Situace připomíná loňský prosinec, kdy se po zvýšení sazeb roztrhl pytel s predikcemi na prudké utahování měnové politiky v USA během následujícího roku. Fed aktuálně počítá se třemi úrokovými „hiky“ v roce 2017. Zajímavé je, že trh tomuto pohledu (na rozdíl od loňska) celkem věří. Po včerejšku prudce vzrostly sázky na růst sazeb a podle aktuálního modelu připomínajícího normální rozdělení z dílny chicagské burzy CME vidí investoři za nejvíce pravděpodobné 2-3 zvýšení sazeb z nynější úrovně 0,50 – 0,75 %.
Pravděpodobnost výše úrokových sazeb v USA v prosinci 2017 určená trhem:
Optimismus nezná hranice. Nadšení z volby prezidenta Trumpa, návrat vyšších cen ropy, minimální nezaměstnanost – to všechno jsou faktory, které budou hnát inflaci kupředu a dávat prostor ve Fedu jestřábům.
Na druhou stranu samotné vyšší úroky budou ekonomiku brzdit, a pokud nebudou následovány růstem sazeb jinde ve světě, což se nečeká, tak budou exporty ze Spojených států pod silou dolaru trpět. Výnos desetiletých vládních dluhopisů se dostal nejvýše za poslední více než 2 roky. Toto zdražení dlouhodobých půjček zvýší i hypoteční sazby s negativním dopadem na realitní trh.
Vývoj výnosů 10letých amerických vládních dluhopisů:
Uvidíme, jestli se s takovou dávkou překážek americká ekonomika vyrovná a jestli nejsou očekávání nastavena příliš vysoko. Letos přišlo vystřízlivění během 1-2 měsíců, kdy špatná ekonomická data a prudký pokles cen komodit zhatil veškeré plány na zvyšování úrokových sazeb.
V roce 2017 vidím největší riziko v reálných krocích nové Trumpovy administrativy. Některé kroky jako snížení daní bohatým mohou zvýšit vládní deficit bez nastartování ekonomického růstu a povedou k většímu obchodnímu schodku, proti kterému Trump v kampani bojoval. Situace pak může připomínat roky 2003-04, kdy daňové škrty a utrácení prezidenta Bushe se nesly ruku v ruce s oslabujícím dolarem.
Vývoj měnového páru USD/JPY (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Chicago Mercantile Exchange (CME), FRED, MT4