dolarů ze svých evropských aktivit s minimální daňovou zátěží. Tato případná snaha snížit zisky tahounů Wall Street je další překážkou za pokračováním býčího trhu.
Podobně působí i silný dolar, který globální zisky Big tech společností po přepočtení do USD již výrazně krátí. Otázka tedy je, jestli Trumpova aura dokáže přebít všechny tyto negativní faktory a posune index S&P 500 zpět nad 6000 bodů.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Bloomberg