Američané totiž ve velkém investují v zahraničí a 20-30procentní růst USD jim stejným poměrem snížil jejich zahraniční investiční portfolia vyjádřená v dolarech. Americké domácnosti proto více šetří a i přes poloviční ceny benzínu nedokáží dostatečně navýšit svou spotřebu, aby kompenzovaly stagnaci v průmyslu - index ISM v dubnu klesl na dvouletá minima 51,5 bodu a je jen krůček od 50bodové hranice, označující pokles průmyslové aktivity (viz graf).
Vývoj ISM indexu v průmyslu:
S tímto tlumícím efektem na domácnosti zřejmě americká centrální banka (Fed) nepočítala. Přitom v rámci kvantitativního uvolňování (QE) se snažila růstem cen investičních aktiv zlepšit náladu spotřebitelů. Zdá se však, že opačný dopad, který přináší silný dolar, nečekala. Až teď po slabých výsledcích z amerického trhu práce začínají představitelé Fedu diskutovat o dopadu silného dolaru na ekonomiku. Měnové trhy tak omezily býčí spekulace na USD z obav, že slabší ekonomika odsune zvýšení úrokových sazeb do budoucna.
Kurz měnového páru EUR/USD lehce pod 1,1000 je aktuálně maximem možného jak z americké, tak z evropské strany. Minimálně do léta proto vidíme dnešní kurz jako vyrovnaný s podobnými šancemi na růst i na pokles. Dosažení hranice 1,2000 není příliš reálné kvůli probíhajícímu QE v Evropě, parita EUR/USD by naopak dlouho nevydržela kvůli zmíněným negativním dopadům na americkou ekonomiku a odsunu růstu úrokových sazeb do budoucna.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Z celkového pohledu na měnové trhy se z našeho pohledu obchoduje většina majors v blízkosti svých vnitřních fundamentálních hodnot – komoditní měny (CAD, AUD, NOK, BRL) se propadly, a reflektují tak všeobecný pokles cen surovin, EUR a JPY zase svými kurzy vůči americkému dolaru dávají najevo extrémně uvolněnou měnovou politiku podpořenou kvantitativním uvolňováním.
Jedinou měnou, u které se zdá, že vybočuje z nastaveného schématu, je švédská koruna (SEK). Švédská ekonomika je na tom dobře, má vysoký přebytek na běžném účtu a neuplatňuje tak silné QE jako Evropská centrální banka (ECB). I přesto švédská koruna vůči euru meziročně slábne zhruba o 5 %. Vůči americkému dolaru je propad pochopitelně silnější a blíží se 30 % (viz graf). Toto považujeme za přestřelení a vidíme long pozici v SEK jako atraktivní.
Vývoj měnového páru USD/SEK (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroj: FRED, MT4