Z pohledu na evropské měnové páry EUR/USD a GBP/USD to nevypadá, že by právě americký dolar procházel slušnou rally, protože jak euro, tak libru nakoply vzhůru francouzské prezidentské a britské předčasné volby. Opak je ale pravdou a mimo Evropu si USD užívá své síly.
Podívejme se do Kanady. Měnový pár USD/CAD vystoupal na 15měsíční maxima, přitom cena ropy se drží v blízkosti 50 USD za barel a pro žádné prudké oslabování kanadského dolaru jako na začátku roku 2016, kdy barel klesl pod 30 USD, tedy není důvod. Ano, je pravdou, že kanadská centrální banka po náhlém poklesu inflace na 1,3 % zřejmě ponechá úrokové sazby na nynější úrovni 0,50 % po delší dobu, i tak ale vzhledem k minimálnímu rozdílu v úrocích mezi USD a CAD vypadá kanadský dolar stále atraktivnější k nákupu.
Vývoj měnového páru USD/CAD (denní graf – D1):
Japonský jen také ztrácí pozice a dostává se bezpečně nad 110 jenů za americký dolar. Slábnutí jenu můžeme částečně přičítat vyhrocení politicko-vojenské situace na korejském poloostrově. I když v tomto případě je těžké odhadovat, jestli by v případě opravdové krize japonská měna oslabila kvůli své geografické blízkosti nebo posílila, protože by zafungoval efekt bezpečného japonského přístavu. Snazší vysvětlení je přes uvolnění politických rizik v Evropě, které zvýšilo atraktivitu Evropy na úkor Japonska. Ani v Evropě ale zdaleka není vyhráno a z dlouhodobého pohledu je japonský jen velmi levný.
Vývoj měnového páru USD/JPY (týdenní graf – W1):
Tradeři, kteří cílí proti USD, by proto měli uzavřít část svých ziskových pozicí v Evropě a přesunout je do Kanady a Japonska. Tato kombinace pozic je navíc dobře diverzifikovaná, protože kanadský dolar jako zástupce komoditních měn a japonský jen jako bezpečný přístav se nebudou stále pohybovat stejným směrem jako doposud. Je zde proto nízké riziko, že obě měny budou proti americkému dolaru nadále oslabovat.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, investing.com, FOMC, CME