Protekcionismus

Šéfka MMF: Trumpova cla zpomalí hospodářský růst, ale nezpůsobí globální recesi
17.04.2025 Celní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa v letošním roce povede ke zpomalení růstu světové ekonomiky, do recese ji ale neuvrhne. Předpověděla to dnes šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová. Řekla to před nadcházejícím jarním zasedáním MMF a Světové banky (SB), které se koná příští týden.

Evropské akcie posílily, přetrvávají však obavy z dopadů Trumpových cel
08.04.2025 Evropské akcie dnes výrazně posílily, smazaly však pouze část ztrát z posledních dnů. Na trhu přetrvávají obavy z důsledků cel amerického prezidenta Donalda Trumpa. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 si dnes připsal 2,72 procenta a obchodování zakončil na 486,91 bodu. V pondělí index uzavřel na nejnižší úrovni za 14 měsíců.

Forex: Euro dnes rostlo vůči dolaru, pak ale o své zisky přišlo
08.04.2025 Euro dnes posilovalo vůči americkému dolaru, později však o své zisky přišlo. Finanční trhy nadále sledují vývoj kolem cel amerického prezidenta Donalda Trumpa. Krátce po 18:00 SELČ jednotná evropská měna vůči dolaru ztrácela zhruba desetinu procenta a pohybovala se v těsné blízkosti 1,0900 USD. Během dne se přitom vyšplhala až na téměř 1,1000 EUR/USD.

Zápis ECB: Dezinflační trend v eurozóně pokračuje navzdory rostoucí nejistotě
03.04.2025 EUR/USD mírně posiluje po zveřejnění zápisu z březnového zasedání ECB, který potvrzuje postupný přístup centrální banky k uvolňování měnové politiky.

Graf dne: EURUSD (03.04.2025)
03.04.2025 Den po „Dni osvobození“ EUR/USD oficiálně vymazal celý Trump Trade, který hnal americký dolar výše až do lednové inaugurace amerického prezidenta. Opatrné oceňování trumpovského protekcionismu, stejně jako předpokládaný tržně vstřícný postoj Trumpa, se ukázaly být mimo mísu a otevřely investorům dveře k novým obavám z recese a inflace.

Cla, která zavádí Trump, jsou svojí podstatou shodná s těmi, která už loni zaváděla EU. Akorát Trump říká, že Američanům prospějí, přičemž EU rovnou tvrdí, že Evropanům ne – a přesto je zavádí
30.03.2025 Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová cla komentuje jako „špatná pro podniky, horší pro spotřebitele“. Přesto je Evropská komise hodlá zavádět, jako odplatu za předchozí cla americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.

Intradenní strategie pro začínající obchodníky na 27. března
27.03.2025 Vedle včerejších silných údajů z USA, které podpořily dolar, vyvíjelo tlak na riziková aktiva také nové napětí související se cly. Prezident USA Donald Trump podepsal exekutivní příkaz, kterým zavádí 25% cla na dovoz automobilů. Jde o další eskalaci probíhající obchodní války, jejímž cílem je podpora amerického průmyslu. Toto opatření pravděpodobně zasáhne evropské, korejské a japonské automobilky. Ačkoli tento krok nebyl překvapením, prohloubil obavy z možného globálního zpomalení ekonomiky. Odborné názory na dlouhodobé důsledky se liší – podle někoho americký protekcionismus poškodí světový obchod a růst, kdežto jiný ho vnímá jako příležitost k oživení amerického průmyslu a tvorbě pracovních míst.

Zlato je v jednom ohni: Cena za unci prolomila hranici 3 057 USD. Rostou také indexy.
20.03.2025 Americké akciové indexy ve středu vzrostly poté, co Federální rezervní systém přijal očekávané rozhodnutí ponechat svou základní úrokovou sazbu beze změny, a to na pozadí pokračujícího hodnocení dopadu celní politiky prezidenta Donalda Trumpa na ekonomiku a inflaci.

Od zasedání Fedu se neočekává žádné velké překvapení (očekává se prudký pokles EUR/USD a pokračující opatrný růst ceny zlata)
18.03.2025 Na trzích dochází k otřesům kvůli riziku hospodářské recese v USA. Ačkoli se ministr financí Bessent snaží investory uklidnit tím, že "korekci" trhu označuje za zdravý proces, tyto obavy to nijak neřeší.

Aktuální zprávy z amerického trhu – 17. března
17.03.2025 Americký akciový trh zakončil týden na vysoké úrovni, jako by k nedávným turbulencím vůbec nedošlo. Index S&P 500 se vyšplhal o 2,1 % na 5 638 bodů, Nasdaq vzrostl o 2,6 % a Dow Jones si připsal 1,7 % (674 bodů) a vzpamatoval se tak z nedávných ztrát. Rally byla podpořena klasickou strategií "buy-the-dip" spolu s několika pozitivními signály z politické scény. Překvapivě produktivní setkání premiéra Ontaria Douga Forda s americkým ministrem obchodu Lighthizerem pomohlo zmírnit obchodní napětí mezi USA a Kanadou.

Trh zaznamenává jeden rekord za druhým
20.02.2025 Index S&P 500 dosáhl nového historického maxima a ignoroval při tom závazek Federálního rezervního systému držet sazbu federálních fondů delší dobu na úrovni 4,5 %. Zápis z posledního zasedání FOMC výrazněji neovlivnil investory, kteří se místo toho soustředili na komentáře Donalda Trumpa o možném uzavření obchodní dohody s Čínou a na jeho podporu pro návrh Sněmovny reprezentantů na snížení daní o 4,5 bilionů dolarů. Možnost fiskálních stimulů spolu s absencí obchodní války silně podporuje probíhající rally širšího akciového indexu.

Euro doufá v mír, ale připravuje se na válku
06.02.2025 Žádná cla, žádná parita EUR/USD? Hlavní měnový pár klesl zpět na předchozí úroveň poté, co Bílý dům zavedl dovozní cla. Úleva pro Mexiko a Kanadu spolu s očekáváním, že by se v podobné situaci mohla ocitnout i Čína, však vedla k oslabemé amerického dolaru vůči ostatním hlavním měnám. Že by protekcionismus Donalda Trumpa nakonec za moc nestál?

Trump v Davosu volá po nižších cenách ropy a snížení úrokových sazeb
23.01.2025 Prezident se zaměřuje na saúdské investice: Během svého virtuálního projevu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu prezident Donald Trump vyzval Saúdskou Arábii a země OPEC ke snížení cen ropy a spojil to s kontrolou inflace a snížením globálních úrokových sazeb. Zdůraznil také zvýšení saúdských investic v USA ze 600 miliard dolarů na 1 bilion dolarů.

Trump je zpět: Co čeká investory?
21.01.2025 Inaugurace Donalda Trumpa jako 45. prezidenta Spojených států amerických představovala zlomový okamžik v moderní politické historii. Trump je známý svou nepředvídatelností a nikoho nepřekvapí, že jeho inaugurační projev byl výrazně odlišný od projevů jeho předchůdců. De facto naznačil zásadní změnu v prioritách i rétorice. Co mohou od něj očekávat investoři? Na toto téma se bavili odborníci na trhy Štěpán Křeček, Pavel Peterka a Jiří Tyleček společně s amerikanistou Michaelem Durčákem. V tomto článku přinášíme shrnutí těch nejzajímavějších poznatků.

Fidelity International: Přístup k silným akciovým trhům díky kvalitním hodnotovým ETF
21.01.2025 Nedávné zlepšení makroekonomického prostředí vedlo Fidelity International ke zvýšení dlouhodobých očekávání ohledně výnosů z akcií. Vysoké ocenění zůstává v některých částech trhu rizikem. Investoři by proto měli zvážit fondy Quality Value ETF, které se snaží zachytit růst akciových trhů prostřednictvím diferencovaného přístupu k hodnotovému investování.

Predikce finančních trhů 2025: Akcie, komodity a kryptoměny - nic neroste do nebes
13.01.2025 Nejvíce skloňovanou proměnnou v roce 2025 bude velmi pravděpodobně návrat Donalda Trumpa do Oválné pracovny a radikální geopolitické i makroekonomické změny, které s sebou přinese. Jedna skupina investorů hledí do budoucna s optimismem, protože Trump se standardně vyjadřuje pozitivně k akciím i kryptoměnám. Na druhou stranu nejistota se zvýšila a hodně skupin aktiv má za sebou silný býčí trh, který se jednoho času vyčerpá.

Zlato neztrácí naději
04.12.2024 Propad zlata po vítězství republikánů v amerických volbách byl pro býky XAU/USD opravdovým překvapením, přesto je nevyvedl z míry. Drahý kov byl považován za jednoho z těch, kteří budou z Trumpovy obchodní politiky těžit nejvíce, ve skutečnosti však o část svých těžce vydobytých zisků přišel. Nepodpořila ho ani politická krize ve Francii, vyhlášení válečného stavu v Jižní Koreji, ani rozpad příměří mezi Izraelem a Hizballáhem. Přesto banka Goldman Sachs stále předpovídá, že se cena vyšplhá až na 3 000 USD za unci a není jediná.

OECD varuje před protekcionismem, zatím čeká růst světové ekonomiky
04.12.2024 Globální ekonomika v letošním roce vykáže růst o 3,2 procenta, v dalších dvou letech pak tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) mírně zrychlí a dosáhne 3,3 procenta. Ve svém výhledu světové ekonomiky to dnes uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Upozornila nicméně, že rizikem je sílící protekcionismus v mezinárodním obchodě. České ekonomice na letošek předpovídá růst o jedno procento, v příštím roce zrychlení tempa na 2,4 procenta a v roce následujícím na 2,6 procenta.

Konec roku na finančních trzích a výhled pro příští měsíce
26.11.2024 Uplynulé týdny přinesly po zvolení D. Trumpa razantní růst celé řady aktiv. Zejména velmi rizikové kryptoměny se nesly na vlnách nových rychlých zhodnocení. Posilovala ale i další aktiva, jako jsou akcie. Ztrácelo naopak zlato pod tlakem silného dolaru. Jaký výhled implikují poslední data pro finanční trhy? A které nominace D. Trumpa na jednotlivé budoucí ministry v USA trh potěšily? Co na to měnová politika?

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 7. listopadu 2024
07.11.2024 Donald Trump dosáhl tak jednoznačného vítězství, že tentokrát se volby obešly bez skandálů, které narušily hlasování před čtyřmi lety. Republikáni navíc získali většinu v Senátu. Zatímco sčítání hlasů pro Sněmovnu reprezentantů pokračuje, i zde mají jasné vedení. Zdá se, že Republikánská strana získá kontrolu nad Bílým domem i oběma komorami Kongresu.

Politické změny a předvolební sliby
06.11.2024 Intenzita politických změn a jejich vliv na ekonomiku a trhy bude o to silnější, pokud republikáni ovládnou prezidentské křeslo, senát i sněmovnu reprezentantů, tedy celý Kongres. Předběžné výsledky zatím ukazují, že je to pravděpodobný scénář, republikánská většina obzvlášť ve sněmovně reprezentantů výrazně oslabí opozici při prosazování nových zákonů Trumpovou administrativou. Pokud tato situace nastane (tzv. red sweep), pak Trumpova administrativa bude mít 2 roky (do pololetních voleb), kdy bude moci výrazným způsobem reformovat americkou politiku.

Jak volby v USA v roce 2024 ovlivní Forex, komodity a akciové indexy
05.11.2024 Prezidentské volby v USA v roce 2024 budou pro globální trhy jednou z nejvýznamnějších událostí. Hlavními kandidáty jsou bývalý prezident Donald Trump a současná viceprezidentka Kamala Harrisová. Oba nabízejí odlišné politické vize, které budou mít zásadní dopad na různé segmenty trhu - od forexu přes komodity až po akciové indexy.

Volby v USA 2024: Jak ovlivní vaše portfolio akcií, komodit a forexu?
05.11.2024 Americké prezidentské volby v roce 2024 slibují víc než jen souboj mezi dvěma kandidáty – jsou příležitostí, jak mohou investoři prozkoumat možné příležitosti i rizika na globálních trzích. Na jedné straně bývalý prezident Donald Trump, který přichází s politikou zaměřenou na snížení daní, protekcionismus a fosilní paliva. Na druhé straně viceprezidentka Kamala Harrisová, která pokračuje v progresivní agendě zelené energie a podpory inovací.

Bitcoin opět překonává rekordy 🗽Splní Trump americký sen o Bitcoinu?
04.11.2024 Rok 2024 patří bitcoinu a zájem investorů o největší z kryptoměn opět roste, protože cena stoupá. Na jaře Bitcoin „dosáhl“ nových historických maxim, když se dostal na téměř 74 000 dolarů. Nyní, po značných poklesech a nejistotě v létě, se opět přiblížil rekordním hodnotám „v předvečer“ amerických prezidentských voleb, jejichž výsledek bude znám v noci z 5. na 6. listopadu.

Nejsledovanější volby planety vyhraje Donald Trump, tvrdí bookmakeři sázkové kanceláře Kingsbet
24.10.2024 V prezidentských volbách USA favorizují bookmakeři sázkové kanceláře Kingsbet republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Na bývalého amerického prezidenta vypsali kurz 1.55, zatímco na viceprezidentku Kamalu Harris, kandidátku Demokratické strany, kurz 2.30.

Šéfka MMF čeká ve střednědobém horizontu slabý růst a vysoké zadlužení
17.10.2024 Nové prognózy Mezinárodního měnového fondu ukazují, že budoucnost světové ekonomiky bude obtížná. Ve střednědobém horizontu fond očekává nevýrazný růst, eskalující obchodní napětí a vysokou úroveň zadlužení. V projevu před podzimním zasedáním MMF a Světové banky, které se koná příští týden, to uvedla výkonná ředitelka MMF Kristalina Georgievová. Dodala ale, že je stále možné udělat něco pro zvýšení růstu, snížení zadlužení a vybudování odolnější ekonomiky.

Nejistý dolar v období politického neklidu
17.10.2024 S nástupem posledního čtvrtletí letošního roku čekají měnové trhy zvýšené turbulence. Příčinou je nejistota kolem amerických voleb, která budou mít dopady na fiskální politiku, zahraniční vztahy, monetární politiku i geopolitiku. Tržní volatilitu navíc přiživí i změna prostředí globálních úrokových sazeb.

Čínské akcie válcují západní tituly
02.10.2024 „Příslib vlády Xi Jinpinga podnítil raketový růst čínských akciových titulů, které tak nyní válcují i ty americké, “ říká analytik BHS Timur Barotov.

Volkswagen byl tak zelený, až zapomněl, že ideologie a trh se moc nepotkávají. Největší evropskou automobilku táhnou ke dnu obří investice do elektromobility a nízký zájem o tyto vozy
22.09.2024 Březen 2019. Volkswagen oznamuje, že uspíší svůj přechod na elektromobilitu. Zelené neziskovky jásají. "Toto je první věrohodný klimatický plán kterékoli z významných automobilek," pochvaluje si jedna z nich. Považuje krok Volkswagenu za zlomový; bude jej prý následovat celá industrie.

Akcie Volkswagenu se propadly níže než během aféry Dieselgate či covidu, šéf dozorčí rady žádá o pomoc EU. Cla na čínská elektroauta prý řešením nejsou
12.09.2024 Běžné akcie Volkswagenu tento týden uzavřely pod hodnotou 95 eur za kus. To je nejníže od října 2011, kdy Evropa v důsledku světové finanční krize procházela závažnou krizí dluhovou. Akcie Volkswagenu jsou nyní níže než kdykoli během jeho emisní aféry Dieselgate, propuknuvší roku 2015, a také než kdykoli během pandemie covidu (viz graf Bloombergu níže).

Čína kvůli kanadským clům na elektromobily podala stížnost k WTO
06.09.2024 Čína podala ke Světové obchodní organizaci (WTO) stížnost na Kanadu kvůli novým clům na dovoz elektromobilů, ocele a hliníku z Číny. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo obchodu, které cla označilo za obchodní protekcionismus narušující globální dodavatelské řetězce. Vyzvalo také Kanadu, aby opatření zrušila.

Výsledky voleb v Sasku a Durynsku dělají vrásky na čele expertům na ekonomiku
02.09.2024 Výsledky nedělních voleb v Sasku a Durynsku dělají vrásky na čele ekonomům, firmám i hospodářským svazům. Obávají se, že výrazné posílení krajní pravice a levice zhorší nedostatek pracovních sil, protože může ztížit zaměstnávání kvalifikovaných pracovníků ze zahraničí. Informuje o tom týdeník Der Spiegel. Ohroženy by podle nich mohly být i plánované polovodičové továrny v Sasku.

Šéfka WTO varovala před růstem obchodního protekcionismu
09.07.2024 Generální ředitelka Světové obchodní organizace (WTO) Ngozi Okonjová-Iwealaová varovala před vzestupem protekcionismu v mezinárodním obchodě, který by podle ní mohl mít výrazné negativní dopady na světovou ekonomiku. Informoval o tom server BBC.

Pozor na francouzské volby
24.06.2024 V neděli 30.6. proběhne první kolo předčasných voleb do francouzského parlamentu, o týden později 7.7. se v druhém kole rozhodne o jeho složení. A finanční trhy jsou z politického vývoje ve Francii zaslouženě nervózní.

Kupujte solární panely, zdraží! Francie tlačí Brusel, aby na dovoz panelů z Číny uvalil vysoká cla
13.06.2024 Kupujte solární panely. Zdraží! Francie tlačí na to, aby EU po elektroautech uplatnila vysoká cla také na čínské solární panely.

EU výrazně navyšuje cla na čínská elektroauta, poškodí tím Německo i Česko. Fiasko Green Dealu ji totiž nutí přejímat Trumpovu agendu, kterou dříve tolik kritizovala
12.06.2024 Evropská unie od první poloviny příštího měsíce výrazně navýší cla na čínská elektroauta, až do výše přesahující 38 procent. EU tak činí na základě prověrky systému dotování výroby čínských elektroaut, kterou zahájila loni. Čína už uvedla, že podnikne odvetné kroky. Akcie firem čínského segmentu výroby elektrout se v reakci propadají. Například akcie automobilek Geely a Xpeng klesají o osm procent.

Fiasko Green Dealu nutí Evropskou unii přejímat Trumpovu agendu, kterou dříve tolik kritizovala. Proti už je jen „pročínské“ Německo, kroky Bruselu tak poškodí i Česko
09.06.2024 Když svého času Donald Trump obýval Bílý dům, činovníci zemí Evropské unie se mu rádi vysmívali. Pokud jej tedy neměli hned za zlosyna. Dnes už jim úsměv ztuhl. Pýcha zase jednou předešla pád. Nakonec vlastně dokonce Trumpovu agendu přejímají. V řadě klíčových oblastí.

V globální ekonomice narůstá protekcionismus. Jak zareaguje Evropa?
22.05.2024 Americká administrativa Joe Bidena otevřela v minulém týdnu novou frontu obchodní války s Čínou. Skokové zvýšení cel na dovoz čínských elektromobilů z 25 % na 100 %, stejně jako na celou řadu dalších zelených technologií a kovů, lze vnímat jakou součást zostřujícího se souboje o vítězství v listopadových prezidentských volbách. Neméně podstatný je však i širší ekonomicko-geopolitický rozměr. Nová cla ovlivní asi jen 4 % celkových čínských dovozů do Ameriky, proto není třeba jejich bezprostřední dopad přeceňovat. V případě elektromobilů tvoří dovozy z Číny dokonce pouze 2 %.

Expertní komise snížila odhad letošního růstu německé ekonomiky na 0,2 procenta
15.05.2024 Německá expertní komise známá jako rada moudrých dnes snížila odhad letošního růstu německé ekonomiky. Nově počítá s růstem hrubého domácího produktu (HDP) o 0,2 procenta, zatímco loni na podzim růst odhadovala na 0,7 procenta. Na vině je podle nich celkově slabá ekonomická poptávka. Očekávané oživení největší evropské ekonomiky by se tak zpozdilo, uvedla agentura Reuters.

Vývoz z Německa vzrostl o 0,9 procenta
07.05.2024 Z Německa se v březnu vyvezlo o 0,9 procenta zboží více než v předchozím měsíci, což je podle analytiků překvapivý výsledek. Dovoz pak vzrostl o 0,3 procenta, ačkoliv se očekával pokles. Výsledkem je tak nárůst obchodního přebytku na 22,3 miliardy eur (téměř 558 miliard Kč) proti přebytku 21,4 miliardy eur o měsíc dříve. Ve své zprávě to dnes uvedl německý statistický úřad. Zklamal naopak vývoj zakázek v průmyslu.

Komora: Obchod ČR a Německa loni klesl o dvě procenta na 2,83 bilionu Kč
06.02.2024 Obrat vzájemného obchodu ČR a Německa v roce 2023 dosáhl 113 miliard eur, tedy asi 2,83 bilionu Kč, a proti předchozímu roku klesl o 1,76 procenta. Český vývoz do Německa vzrostl o 2,47 procenta, zatímco německý vývoz do Česka klesl o 6,1 procenta. S poukazem na předběžné údaje Spolkového statistického úřadu to dnes ČTK sdělila Česko-německá obchodní a průmyslová komora.

Reuters: Špatný stav německého hospodářství ohrožuje Českou republiku a Maďarsko
30.01.2024 Špatný stav německého hospodářství ohrožuje středoevropské ekonomiky závislé na exportu. Ty se stále vzpamatovávají z jednoho z nejhorších inflačních skoků na světě v důsledku pandemie covidu-19. Úzké obchodní vazby s Německem a s jeho kdysi mohutným automobilovým průmyslem přitom byly pro region po pádu komunismu léta přínosem. Nyní jsou ale zpomalením růstu nejvíce ohroženy ekonomiky České republiky a Maďarska, ale také ekonomika Slovenska, uvádí ve své analýze agentura Reuters.

Deflaci a liberalismus nahrazuje inflace a protekcionismus, řekl Pírko na Vyšehradském fóru
19.10.2023 Globální ekonomika se za posledních deset let výrazně posunula od liberalismu k větším státním zásahům ze strany vlád i centrálních bank. Podíl na tom mají protekcionistické a populistické vlády, tisk peněz, demografické proměny, nebo příchod válek, řekl na investiční konferenci Vyšehradské fórum ekonom Štěpán Pírko.

Čeká nás stagflace a ztracená dekáda?
24.04.2023 „Investoři spekulují o stagflaci a ztracené dekádě na amerických akciích po vzoru sedmdesátých let, ale obavy se zdají být přehnané, “ říká analytik BHS Timur Barotov.

Summit EU se shodl na podpoře zelených firem, Fiala nechce závod v subvencích
10.02.2023 Evropská unie se chystá v reakci na masivní americké a čínské státní subvence povolit dočasnou a omezenou státní podporu firmám tvořícím takzvanou zelenou ekonomiku. Lídři členských zemí se v noci na dnešek na mimořádném summitu v Bruselu dohodli na obrysech plánu podpory ekonomik, podrobnosti včetně možného financování však nechali na další vrcholné schůzky. Zejména Francie a Německo usilovaly o co nejširší možnosti podpory firem, další země však nabádaly k opatrnosti. Český premiér Petr Fiala po jednání řekl, že podpora průmyslu nesmí být dotačním závodem.

Jestli Asie přestane panikařit, větší potravinové krizi se lze vyhnout
27.05.2022 Problém s potravinami ve světě je už teď vážný, jelikož ceny prudce rostou a protekcionismus vzplanul, ale existuje velká šance, že tomu, aby situace nebyla ještě horší zabrání vlády, pokud se poučí z krize z roku 2008: nepanikařte.

Čínský prezident vyzval k větší spolupráci proti pandemii covidu-19
17.01.2022 Čínský prezident Si Ťin-pching v rámci jednání Světového ekonomického fóra (WEF) dnes ve svém virtuálním vystoupení vyzval k větší spolupráci v boji proti koronaviru. Slíbil, že pošle další miliardu dávek očkovací látky proti covidu-19 do dalších zemí. V poznámce namířené proti Spojeným státům pak apeloval na ostatní velmoci, aby se zbavily "mentality studené války" v době sílícího geopolitického napětí, informovala agentura AP.

Spojené arabské emiráty představily rozsáhlý plán na podporu ekonomiky
06.09.2021 Spojené arabské emiráty (SAE) včera představily rozsáhlý plán, který má podpořit konkurenceschopnost domácí ekonomiky a přilákat zahraniční investice v hodnotě 550 miliard dírhámů (3,2 bilionu Kč) během příštích devíti let. Plán zahrnuje investice do technologií i opatření k přilákání kvalifikované pracovní síly ze zahraničí, napsala agentura Reuters.

Coface: riziko občanských nepokojů se může zvýšit až desetinásobně
31.05.2021 Sociální napětí a z toho pramenící riziko občanských nepokojů se může ve světě zvýšit až desetinásobně. Dopady pandemie na světovou ekonomiku načas odsunuly do pozadí politická rizika, tedy zejména zvýšený protekcionismus a dopady brexitu nebo rizika spojená se sociálními nepokoji, vnitřními konflikty či nebezpečí teroru. Vyplývá to ze studie světové úvěrové pojišťovny Coface.

Politická rizika jsou časovanou bombou
31.05.2021 Sociální napětí, a z toho pramenící riziko občanských nepokojů, se může ve světě – včetně Evropy – zvýšit až desetinásobně. Dopady pandemie na světovou ekonomiku načas odsunuly do pozadí politická rizika – zejména pak zvýšený protekcionismus a dopady Brexitu – nebo rizika spojená se sociálními nepokoji, vnitřními konflikty či nebezpečím terorismus. Tato rizika však nezmizela. „Vliv nestabilními politického prostředí na ekonomiku se stal velmi zásadním. Pandemie Covid-19 sice odsunula politická rizika do pozadí. To neznamená, že přestala existovat. Naopak vinou koronavirové krize se mohou ještě prohloubit. Podle analýzy Coface se například riziko občanských nepokojů může zvýšit až desetinásobně,“ upozorňuje Ján Čarný, generální ředitel pojišťovny COFACE pro Českou republiku a Slovensko.

Akcie se zvedají, koruně pomohl výhled sazeb
26.01.2021 Na trhu jsou dále smíšené zprávy kolem koronaviru či vakcín, přesto se evropské akciové trhy na rozdíl od asijských rychle zvedají po včerejším poklesu. Stoxx Europe 600 přidává necelé procento, zisky DAXu už se blíží 1,5 pct. Dluhopisy se pomalu vzdávají včera dobytých pozic, přičemž americký 10Y výnos stoupá zhruba o jeden bazický bod a německý zatím minimálně. Eurodolar se zvedl z denních minim a usazuje se u 1,2130. Ropa se snaží držet akcií a roste o 0,4 pct.

Uplynulé desetiletí v ekonomice: krize, rozmach Číny, alternativy
01.01.2021 Turbulentní rok 2020 je již minulostí a společně s ním skončilo také další desetiletí, ve kterém jsme byli svědky mnoha důležitých událostí. V dnešním článku se proto ohlédneme za poslední dekádou. Přinášíme výběr pěti nejdůležitějších událostí a trendů ve světové ekonomice v uplynulém desetiletí.

Trhy neocenily čínská data a přihlédly k problémům. Od ECB dnes žádnou akci nečekáme
16.07.2020 Čínská data z dnešního rána vypadají na první pohled dobře. HDP za 2Q strmě narostl o 11,5 procenta a překonal tak odhady, průmyslová výroba za červen zrychlila a naplnila očekávání, jedinou vadou na kráse je pak menší pokles maloobchodu namísto očekávaného těsného růstu.

Noviny v Británii, Německu i Francii se věnují šíření koronaviru
26.02.2020 Šíření koronaviru v Evropě a plány na jeho zastavení dominují dnes titulním stranám britských, německých i francouzských novin. Hlavně bulvární listy v Německu a Británii věnují zvláštní pozornost případu hotelu na španělském ostrově Tenerife, ve kterém je v izolaci tisícovka turistů včetně šesti Čechů. Francouzské deníky upozorňují na titulních stránkách také na dopady šíření nového viru na světové hospodářství.

Světová obchodní organizace (WTO) vznikla před 25 lety
30.12.2019 Základní údaje o Světové obchodní organizaci (WTO), která zahájila činnost před 25 lety, 1. ledna 1995:

Čína naznačila, že by kvůli zákazu Huawei mohla zakročit proti německým autům. Takový krok by měl dopad i na český automobilový sektor
15.12.2019 S dílčím smírem USA a Číny, který se podařilo dojednat během tohoto týdne, obchodní rozmíšky zjevně nekončí. Čína ústy svého velvyslance včera pohrozila Německu odvetnými opatřeními, pokud Berlín vyřadí společnost Huawei jako možného dodavatele technologie pro sítě páté generace (5G). Zmínila miliony aut, které Německo do Číny vyváží. Pokud by Čína podnikla kroky vůči německým automobilům, neblaze to poznamená také český automobilový sektor.

WTO: Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost
12.12.2019 Členské země Světové obchodní organizace (WTO) mezi loňským a letošním říjnem zavedly 102 nových opatření omezujících obchodní výměnu. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes představil generální ředitel WTO Roberto Azevedo. Pokračující protekcionismus má podle něj negativní dopady na hospodářský růst i na tvorbu pracovních míst.

Lídři G20 slíbili podporu ekonomiky, protekcionismus ovšem neodsoudili
30.06.2019 Lídři zemí skupiny G20 na summitu v Japonsku varovali před rostoucími riziky pro globální ekonomiku a slíbili, že budou společně pracovat na podpoře hospodářského růstu. Ochranářství ale v závěrečném komuniké včera opět neodsoudili. Součástí závěrů summitu je i závazek boje proti změnám klimatu, ačkoli Spojené státy si nepřály, aby se společné komuniké o tomto tématu zmiňovalo. Pařížskou dohodu o ochraně klimatu v závěrečném dokumentu opět podpořilo jen 19 zemí, zatímco Spojené státy potvrdily své rozhodnutí od dohody odstoupit.

Ekonomické školy v historii a co si z nich má odnést dnešní investor?
13.03.2019 Ekonomie je sociální věda, která studuje výrobu, distribuci a spotřebu zboží a služeb. Pojem je odvozen z řeckého slova oikonomia, které se dá volně přeložit jako „vedení domácnosti“. Právě v antickém Řecku můžeme dohledat počátek rozvoje uceleného ekonomického myšlení.

Ekonomický kalendář: Páteční NFP report přivítá investory naplno v roce 2019
31.12.2018 Většina trhů se dnes představí pouze ve zkráceném obchodování, pokud tedy dnes vůbec otevřely (DAX30 zůstává zavřený). Zítřejší den pak přinese uzávěru naprosté většiny důležitých akciových trhů. Dalo by se tak očekávat, že tento týden by mohl proběhnout v klidu, nicméně páteční makrodata by mohla přinést alespoň trochu vzrušení. Fundamentem číslo jedna jsou statistiky z amerického trhu práce NFP. Dočkáme se také dat z trhu s ropou, které jsou tentokrát posunuty až na pátek. A v Evropě bude zveřejněn Index spotřebitelských cen.

Weidmann s Rusnokem: Hlavním rizikem je protekcionismus
09.08.2018 Hlavní globální riziko pro ekonomiku je nárůst protekcionistických opatření v obchodních vztazích mezi nejdůležitějšími ekonomickými centry světa. Shodli se na tom prezident německé centrální banky Jens Weidmann s guvernérem České národní banky Jiřím Rusnokem. Po Weidmannově návštěvě ČNB o tom dnes centrální banka informovala ČTK.

Cla USA jsou prý čirý protekcionismus
01.06.2018 Americká cla na dovoz oceli a hliníku z Evropské unie dále oslabí transatlantické vztahy. Prohlásila to dnes komisařka EU pro obchod Cecilia Malmströmová a současně odmítla Trumpův argument, že cla jsou nezbytná z důvodů národní bezpečnosti USA. EU bude věc řešit na půdě Světové obchodní organizace (WTO).

WTO: Světový obchod roste, rizikem je protekcionismus
21.09.2017 Tempo růstu světového obchodu se v letošním roce výrazně zrychlí na 3,6 procenta z loňských 1,3 procenta zejména díky poptávce v Číně a USA. Předpověděla to dnes Světová obchodní organizace (WTO). Současně ale poukázala na rizika plynoucí především z protekcionismu.

Studie: Trumpův protekcionismus je škodlivý pro svět i USA
12.09.2017 Obchodní politika Spojených států po nástupu prezidenta Donalda Trumpa do funkce čím dál více sází na protekcionistická opatření, jejichž cílem má být podpora domácí ekonomiky a zajištění pracovních míst. Ve skutečnosti jsou však takováto opatření škodlivá pro světovou ekonomiku a především pro samotné americké hospodářství, tvrdí studie německé Bertelsmannovy nadace.

Oživení světové ekonomiky začíná nabírat na tempu
12.04.2017 Oživení světové ekonomiky po šesti letech neuspokojivého hospodářského růstu začíná nabírat na tempu. Čelí však řadě potenciálních hrozeb, od politické nejistoty po protekcionismus. Uvedla to dnes šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová.

ECB: Protekcionismus může vést k růstu obchodního schodku
22.03.2017 Ochranářská obchodní politika může obchodní deficit příslušné země spíše zvýšit než snížit. Uvedla to dnes podle agentury Reuters ve své studii Evropská centrální banka (ECB). Studie přichází v době obav z protekcionistických tendencí nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve snaze o snížení obchodního schodku hrozí například zavedením nových dovozních cel.

G20 už zřejmě nezavrhuje protekcionismus a cílenou devalvaci
07.03.2017 Lídři skupiny zemí G20 by mohli přestat otevřeně zavrhovat protekcionismus a devalvaci měn v zájmu konkurenceschopnosti ekonomiky. Vyplývá to podle agentury Reuters z návrhu komuniké pro summit, který se uskuteční příští týden v Německu. V návrhu se hovoří pouze o věrnosti otevřenému a spravedlivému mezinárodnímu obchodnímu systému.

Amerika na prvním místě, protekcionismus na prvním místě
31.01.2017 Do teď byl nejviditelnějším výsledkem Trumpova vítězství nárůst úrokových sazeb (od 8. listopadu je to o 50 bazických bodů na amerických desetiletých dluhopisech). Investoři už předpokládají, že Trumpova ekonomická politika bude inflační. Klid na trhu je ale neopodstatněný vzhledem k protekcionistické politice, kterou prezidentův nástupní projev jen potvrdil („Musíme ochránit naše hranice před nebezpečím ostatních zemí, které přebírají naši výrobu, kradou naše firmy a ničí naše pracovní místa. Nakupujte americké výrobky a najímejte Američany.“)

Mobius: EM porostou pětinásobkem západních trhů, Řecko v případě exitu vítej mezi nimi. Straší mne protekcionismus
14.06.2012 Zatímco akcie napříč Evropou klesají, řecká burza zažila od dnešního úvodu rally. V polovině dne hlavní index ASE přidával kolem 7 %, subindex bank až 20 %. To jsou čísla v předkrizové době viděná na emerging markets a investor Mark Mobius říká, že v případě odchodu Řecka z eurozóny právě tam jeho akciový trh v očích investorů bude patřit.
Související klíčová slova:
Pumpování peněz | Fibo | Valdis Dombrovskis | Evropský blok | Ekonomické problémy | Gate | Tempo růstu | Trumpův efekt | Odvětví | Měny zemí | LYNX | Forexový broker | Vládní dluhopisy | Přísnější Fed | SP500 | EUR | Zkušenosti | Bank of China | Obchodování během volebního období | Akciové trhy | Nárůst výdajů na obranu | Platina | Exporty | Koronavirové krize | Berkshire Hathaway | Pozitivní vliv | Obchodník | Dovednosti | Iniciativa Pásu a cesty | Subvence | Vyšehradské fórum | Německý vývoz | Řecko | Pegas Nonwovens | Alibaba | Vyšší celní sazby | Analytický tým | Trend | Bank of Japan | eMarketer | Životní prostředí | BTC | Čínský obchod | Historie | Koncentrace trhu | Pokles indexu | Hospodářské problémy | Hnojiva | Frank (CHF) | Statistiky | Investovanie | Rozmach Číny | Korelace | Huawei Technologies | Řešení sporů | Dow Jones Industrial | Aktiva | Dolar (USD) | PLN | Příležitost k prodeji | Energetika | Širší akciový trh | Stimulační balíček | Index aktivity | Investiční kapitál | Sazby daně | Ceny rýže | Kevin Warsh | Zisky v loňském roce | Náklady na půjčky | Střední Evropa | Evropská komise | Příležitosti k nákupu | Japonská měna | WTO | ERA | Nákupy přes internet | Zvýšení cel | Znalost | Globální spolupráce | Člen rady guvernérů | Poplatky | Zasedání ECB | Výnosy dluhopisů | Ruské invaze na Ukrajinu | Manažeři | Analýzy | Financial Times | Krajní pravice | Pravděpodobnost | Indexy S&P | Ekonomická opatření | Chování trhu | Vicekancléř Robert Habeck | Válka | Lagardeová | TNOTE | Snížení produkce | Významné zisky | Deflace | Pokles indexu S&P 500 | Investice do obrany | Expanze | Rostoucí ceny | Dovoz z Číny | Pumpování peněz do ekonomiky | Reality | Trumpova agenda | Výkyvy | Jednociferná inflace | Argos Capital | Depozitní sazba | Posilování dolaru | Goldman Sachs | Petr Fiala | Dluhopisy s pojistkou proti inflaci | Scott Bessent | Nová data | Saúdská Arábie | Období volatility | Exekutivní příkaz | Závazky společnosti | Rozhodnutí EU | REITs | Geopolitické napětí | Snížení emisí | Velké ekonomiky | Nezaměstnanost | Inaugurace Donalda Trumpa | Bazický bod | Index spotřebitelské nálady | Portfolio roku | Hospodářský růst eurozóny | Aktuální zprávy | Cena zlata | Patová situace | Snížení cen | Akcie dnes | Burza | Trumpová | Politické změny | Technické indikátory a oscilátory | Modely AI | Státní subvence | Pokles dolaru | Směrnice | Podpory kryptoměn | Medvědí výhled | Proražení | Dopad na ekonomiku | Suroviny | Oznámení | Makroekonomické změny | Rok 2025 | ČSOB | Analytický tým FXstreet.cz | Aktivum pro portfolio | Silný kurz dolaru | Dovozní cla | Zprávy z amerického trhu | Farmaceutika | Volby | Co čeká investory? | Sázková kancelář | Akcie Volkswagenu | Trumpův inaugurační projev | Americký prezident | Klouzavé průměry | Znehodnocení | Fiskální expanze | Období stagflace | Amazon | Růst cen | Vývoj amerického dolaru | Šance na pokles | Situace na trhu s ropou | Přijetí | Snížení úrokových sazeb | Pandemie COVID-19 | Dražší ropa | Vysoké riziko | Důraz na Ameriku | Token | Výkon | CZK | Investice do elektromobility | Zasedání FOMC | Podnikání | Kryptoměnové společnosti | Bitcoin graf | Nynější krize | Akcie automobilek | Pokles EUR/USD | Dumping | Investice do obrany a infrastruktury | Nord Stream | Vysoká zadluženost | Americký dolar (USD) | BGA | Proražení supportu | Co Trump řekl | Vývoj měnového páru | Nepředvídatelnost | Investice do infrastruktury | Inflace | Kapitálové trhy | Problémy v Číně | Tržní fáze | Dividendy | Strategie mean reversion | Možnost obchodovat | Formace 1-2-3 | Parlamentní volby ve Francii | Vývoj volebních průzkumů | Rafinerie | Lídři EU | TRIPS | xStation | Kanadský dolar | Index volatility VIX | Graf | Utahování měnové politiky | NFP report | Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) | Šéfka MMF | Výhled | Krátkodobé zisky | Příkaz | Vývoj ceny ropy Brent | Vývoz ruské ropy | Němečtí politici | Nákupy zlata centrálními bankami | Ceny aktiv | Pandemie covidu-19 | Napětí ve světovém obchodě | HUF | Průmysl | Diverzifikační aktivum | Politické faktory | Amerika na prvním místě | Uvolnění měnové politiky | Evropská měna | Potenciál dlouhodobého růstu | Centrální banky | Zpráva | Momentum | Štěpán Pírko | Hegemonie | Geopolitická situace | Ekonom Štěpán Pírko | Zvyšování sazeb | Radikální změny | Vlastní měny | Zajišťování | Celková inflace | Rozšíření produkce | Macron | Návrat Donalda Trumpa | Společnost Baidu | Hospodářské recese v USA | Moderna | Irsko | Inaugurační projev | Nové trhy | Zdravotnické technologie | Americké výrobky | Ernie | Člen představenstva | Parity EUR/USD | Největší ekonomiky eurozóny | Globální obchod | Sankce | Covid | Německá expertní komise | Globální ekonomiky | Washington | Cla na dovoz čínského zboží | Budoucnost automobilového průmyslu | Klíčové trhy | Vývoj vakcíny | Pozastavení emisních povolenek | Ekonomická témata | Výprodeje | Budoucí výzvy | Snížit riziko | Silná rétorika | Charu Chanana | UCITS | Portfolio roku 2025 | Diskont | Obchodní příležitost | DeepSeek | Trump trade | Lepší výsledky | Moderní technologie | Výkonná ředitelka | Lídři G20 | Futures | Belt and Road | Německý kancléř Olaf Scholz | Obchodní pravidla | Ekonomiky | Snížení nákladů | CL | Snižování úroků | Odhodlání | Donald Trump | Pohyby cen | DocuSign | Výkonnost indexu | Země OPEC | Čínský jüan | PLN/EUR | Volatilita | Poplatek | Maďarsko | Hrubý domácí produkt (HDP) | Stagnace nabídky | Noční můra | Zajímavé zhodnocení | Vysoké ceny energií | Belt and Road Initiative | Economist | Úvěrování | Cenové hladiny | Ropný býčí trh | Státní dluh | Bridgewater Associates | Trumpův protekcionismus | Dow Jones | P/E | Rekordní minimum | Peníze | Blackwell | Představitelé G20 | Spike | Turecko | ECB dnes | Brent | Akcie a dluhopisy | Čínský dovoz | Prudký pokles | Politika | HUF/EUR | Snížení zadlužení | Vedení společnosti | Jüan | Moody's Analytics | Očekávání | Rovnováha | Odvetná cla | Klíčová průmyslová komodita | Snižování sazeb | Palladium | STOXX Europe 600 | Gita Gopinathová | Coinmarketcap | Vybírání zisků | Dolar (NZD) | Výhled na rok | Hospodářské svazy | Prolomení rezistence | Theresa Mayová | Zvýšení sazeb | Inaugurace amerického prezidenta | Stimulační politika | Fosilní paliva | Harris | Boom | Celní války | Obnovitelné energie | MMF Kristalina Georgievová | Konflikt na Blízkém východě | ETF fondy | Deprese | Vývoj ceny ropy WTI | Invaze na Ukrajinu | Rychlé zisky | Parita EUR/USD | Základní sazby | Majetek | Zvýšení cel na dovoz | Měnový fond | Evropské měny | Vydělávat peníze | Blockchain | Ekonomické ukazatele | Hlavní úrokové sazby | Tlak na Rusko | Americké volby | Politická nejistota | Saxo | Vývoj akciového trhu | Janet Yellenová | CZK/EUR | Nákupy | Růst | Kristalina Georgievová | Akademie věd | Americké HDP | Příležitosti | Itálie | Obnovitelné zdroje energie | Zaměstnanost | Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) | MiFID II | Vývoj akciového indexu S&P 500 | Postavení na trhu | Světové finanční krize | Nový typ koronaviru | Německé firmy | Automobilka Volvo | Nižší daně | Bilion | Prognóza | Prodávat akcie | Americké prezidentské volby | Souhrnný index | GTC | Použití finanční páky | Asset management | Volatilní období | Trh práce | Seasonax | Růstový impuls | Obchodníci | Veřejný dluh | Aktuální kurzy měn | Kongres | Průmyslové zakázky | Rotace z dluhopisů | Asociace exportérů | Množství peněz v oběhu | Hospodářské recese | Skupina investorů | Moody's | Saxo Trader | Kamala Harrisová | Spolupráce | Madrid | Evropské ekonomiky | Deglobalizace | Technologické akcie | Luca de Meo | Volatility | Výprodej trhu | Co to znamená pro trhy? | Long | Chování | Trump v Davosu | Kontrakty | Hospodářské krize | Zpomalení ekonomiky | Energetický trh | Vysoké ocenění | Americký sen | Borsa Italiana | Koruna | Americká spotřebitelská důvěra | Investiční portfolio | World Liberty | Vývoj reálného výnosu | Zasedání centrálních bank | Čínský technologický gigant | AUD | Plynovody | Zvýšený zájem investorů | Caterpillar | Kurz bitcoinu | ULTA | America first | Zdravotní péče | Zbrojaři | Opatření | Investujte zodpovědně | Oslabení eura | Riziko občanských nepokojů | Výsledky voleb | OIL.WTI | Vývoj kurzu | Drahé energie | Baidu | Trh | SAE | Lukáš Kovanda | Vládní koalice | Skalping | Poměr PE | Czech Fund | MSCI | EMU | Zdroje energie | Obchodní dohoda s Čínou | Počasí | Ruská invaze na Ukrajinu | Průměrné mzdy | Ruský prezident | Bridgewater | Vlajkové formace | Napětí na finančních trzích | Další vývoj akciového trhu | Celní politika | BCG | Rozdílové smlouvy | Ukončení carry trade | Swapové body | Index | Prezident Trump | Největší evropská automobilka | Studie | Politika amerického prezidenta | Vice | TradingView | Vyšší náklady | Směnný kurz | Vládní podpory | Obchodní války | Akcie výrobce | Zpomalení v Číně | MMF | Obchodní praktiky | Japonský jen (JPY) | Parlamentní volby | Podnikatelé | Historická data o volatilitě | Eura | Komise | Nejistoty | Novozélandský dolar | Participace | Trumpovy vlády | Tržní kapitalizace | Dolar (CAD) | Real estate společnosti | Bílý dům | Kapitál | Fungování | Ropa Brent | Zvýšení dluhového stropu | Posílení | Daně z příjmů | Agentura Reuters | Fair Value | E-commerce | Vývoj německého akciového indexu DAX | Spojené arabské emiráty (SAE) | Společnosti | Capital Group | Údaje o inflaci | Nacenění akcií | Ministerstvo obchodu | Cla USA | Index STOXX Europe | Válečné napětí | S&P | Unie | Chování obchodníků | Elysejský palác | Politická rizika | Investiční portfolia | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Čínský prezident | Globální oteplování | Kurz dolaru | Akciové indexy | TIPS (Treasury Inflation Protected Securities) | Frankfurter Allgemeine Zeitung | Christine Lagardeová | Vyspělé technologie | Americké měny | Ropné zásoby | Ekonomický kalendář | Český premiér Petr Fiala | Soukromý sektor | Domácnosti | Exportní průmysl | Americké státní dluhopisy | Obchodní napětí | Proměny automobilového průmyslu | Akcie výrobce letadel | Ocel | Boston Consulting Group (BCG) | Ekonom Pavel Kohout | Rozpočtová politika | Prezident USA | CTG | Nejnovější prognóza | EUR/GBP | Asie | Vývoj cen ropy | Vedoucí představitelé | Investice do výroby baterií | Nová prognóza | Aktuální zprávy z amerického trhu | Deficit | Pandemie COVID | Index Stoxx 600 | Invaze | Ceny Bitcoinu | Eco | Řízení rizika | Angela Merkelová | Vztahy s Čínou | Budoucnost | Rada guvernérů | Republikáni | Virus | Warsh | Kartel OPEC | Nejnovější údaje | Globální dodavatelské řetězce | Volby v USA 2024 | Nová éra | Konec medvědího trhu | Členské země WTO | Pozornost trhu | Negativní dopad | Ekonomické aspekty | Silný býčí trh | OpenAI | Eskalace | NAFTA | Krátkodobé obchody | Daily Express | Automobilový sektor | Mexické peso (MXN) | Snížení cen ropy | Recese v průmyslu | Nord Stream 1 | Marcel Fratzscher | Moskva | Wedge | Seasonax.com | Zajímavý výnos | Portfolio akcií | Dluhopisy s pojistkou | MIFID | Akciový index | Pozornost | Dolar (AUD) | Prudký propad | Premiér Petr Fiala | Fiskální politiky | BFM Business | Globální ceny ropy | Expertní komise | Server BBC | Růst akcií | Hospodářský růst v Evropě | Klesající trend | Krize v oblasti nemovitostí | Elektromobily | Závislost | Data o volatilitě | De-dolarizace | Další růst | Francesco Pesole | Bohatství | Trump je zpět | ICBC | Dow Jones Industrial Average | Politická krize ve Francii | Energetický sektor | Pandemie covidu | Náklady | Zavádění cel | Závislost na dolaru | Investoři do akcií | Diverzifikátor | Etické kodexy | Ceny v zemědělství | Zvýšení dluhového limitu | Statistický úřad | Analýza sentimentu | Růst v letošním roce | Maynard Keynes | CTS | Bitcoin | Dynamika trhu | Poptávka | Kov | Institut německého hospodářství | Druhá největší ekonomika světa | Silnější euro | Cla na dovoz | Šíření viru | Dovozní clo | Vývoj německého akciového indexu | List The Guardian | Unijní země | Snižování úrokových sazeb | Kontrolní mechanismy | Lepší výnosy | Odpor | Nedostatečné investice | Pandemická paralýza | Závazek | Eurokomisař pro hospodářství | Množství peněz | Pavel Ryba | Odvetná opatření | Marketingová komunikace | Burzovně obchodované fondy | Očekávání trhu | Dovoz elektromobilů z Číny | Země WTO | Obchodovat | Americké indexy | Největší ekonomika | Ján Čarný | Bývalý prezident | Válka na Ukrajině | Klimatický plán | Drahá ropa | Finance | Vysoké inflace | Český vývoz | Indikátor | Dluhopisy | Platformy | Prezident Donald Trump | Analytici | Koncentrace | Cenový graf | Problémy | Dezinflační trend | Harrisová | Kandidáti | Stříbro | Trumpův návrat | Úsilí | Pokračující protekcionismus | FRED | Vyšší sazby | Pokles cen | Ropa | Le Figaro | Pierre Moscovici | ETF | BH Securities | Zpomalení hospodářského růstu | HealthCare | Poptávka po zlatě | Firma | Iniciativa | Politické napětí | Silicon Valley | Řecká burza | Byznys | Ekonomické aktivity | Makroekonomické důsledky | Farmacie | Ekonomové | C40 | Bitcoiny | Přebytek bilance zahraničního obchodu | USA | Predikce finančních trhů | Globální inflace | 3М | Výroby elektromobilů | Spojené státy | MXN | Fondy ETF | Globální finanční krize | Růst eurozóny | Domácí firmy | Německý automobilový průmysl | Start-upy | Růst HDP | Pokles trhů | Pandemie | Pavel Kohout | Vládní TIPS | Ocelářství | Devalvaci měn | Úrokové sazby | Velmi volatilní | Zvyšování úrokových sazeb | Sázka | Největší zisky | Konsolidace | Vývoj francouzského akciového indexu | Index volatility | Reuters analytik | Kurz USD | Inflační pojistky | Oslabení trhu | Boeing | Zisky dolaru | Kurz dolarů | Burze | Vývoj | Výnosy amerických státních dluhopisů | IW | Obchodní dohody | Vyhlídky americké ekonomiky | Summit EU | Christopher Dembik | Republikánská většina | HDP ve Francii | Elektrovozy | Dluhová krize | BHS Timur Barotov | Prohlášení | Súdán | Podnikatelská nálada | Analytici Bank of America | Výnosy | Německé hospodářství | Očekávání zisku | Západní investoři | Konkurenceschopnost | Výdaje | Americké akcie | Facebook | Ceny bitcoinu v USD | BRICS | Růst americké ekonomiky | Vliv na ekonomiku | Prezidentský cyklus | Volatilní | Riziko ztráty | EUR/USD | Nízké sazby | FAIR | Konkurenceschopnost EU | Přilákat investice | OSN | Intervence | Počet nezaměstnaných | Světové obchodní organizace | Světové produkce | Dnešní zprávy | Joe Biden | Podnikání na kapitálovém trhu | Spotřebitelská důvěra | Členské země Evropské unie | Tempo růstu hrubého domácího produktu | Vyhlídky amerického dolaru | Další vývoj | Makroekonomické strategie | Recese v USA | Měnové politiky | G20 | Porsche | Vývoj měnového páru USD/CNH | Investiční doporučení | CSI 300 | Ceny nemovitostí | Dánové | Obchodní příležitosti | Belgie | GIS | Nevýhody | Fiskální politika | Cities 40 | Německý exportní průmysl | Citát | Běžné akcie | Ekonomika Slovenska | Trading | Vítězství Donalda Trumpa | Spojené státy a Čína | Koronavirus | Harrisové agenda | NextEra Energy | Vývoj poměru veřejného dluhu | Dna | Obchodní problémy | CNY | Značná rizika | Vývoz do Německa | John Maynard Keynes | Americká administrativa | Americké vládní dluhopisy | Europe | JD | Vítězství | Investiční strategie | Hodnotové investování | Bezpečný přístav | Británie | Zhejiang Geely | Vývoj francouzského akciového indexu CAC 40 | Umělá inteligence | Čínské Lenovo | Tržní hospodářství | Miliardy dolarů | AI | Vládní výdaje | Daily Star | Prezidentské volby | Zelená energetika | Miliardy korun | Volvo | Světový obchod | Dopady pandemie | Těžba ropy v USA | Tisková konference | Růst mezd | Futures na indexy | Treasury Inflation Protected Securities | Zemědělství | Automobilka | WIPO | Eskalace obchodního napětí | Snížení inflace | Dopady na Evropu | Technické indikátory | Překážky | Intradenní strategie | Sazby | Solární panely | GBP/EUR | Hlavní ekonom | Trh s elektromobily | Americké automobilky | Objem zakázek | Očekávané rozhodnutí | Komise v přenesené pravomoci | Český ekonom | Zvýšení produkce | Vývoj akciového indexu | Mean reversion | Vývoj poměru veřejného dluhu k HDP | Investovat | Nerozhodnost | Ekonomické oživení | Generální ředitel | Hotovost | Regulátor | Obchodní dohoda | Berlín | Firmy | Mezinárodní vztahy | Nic neroste do nebes | Nespokojenost | Panika | Zajištění | TPRB | Opatření vlád | Zájem investorů | Západní firmy | Vyšší ceny | Euro dnes | Dovoz oceli | Plyn z Ruska | Zhodnocení na burze | GATT | Globální ceny | Argentina | Markets Analyst | Investování | Průmyslové sektory | Distribuce | Fed | Multi-asset | Sociální napětí | NASDAQ 100 | Vyšetřování | Rozpočtový deficit | Účastníci trhu | Technologický Nasdaq | Automobilový průmysl | Zadluženost | Si Ťin-pching | Trhy | Trade | Akcie v USA | Emerging markets | Jiří Tyleček | Vývoj akciového indexu Nasdaq | Nárůst výdajů | Vývoj kurzu měnového páru EUR/USD | Úspěšně obchodovat | Vývoj USD | Vyšší riziko | První peníze | Měnové trhy | Země OECD | Rizika | Coface | Eurozóna | Portugalsko | Fond | Alexander Krüger | Novozélandský dolar (NZD) | Měnověpolitické zasedání | Globální trhy | Páteční NFP | Pšenice | Kancléř Olaf Scholz | Vicekancléř | Bulvár | Celkový výsledek | Úspory | Vládní intervence | JD.com | Futures na ropu | Jensen Huang | Energetické společnosti | xStation 5 | Vysoké ceny | Společnost JPMorgan | Industrial and Commercial Bank of China | Riziková aktiva | Rostoucí inflační očekávání | Hospodářský model | Stagflace | Ředitelka | Obchodní překážky | TradingEconomics | Kartel OPEC+ | Bilance | Federální vláda | Americké akciové indexy | CEE | Ondřej Hartman | Vladimir Putin | Tesla | ONE | Finanční poradci | Španělsko | Vývoj měnových párů | XTB Research | Nárůst volatility | Americké vládní TIPS | Mezinárodní obchod | Ekonomický růst | Americké trhy | Komodity | Druhá vlna | Mzdy | MSCI Emerging Markets | Poradenství | SYRIZA | CAD | Přehled kurzů nejdůležitějších měn | Banka Goldman Sachs | Na burze | Významný dopad | Analytička | Společnost | Zpřísňování měnové politiky | Plány na podporu ekonomiky | Kingsbet | Expertka | Fórum v Davosu | Poptávka po bezpečných aktivech | Zahraniční obchod | Ztráta | Dluhové krize | Ekonomické výsledky | FXstreet | EBITDA | Finanční podmínky | Desetiletí v ekonomice | Daily Mirror | Globalizace | Kukuřice | Světová obchodní organizace (WTO) | Obchod | Tomáš Raputa | Výrobní náklady | Obchodní přebytek | Tradeři | Ceny ropy Brent | Hospodářské politiky | Volkswagen | AUD/USD | Pracovní trh | Pokles reálných mezd | Světoví lídři | EK | Zajištění proti inflaci | Riziko | Analytik | Trinity | ATH | JPY | Citi | Evoluce | SARS | Otto Daněk | Bank of America | Šok | Zvýšené volatility | CashFlow | Meta | Ulta Beauty | Portfolio | Pesimismus | GBP | Ostatní kryptoměny | NATO | Plyn | ACT | Životní úroveň | UCITS ETF | Německá ekonomika | Čína | Capital | Know-how | Inovace | STAR | CZK/USD | Ceny | Tisk peněz | Financování | Recese | Pokles | Oslabení amerického dolaru | Obranný průmysl | Války | Impuls | Ukrajina | Bundesbank | Přebytek bilance | Boston Consulting Group | Proinflační | Centrální banka | BBC | Předpovědi | Predikce | Softbank | VW | WTI | Berkshire | Zápis z posledního zasedání | Malajsie | Praxe | Největší ekonomika světa | Biliony | Cla na čínské zboží | Evropské centrální banky | CFTC | Odborníci | Dopad na trhy | Celní politiky | USD/EUR | Jihoafrická republika | Vývoj na finančních trzích | Webinář | Výsledek voleb | Klima | Paříž | LYNX webinář | Instituce | Biotechnologické společnosti | Panevropský akciový index | Morgan Stanley | Prezident Vladimir Putin | Ceny zlata | Analytický report | Předseda představenstva | EV | Commerzbank | Výnos | Pokles ekonomiky | Index DOW | Německé ekonomiky | Frank | Index Nasdaq | CFD | Benchmark | Algoritmy | Green Deal | Prostor pro růst | 256/2004 | Akcie společnosti Boeing | Dobrá zpráva | Trinity Bank | Rozhovor | ERÚ | Australský dolar (AUD) | Austrálie | Minulá výkonnost | Summit G20 | Vývoj měnového páru EUR/USD | Půlení | Měnové krize | Historická maxima | Stoxx Europe 600 | CO2 | Rostoucí ceny energií | Vietnam | Osvobození | Ceny energií | Zboží z Číny | Zvyšování daní | GBP/USD | Bezpečné přístavy | Inflační cíl | VIX | Index Dow Jones Industrial | Pravděpodobnost recese | Sója | Růst akciových trhů | Írán | Biliony dolarů | Index STOXX Europe 600 | Makroekonomický výhled | Čínské zboží | Pracovní místa | Odvětví kryptoměn | ČNB | Ruské ropy | Bank of England | Ceny BTC | EURUSD | Obchodované fondy | Demokraté | Nord Stream 2 | Swapy | Huawei | Dovoz | Nasdaq Composite | Aktuální kurzy | The Guardian | Obchodování | Nové prognózy | Posílení dolaru | MSCI World | Prezident | Finanční pomoc | Jednotná evropská měna | Oslabování dolaru | Evropa | Měna | S&P Global | Management | Nasdaq | Trump | Zprávy | Ceny ropy | Nové regulace | Dovoz elektromobilů | Rostoucí vliv | Kupující | Francie | Předpověď | Údaje | Potenciální změny | Technologické společnosti | Automobilky | Pojišťovny | Hospodářské výsledky podniků | Výkonnost indexů | Eurodolar | Biden | Rýže | Finanční krize | FXstreet.cz | Obchody | Drahý kov | Snížení daní | Technologické firmy | Dieselgate | xStation5 | ProCent | Zpětné testování | Finančnictví | Portfólia | Japonsko | Zemní plyn | Velmoci | Marže | Směřování | Příležitosti k prodeji | Grafy | Aktivum | Přenos | Společnost XTB | Ursula von der Leyenová | GMT | Dobré zprávy | Situace | Mario Draghi | Europe 600 | Kamala Harris | Google | Miliardy eur | Stagnace | Tržby | Největší rizika | Aktuální prognóza | Vrcholy | Prodej aut | Golden Gate | Býčí trh | FOREX | Růst světové ekonomiky | Signály | Dovoz čínského zboží | Psychologie | Trader | Americké akciové trhy | Peking | Aliance | Investiční výdaje | Pokles zásob | Spready | HDP | Technology | Devizový trh | Omyl | Ekonom | Optimismus | Rozhodování | Čínské vlády | Ekonomka | Vrcholní představitelé | Dolar | Euro | Zkapalněný zemní plyn | Klid | Investování je rizikové | Tržní změny | Výnosy státních dluhopisů | Zpomalení růstu | NEST | Temu | Politici | USD/CAD | Vyšší inflace | Brazílie | Členské země | Výprodej | Měnové páry | Slovensko | Baterie | JPMorgan | Zdraví | ČTK | Odhad letošního růstu | Výhled měnové politiky | Otevřenost | Ztráty | Merkelová | VIAC | Alokace aktiv | Crédit Agricole | Spojené arabské emiráty | Japonský jen | FOMC | Akcie | Medvědí trend | Ukrajina a Rusko | Kupci | Pavel Peterka | Hans Dieter Pötsch | Největší ekonomiky | Čínské podniky | Trhy s komoditami | Ekonomický cyklus | 5G | Očkování | Podniky | Index spotřebitelských cen | Štěstí | Státní podpora | Makléř | Švýcarský frank (CHF) | Vývoj ceny | Tým FXstreet.cz | Evropské akcie dnes | Dodavatelské řetězce | Index cen | Světová ekonomika | Atas | Češi | Financial Markets | Obavy z inflace | Vývoz | Reuters | OPEC+ | Globální ekonomika | Index VIX | Zoufalství | Vývoj ekonomiky | Cenový kanál | Ekonomické škody | Strategie pro obchodování | Sněmovna reprezentantů | Technologie | Kryštof Míšek | Prognózy | Akciové výnosy | Kurz | Druhá největší ekonomika | SOK | Daně | DXY | Růst zisků | S&P 500 a Nasdaq 100 | Index Dow Jones Industrial Average | Spotřebitelské výdaje | Typ koronaviru | Barack Obama | Pozornost investorů | Americká ekonomika | Růstový trend | Konkurenti | Index cen výrobců | Vývoj ceny Bitcoinu v USD | Snížení těžby | Rekord | Světové ekonomiky | Spuštění ETF | Výsledky | BHS | Rychlý růst | S&P 500 a Nasdaq | Daňová politika | Bankovní rada | Investice | Microsoft | Business | Pro investory | Fidelity | Návrh zákona | Potenciál | Míra volatility | Zdravotnictví | Odveta | Rally | Investujte | Konkurence | Pokles inflace | Kapitalizace | Komunikace | Skupina Saxo Bank | Německý průmysl | Indie | Bod | Die Welt | Výkonnost indexu S&P 500 | Ekonomika eurozóny | Levice | Ekonomická aktivita | Výdaje na obranu | Růst ceny zlata | Makrodata | Zisky | Frakování | tradingeconomics.com | Regulace | Zaměstnanci | Diverzifikovat | Dluhopisové trhy | Fondy | DAX40 | USD za barel | Skalpování | Hospodářství | Zotavení | Timur Barotov | Akcie klesají | Důvěra | WHO | Potenciál trhu | Vítězství republikánů | Oslabení dolaru | CAC 40 | Americký akciový trh | Ukazatel | Slabší dolar | Obchodní politika | Měny | Profitovat | Inaugurace | DE30 | Předběžné výsledky | Nový cyklus | Ropa WTI | Finanční sektor | Hospodářský růst | Chaos | Trh s ropou | Politico | Export | Páteční NFP report | Rusko | Vývoj ceny ropy | Rafinérie | Signál | Řízení rizik | S&P 500 Index | Geely | Futures na americké akcie | Real Estate | Nejlepší investice | Mnozí investoři | Zhodnocení | Organizace | Index NASDAQ 100 | 1 milion | Graf indexu | Nemovitostní trh | Praha | Ekonomický rozvoj | Jižní Korea | Technologičtí giganti | Valuace | Výsledková sezóna | DAX30 | Potenciální ztráty | Rozšíření | Špatné počasí | Stav ekonomiky | Plány | Administrativa | COVID-19 | Cenové tlaky | Pozitivní signál | Brusel | NFP | DAWN | Vývoz do USA | Lenovo | Ekonomika USA | Americké společnosti | Čínská banka | Myšlení | Evropské akcie | TIM | Propouštění | Energie | Šéf Bílého domu | Objem | Forex.com | Umělé inteligence | Investiční | Nálada | Čínské ministerstvo obchodu | Příjmy | Očekávaný růst poptávky | Investice do technologií | Investiční manažeři | Prodej | Evropská komise (EK) | Financial | Zasedání Fedu | Bloomberg | XAU/USD | Vliv na americký dolar | Dotace | Evropská unie | Vývoj ceny bitcoinu | Obchodování a investice | Rozvoj | Hlavní indexy | Capital Economics | ICE | Mexiko | Vyhlídky | Průmyslová výroba | Finanční trhy | Udržitelnost | Míra | Slabý dolar | Pokles tržeb | Růst poptávky | Korekce | Obchodní strategie | Riziko recese | Asociace | Stimulační opatření | Výkonnost | Průzkumy | Carry trade | Index S&P 500 | Hrubý domácí produkt | Trumpova administrativa | Přehled | Short | Agentura Bloomberg | Stavebnictví | Krize | Kanadská ekonomika | Oživení světové ekonomiky | TIPS | OECD | CHF | Obnovitelné zdroje | BFM | USD/CNH | Zvýšení úrokových sazeb | Akcie firem | Těžba ropy | Zakladatel | Volby v USA | AUD/CAD | S&P 500 | Berkshire Hathaway Warrena Buffetta | JDE | Podpora | Ministři financí | Historická data | MT4 | Mexické peso | Cena | EU a USA | Německá vláda | Německo | Digitalizace | Psychologie trhu | Jádrový index spotřebitelských cen | Apple | Zadlužení | Komodita | Rozpočet | Antidumpingová cla | Snížení sazeb | Prime | Hospodářský růst v Číně | Impérium | Ochrany kapitálu | Kurzy | Finanční prostředky | Čínské ministerstvo | Ekonomické údaje | Sázkové kanceláře | Německá kancléřka | Ekonomická data | Fidelity International | Přehled kurzů | Drahé kovy | Evropské akciové indexy | Kanadský dolar (CAD) | Bookmakeři | Výhledy | Co bude | Medvědi | Emisní povolenky | DAX | Rezervy | Zavedení cel | Zelené energie | Ukončení konfliktu | Světová obchodní organizace | EMA | Forexu | Hliník | Merck | Debata | Kurzy měn | Akcie společnosti | Kypr | Obchodní válka | Oscilátory | Zlato | Ekonomika | Měny&Sazby | WEF | Graf indexu S&P 500 | Denní graf | SEC | Míra nejistoty | Indikátory | Odpovědnost | Oslabení | Finanční situace | Ekonomické krize | Evropské akciové trhy | Práce | Úspěch | Cíle | Kryptoměny | Bezpečnost | Banky | BlackRock | Buy | Francouzské akcie | Výrobci čipů | Bublina | Fear & Greed Index | Vypuknutí pandemie | Automotive | XPeng | Vlády | Nebezpečí | Kotace | Šance | Daně z příjmů právnických osob | Paralýza | Bilance zahraničního obchodu | Očekávaný růst | Ray Dalio | Wall Street | Forexové obchody | Vysoké úrokové sazby | Analýza | Ministr financí | Elektroauta | Zlepšení | Budoucí pohyby cen | ČR | Horší časy | XTB | Ropný průmysl | Analytici banky | Americký Fed | Program nákupu dluhopisů | Čínské akcie | Viceprezidentka Kamala Harrisová | Pozice | Čínská ekonomika | Současná situace | Portfolia | ChatGPT | OCI | Demokratické strany | Příprava | Reálná hodnota | Štěpán Křeček | Měnové politiky centrální banky | Dlouhé pozice | Kovy | Švýcarský frank | Dlouhodobé důsledky | Robert Habeck | Hedge | Kancléřka Angela Merkelová | Eurokomisař | Dosažení dohody | Stoxx | Lídři | Medvědí trh | LSEG | Support | General Electric | Oživení globální poptávky | Výzkum a vývoj | FX | Rozvíjející se trhy | Vývoj ceny zlata | Obchodní deficit | Trumpova cla | Bilion dolarů | Deutsche Bundesbank | Uvolňování měnové politiky | Import | Mluvčí | Služby | Americký průmysl | Zvýšená volatilita | Tržní očekávání | OPEC | Technologie blockchain | Broker | Keynes | Peněžní zásoby | Řetězce | Zrychlení inflace | Sentiment | Výroby baterií | Experti | Investoři | Míra nezaměstnanosti | Alibaba Group | Obchodní bariéry | Technologický gigant | Politická krize | Spotřebitelé | Von der Leyenová | Německý statistický úřad | Program nákupů dluhopisů | Rostoucí výnosy | Německé automobilky | Nákupní příležitosti | Politika Fedu | Polsko | Čínská vláda | Rezistence | Index Dow Jones | Auta | Centrální banka USA | Saxo Bank | Multi-Asset obchodování | Nařízení | Noviny | Snižování daní | Pinduoduo | Budoucí pohyby | Ropy | Struktura | Ocenění akcií | P.A. | Předseda | Pokles poptávky | Hospodářské výsledky | DIW | Americké ekonomiky | Jádrový index | Obchodní vztahy | Úročení | USD | Kamala | Občané | Co bude dál? | Trh s nemovitostmi | Peso | Významné změny | Nové příležitosti | NextEra | Der Spiegel | D1 | Silný dolar | BMW | Svět kryptoměn | Tencent | Země G20 | AUM | Federální rezervní systém | Krize ve Francii | Rotace | CZ | Krátkodobé obchodování | Výrobce letadel | Australský dolar | Inflace ve službách | Propad | Konec roku | Bankovnictví | Poklesy HDP | Čeští exportéři | Zlomový okamžik | Zpomalování ekonomiky | Britské libry | Vývoz do Číny | Francouzské volby | Guvernéři centrálních bank | Úvěrové pojišťovny | Oživení inflace | Finanční ztráty | Agentura AP | Economic | Nemovitosti | Ceny ropy WTI | Rezidenční nemovitosti | Evropský trh | Markets | Index CSI 300 | USA Donald Trump | Kanada | Rostoucí výnosy státních dluhopisů | Ruská invaze | Nejistota | Dnes ČTK | CME | Ekonomie | Rozsáhlé investice | Nvidia | Investment | ING | Zahraniční investice | Ceny komodit | Indexy | Zajištění bezpečnosti | DIP | Státní dluhopisy | Americký dolar | Blue chips | Makro | Evropská centrální banka | Švédsko | Průmyslová komodita | Prezidentské volby v USA | Rozhodnutí Federálního rezervního systému | ECB | TTIP | Stoxx 600 | Ekonomiky eurozóny | Výkonnost akcií | Spiegel | Vývoz z Německa | Vysoká poptávka | Růst ceny | Měnová politika | Alokace | Ziskovost | Doporučení | Inflační očekávání | Technologické inovace | Body | Zvýšení inflace | Parita | Německé podniky | Evropské země | ROCE | Spekulace | Vzrušení | Evropské automobilky | Raketový růst | Americká cla | Český automobilový sektor | Vývoj indexu S&P 500 | Cykly | Hedging | EU | Miliardy | PBOC | Politické riziko | Materiály | Poradci | Protiepidemická opatření | Pracovní síly | Akciový trh | Vyšší cla | Investor | USD/JPY | Předsedkyně Evropské komise | Americké vlády | Nová stimulační opatření | Bloky | Jerome Powell | Uvalení cel | NZD | Ukazatele | Měnový pár | Kryptoměnový trh | Šíření koronaviru | Banka | Produkce ropy | Tchaj-wan | Autoprůmysl | Zvýšený zájem | Nákupy zlata | Američané | Graf dne | Olaf Scholz | Německý kancléř | Rozhodnutí Číny | SPX | Domácí poptávka | Koncern | Výzvy | Spotřebitelské ceny | Hospodářský výhled | Indonésie | News | Ocenění | V4 | Chování spotřebitelů | Index DAX
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Růst | Obchodování | Banka | Banky | ČTK | Pokles | Indikátor | Trading | Cena | 3М | Pivot