Úterý 01. dubna 2025 12:30
reklama
Fintokei 10 000 000 Kč
reklama
XTB Online trading konference
reklama
Purple trading band forex umíme
reklama
Fintokei StartTrader

Cla, která zavádí Trump, jsou svojí podstatou shodná s těmi, která už loni zaváděla EU. Akorát Trump říká, že Američanům prospějí, přičemž EU rovnou tvrdí, že Evropanům ne – a přesto je zavádí

30.03.2025 13:21  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová cla komentuje jako „špatná pro podniky, horší pro spotřebitele“. Přesto je Evropská komise hodlá zavádět, jako odplatu za předchozí cla americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.

To je pozoruhodné. Vždyť zatímco tedy Trump zavádí opatření, o němž je přesvědčený, že řadovým Američanům – jeho voličům – prospěje, von der Leyenová chce zavést něco, o čem už dopředu říká, že evropské spotřebitele poškodí. Proč?

Jedním z důvodů je skutečnost, že na rozdíl od Trumpa ji samotnou žádný občanský elektorát přímo nezvolil – žádnými „svými voliči“ tedy na rozdíl od amerického prezidenta nedisponuje. Nemusí tedy ani plnit sliby voličům, když žádné nemá, a skládat jim účty. Jedná se o projev letitého boláku eurounijního zřízení, jímž je takzvaný demokratický deficit.

Evropská komise by prokázala nadhled – a své deklarované přesvědčení podložila činy –, pokud by na Trumpova cla nereagovala. Tedy žádná odveta, žádná eskalace. Žádná obchodní válka. Když navíc podle ní poškozují řadového evropského spotřebitele, měla by o důvod navíc.

Jenže je tomu přesně naopak. Evropská komise nejen, že hodlá zavádět cla jako odvetu. Ona dokonce zavádí cla nevyprovokovaně! Přesto, že hlásá, jak cla řadového Evropana poškozují. Vždyť Brusel loni zavedl cla na čínské elektrovozy a chystá rozsáhlou sadu uhlíkových cel.

Tato cla ale prý, říká Brusel a jeho stoupenci, nelze s těmi Trumpovými srovnávat, neboť jsou antidumpingová. Jsou totiž zhusta namířena proti Číně, která prý aplikuje sociální a ekologický dumping.

Ovšem pokud by skutečným důvodem pro zavádění uhlíkových cel nebo cel EU na čínské elektrovozy měl být čínský sociální a ekologický dumping, musela by EU svá cla na Čínu a další (nejen) asijské ekonomiky uvalovat tak nejpozději od 90. let minulého století. Celá éra vrcholné globalizace, od 90. let do konce minulého desetiletí, byla přece svojí podstatou založena na čínském, a obecněji asijském sociálním a ekologickém dumpingu. Západní firmy přesouvaly svoji výrobu do Asie za levnější pracovní silou (sociální dumping) i za mnohem volnějšími environmentálními standardy (ekologický dumping).

Vrcholnou éru globalizace doslova symbolizuje Čína jakožto „dílna světa“, umožňující Západu stlačovat výrobní náklady, tedy i celkovou inflaci, a po nějaký čas tak navyšovat životní úroveň lidí na Západě – v rámci jakési globalizační dividendy.

Dokud Čína a Asie obecně nepředstavovaly fatální hrozbu západní ekonomice, Západ rostl i díky tamnímu sociálnímu a ekologickému dumpingu. Kvůli němu sice i v Česku v 90. letech „zhasly“ mnohé textilní podniky, v době globální finanční krize zase třeba sklárny, ale tyto pády byly obecně vnímány jako nutná daň za tolik přínosnou globalizaci – za onu globalizační dividendu, kterou zajišťovala.

Proč se dnešní zastánci údajně antidumpingových cel na čínské elektrovozy v podání Bruselu neozývali v 90. letech či o deset nebo patnáct let později, když čínský sociální a ekologický dumping ničil české textilky nebo sklárny? Pokud mlčeli tehdy, měli by mlčet i nyní a nehájit tedy kroky Bruselu v oblasti zavádění cel na čínské elektrovozy. Ty jsou totiž v absolutním rozporu s jeho někdejším přístupem, kdy se rád přičinil, aby Západ v Číně onu „dílnu světa“ měl a rozvíjel.

Zlomový problém tkví v tom, že „dílna světa“ postupně přerostla Západu přes hlavu. Nečekaně rychle dokázala okopírovat a převzít jeho technologie a know-how. Ba co více, nyní už je dokáže rozvíjet po své vlastní ose. A to vše v době, kdy si třeba právě Brusel navíc tolik přereguloval vlastní autoprůmysl, a nejen jej, že ten globálně povážlivě ztrácí na konkurenceschopnosti i tak.

Přeregulovanost, ztráta konkurenceschopnosti a předání technologií a know-how Číňanům na „stříbrném podnose“ představují tří klíčové elementy historického omylu Západu, a Evropské unie zejména, který vejde do učebnic.

Brusel se „pět minut po dvanácté“ snaží tento historický omyl odvrátit, leč jde již spíše jen o zoufalou snahu, nastávající příliš pozdě. Její součástí je právě i uvalení cel na čínské elektrovozy a chystaná uhlíková cla. To nejsou žádné antidumpingové kroky, jak se je Brusel snaží vykládat. Znova: pokud by se o antidumpingové kroky jednalo, musela by je Evropská komise uplatňovat již nějakých 30 let, takže by ona vrcholná éra globalizace (z niž ponejvíce těžila Čína) nikdy neproběhla.

Nejsou to antidumpingová cla, nýbrž cla, která mají protekcionisticky ochraňovat jednotný trh EU, který se totiž potýká se ztrátou vlastní konkurenceschopnosti vskutku zásadního rozsahu. Hlavně však kvůli vlastní přeregulovanosti či uplatňování až příliš ambiciózní zelené agendy.

V tomto kontextu jsou tak cla Bruselu prakticky k nerozlišení od těch Trumpových, jimž je rovněž motivací ztráta konkurenceschopnosti v rámci vrcholící globalizace. S tím rozdílem, že zatímco Trump se v podstatě otevřené hlásí k tomu, že je motivován ochranářstvím, Brusel se za svůj protekcionismus zjevně „stydí“ a snaží se jej zakrývat poukazováním na čínskou nadprodukci a právě sociální a ekologický dumping.

Čímž se ovšem do celé věci tak akorát zamotává.

Pokud totiž například hodlá zavádět uhlíková cla, neboť v Číně neplatí tak vysoké environmentální standardy jako v EU, proč neuvalí podobné environmentální clo také na zkapalněný zemní plyn dovážený v rostoucí míře z USA? Vždyť jej v USA těží z břidlic, frakováním, tedy silně environmentálně zatěžující metodou, kterou si proto Evropa v podstatě zakázala. Pokud vadí čínský uhlík, jak to, že nevadí americké frakování?

Protože skutečnou motivací k zavádění cel Bruselu není ekologický dumping, jak říká, nýbrž prosté, „trumpovské“ ochranářství. Tak si stále nelžeme do kapsy.

A nezapomínejme, že samy evropské země si zrovna oblast elektromobility masivně dotují, ať už z celounijních či národních zdrojů. Dotace značí formu dumpingu. Brusel tedy aplikuje dumping, Peking aplikuje dumping. Jsou si víceméně rovny. Proč tedy ještě navíc Brusel zavádí clo?

Opět a ještě jednou: protože to není clo antidumpingové, ale ochranářské, tedy „trumpovské“.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Citi Predicts Steel Price Cuts in China Will Boost Margins, Impact on Iron Ore Uncertain
    Citi analysts have offered insights into the potential effects of upcoming reforms in China’s steel industry, highlighting a likely “Supply-Side Reform 2.0” that could lead to reduced steel production and exports from China.
  • Citi pro rok 2012 čeká zaostávání akcií střední Evropy včetně českých, cílové ceny ale stále slibné... Sektorově sází na telekomy či energetiku
    Přízni se netěší české akcie v nové analýze Citi pro vývoj trhů střední a východ...
  • Citi varuje před rostoucím rizikem cel v dubnu, euro by mohlo dále oslabit vůči dolaru
    Podle analytiků Citi by evropská měna mohla v následujících měsících čelit dalšímu poklesu vůči americkému dolaru kvůli sílícím obavám z obchodních bariér. Banka se domnívá, že negativní dopady cel na Evropskou unii převýší jakékoli potenciální výhody z plánovaných evropských fiskálních opatření.
  • Citi znížila rating amerických a britských akcií a zvýšila rating európskych akcií 🔎
    Citi znížila hodnotenie akcií v USA a Spojenom kráľovstve z nadvážených na neutrálne a zvýšila hodnotenie európskych akcií na nadvážené. Citi konštatuje, že európske akcie sa obchodujú s výrazným diskontom v porovnaní s americkými akciami a oceňujú sa s primeranejším rastom ziskov. Stratégovia už v minulom štvrťroku zvýšili rating amerických akcií, ale silný rast od začiatku roka ich viedol k návratu na vedľajšiu koľaj.
  • Civilní letectví čeká redefinice
    Není to tak dávno, co trh předpověděl, že lidé už nikdy nebudou létat, dokud nebude existovat vakcína COVID-19, a že některé letecké společnosti zkrachují. Pandemie COVID-19 vážně zasáhla odvětví leteckých společností, přičemž většina leteckých společností přerušila lety o přibližně 90 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2019. Největší evropská nízkonákladová společnost Ryanair sama v současnosti provozuje méně než 20denních letů, což představuje 99% pokles letů oproti letovému plánu před COVID-19, který měl 2 500denních letů.
  • Cizinci vyhledávají Prahu. Češi zas Jihomoravský a Jihočeský kraj
    „Počet hostů od začátku letošního roku do konce třetího čtvrtletí dosáhl celkové úrovně 15 128 678 lidí. Oproti stejnému období předchozího roku se celkový počet hostů navýšil o 80,7 procenta. Je tak zřejmé, že cestovní ruch po pandemii výrazně ožil a opět se stává významnou součástí naší ekonomiky,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Cla a horší ekonomické vyhlídky přinesly nervozitu. Trpí akcie a dolar
    Připomínkou, že obchodní války nejsou úplně za námi, je nová hrozba cly ze strany USA. Spojené státy chtějí více zatlačit na Evropu kvůli subvencím pro Airbus a připravují cla na spektrum zboží z EU, ovšem zatím v relativně malém objemu 11 mld. USD.
  • Cla EU bojují proti expanzi čínských automobilek
    Evropská komise zavedla dočasná dovozní cla na elektromobily čínské výroby, která vstoupila v platnost minulý pátek. V závislosti na výrobci se tyto přirážky pohybují v rozmezí 17,4 až 37,6 procenta a doplňují stávající desetiprocentní dovozní clo. Byly vypočteny na základě odhadů, kolik státní podpory jednotlivé firmy obdržely, přičemž společnostem, které při šetření spolupracovaly, byla cla, která je postihla, snížena. Na základě těchto kritérií stanovila Evropská komise individuální cla pro tři čínské značky elektromobilů - SAIC, BYD a Geely.
  • Cla jako nátlak na partnery. Trumpův nový příspěvek trhům pokazil odpoledne
    Minulé dny odhalily, že prezident Trump plánoval cla na ocel a hliník v případě Kanady a Mexika především jako nátlak, který je má přivést k rozumu, tedy k ústupkům při vyjednávání nové podoby NAFTA. Dnešní prohlášení následně odhaluje možnost, že i v případě EU jsou nová cla hlavně výhrůžkou, která má USA přinést výhody jinde. Trump řekl, že se Unie může vyhnout novým clům, pokud sníží svá "odporná" cla na americké produkty. Avšak stejně jako u Kanady a Mexika, ani v případě EU se nedalo čekat, že pokorně sklopí uši a výhrůžkám se podvolí. Unie tedy dál připravuje odvetu a zároveň spolu s dalšími zeměmi v rámci WTO chystá zabezpečení trhu oceli a hliníku, který by v případě zavedení cel byl zaplaven produkcí určenou původně pro Spojené státy.
  • Cla jako vyjednávací nástroj nové Ameriky
    Poněkud chaotické zavádění nových vyšších celních sazeb ze strany USA nám na počátku tohoto týdne po-odhalilo rozdíly mezi Trumpem 1.0 a Trumpem 2.0. Zdá se, že během druhého volebního období bude prezident Trump ještě méně vypočitatelný, přičemž pokud jde o cla, tak ta budou dost možná daleko více používána jako vyjednávací nástroj pro dosažení neekonomických cílů.
  • Cla na čínská elektroauta možná nebudou. Peking coby ústupek nabízí redukci svého cla, z níž by profitovaly hlavně německé automobilky
    Je stále pravděpodobnější, že EU sníží, nebo vůbec nezavede dodatečná cla na čínská elektroauta. Čína totiž nyní nově nabízí ústupek, z nějž by těžily zejména německé automobilky. Německému vicekancléři Robertu Habeckovi, který je na návštěvě Pekingu, dal nabídku čínský ministr obchodu Wang Wen-tchao.
  • Cla na EU a obavy ze zpomalení krotí optimismus. Akcie i dluhopisy ráno mírně rostou
    Tržní optimismus se koncentroval do včerejšího úvodu obchodování a od té doby ztrácí na síle. Dnes ráno to vypadá, že v podstatě vyprchal. Dobrý dojem z čínsko-amerického obchodního příměří pokazila americká hrozba novými cly na zboží z EU kvůli sporu o dotace v leteckém průmyslu. Navíc jsou stále ve hře obavy z kondice hlavních ekonomik, poté co včerejší průzkumy aktivity za červen většinou zklamaly.
  • Cla nakonec nemusí přijít. Trhy zalil optimismus, který pomáhá i dolaru
    Další vlna za námi - vlna vzájemných útoků na poli zahraničního obchodu mezi USA a Čínou spojená s výprodejem rizika na trzích. Následuje uklidnění, víra v kompromisní řešení, částečný návrat kupců do akcií a prodeje dluhopisů či drahých kovů. Spolu s tím se zlepšila i kondice amerického dolaru.
  • Cla se blíží a německý trh se netěší. Sentiment odpoledne chladne a koruně zůstávají ztráty
    Lehce pozitivní nálada se finančních trhů odpoledne horko těžko drží, spíše už chladne. V průběhu dne ji testovaly horší americká data a další komentář Donalda Trumpa. Ani v jednom případě nešlo o zásadní věc, ale postupně je dopad vidět. Akcie v Evropě se vzdávají zisků a německý DAX míří do červeného. Americké indexy se drží lehce v plusu a bezpečné dluhopisy jsou na tom smíšeně při malých změnách výnosů. Kde je vidět obnovená nervozita, jsou dluhopisy na periferii eurozóny, které vede dolů Itálie.
  • Cla za 200 miliard dolarů poškodí čínskou ekonomiku
    „Lze očekávat, že Čína se bude proti novým americkým clům bránit odvetnými opatřeními. V takovém případě nebude druhá fáze zavádění cel trvat příliš dlouho a rovnou se přejde do třetí fáze, ve které budou uvalena cla na téměř celý čínský vývoz do Spojených států,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • CleanSpark posiluje o více než 30 % na pozadí prudkého nárůstu bitcoinu a výsledků hospodaření 📌
    Společnost CleanSpark (CLSK.US) posiluje o téměř 30 % díky prudkému růstu bitcoinu a nedávným výsledkům hospodaření. Společnost CleanSpark vykázala působivé finanční výsledky za první čtvrtletí roku 2024, které skončilo 31. prosince 2023. Společnost dosáhla výrazného meziročního nárůstu tržeb o 165 % a přinesla 73,8 milionu USD, což je více než 27,8 milionu USD ve stejném období loňského roku.
  • CleanSpark získává 7 %; co znamená halving Bitcoinu pro těžební společnosti? 📌
    Ke snížení hodnoty bitcoinu na polovinu dojde během několika hodin.Na jedné straně by to pro investory na trhu kryptoměn mohla být pozitivní zpráva, protože nabídka nových Bitcoinů vstupujících na trh se dlouhodobě sníží na polovinu.Na druhou stranu je to špatná zpráva pro společnosti zabývající se těžbou Bitcoinu.
  • Climax koupil 55% podíl francouzského distributora a expanduje do zahraničí
    Vsetínský výrobce venkovních žaluzií, rolet, markýz, sítí proti hmyzu a stínění, společnost Climax posiluje své zastoupení v zahraničí. Za desítky milionů korun koupil 55% podíl svého distributora Baumann Hüppe.
  • Clintonová vs. Trump. Šok prichádza
    Do amerických volieb ostáva 50 dní. Amerika možno ešte nikdy nebola tak rozdelená nielen medzi podporou oboch kandidátov ale najmä počtom ľudí, ktorí nechcú za prezidenta ani jedného z nich. Kampaň sa začína zamotávať, no výsledok amerických volieb môže ovplyvniť celý svet.
  • Cloud computing - budoucnost digitalizace?
    Rostoucí množství vytvářených digitálních dat, trendy vzdálené práce s využitím nových technologií a optimalizace podnikových nákladů vedou stále více společností k využívání služeb cloud computingu. Ačkoli pandemie byla katalyzátorem vzestupu cloudu, již dlouho před rokem 2020 byla cloudová řešení označována za "další velkou věc" v odvětví IT. Navzdory zpomalení technologického akciového trhu v roce 2022 příjmy z cloudových služeb stále překonávají marže jejich ostatních segmentů. Abychom mohli hlouběji proniknout do investiční přitažlivosti cloud computingu, je užitečné nejprve pochopit skutečný význam a perspektivy této technologie. 
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB Online trading konference