Páteční NFP report ukázal, že americký trh práce už nemá příliš volných kapacit. Místo rychlého růstu nových pracovních míst se zaměstnavatelé přetahují o poslední volné pracovní síly a musejí nabízet vyšší mzdy, což je situace podobná té domácí. Růst prosincových mezd se dostal na 7leté maximum 2,9 %. Navíc by nemělo jít o jednorázový výstřelek směrem vzhůru, protože i srovnávací základna z loňského prosince byla vysoko (2,6 %).
Meziroční vývoj růstu mezd v USA:
Uvidíme tedy, jak se s danou situací Fed vypořádá. Na jednu stranu stále více centrálních bankéřů mluví o dosažení plné zaměstnanosti a pomalém přehřívání ekonomiky, které si zaslouží 2-3 zvednutí sazeb během letošního roku, někteří si ale nejsou jistí, že by kroky nové Trumpovy vlády nastartovaly růst takovým způsobem, že by jej bylo třeba nadmíru brzdit. Navíc během posledních tří měsíců americký dolar výrazně posílil, čímž měnové podmínky výrazně utáhnul.
Můžeme se tedy znovu pohybovat v začarovaném kruhu stejně jako v loňském roce, kdy na jakékoliv posílení dolaru reagoval Fed holubičím tónem, protože silnější měna mu stačila pro zchlazení ekonomiky a k naplnění inflačních cílů. Po následném oslabení dolaru se znovu začalo hovořit o zvýšení sazeb, což bylo podporou pro dolar a pořád dokola. Proto jsme mohli v roce 2016 vidět pravidelnou oscilaci měnového páru EUR/USD v rozmezí 1,05-1,15.
Není vyloučené, že se letos podíváme výrazně pod 1,05, protože ani silný dolar teď nemusí stačit k přibrzdění rozjeté americké lokomotivy. Na druhou stranu ani eurozóně se nedaří vůbec špatně, tam je ale zvyšování sazeb hudbou daleké budoucnosti.
Vývoj USD indexu (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, investing.com