Automobilový sektor
Komentář analytiků společnosti Fidelity: Trump zvítězil
08.11.2024 Donald Trump vyhrál prezidentské volby v USA. Ekonomové a investiční manažeři společnosti Fidelity International níže probírají, jaké to pravděpodobně bude mít následky.
Situace v průmyslu se pomalu otáčí k lepšímu
06.11.2024 Průmyslová výroba v České republice v září konečně otáčí list, když vzrostla o 3,9 % bez očištění, což v reálném vyjádření odpovídá meziročnímu růstu o 0,8 %, ačkoli pohledem meziměsíčních dat jde o 1,1% pokles. Trh sice očekával ještě výraznější reálný růst, naopak naše prognóza byla o něco pesimističtější, i tak je však skutečný výsledek poměrně důstojný a skýtá naděje na alespoň mírné zotavení tuzemského průmyslu ve čtvrtém kvartále. V souhrnu je zatím výkon průmyslu od začátku roku meziročně horší o rovné 1 %.
Slabá průmyslová poptávka doma i v zahraničí
01.11.2024 Index nákupních manažerů (PMI) vzrostl z 46,0 bodů v září na 47,2 bodů v říjnu. Tento výsledek tak překonal naši i tržní prognózu. Jedná se o nejvyšší hodnotu od června roku 2022 značící nejpomalejší pokles tuzemského zpracovatelského průmyslu.
📈USDJPY roste o 1,3 %
23.10.2024 Volby v Japonsku se budou konat tuto neděli a nedávné průzkumy ukazují, že současná vládní koalice nemusí mít většinu. Trhy nemají rády změny a je velká šance, že jiná vláda bude mít pro potápějící se ekonomiku jiný nápad.
Frankfurt v úvodu na zelené nule, posiluje automobilový sektor po zveřejnění makrodat z Číny
18.10.2024 Evropské tituly s vysokou expozicí vůči Číně, německé automobilky nevyjímaje, v úvodu rostou v souvislosti se zprávami o rozhodnutí čínské centrální banky podpořit trhy. Čínské HDP rostlo nejméně za posledních šest kvartálů, což dle Bloombergu signalizuje záměr vlády pokračovat ve stimulacích. Index DAX +0,05 % na 19592,39 b.
Denní shrnutí: Trhy na začátku týdne plného makrodat klesají
30.09.2024 Údaje o HDP Spojeného království byly slabší, než se původně očekávalo, a to především v důsledku nižších vládních výdajů a vývozu. Podnikatelské investice však vykázaly lepší výsledky. Tempo růstu HDP za 2. čtvrtletí dosáhlo 0,7 % meziročně (očekávání: 0,9 % r/r; předchozí: 0,3 % r/r) a 0,6 % mezikvartálně (očekávání: 0,6 % q/q; předchozí: 0,7 % q/q).
Ifo: Nálada v německém exportním průmyslu se třetí měsíc za sebou zhoršila
27.08.2024 Nálada v německém exportním průmyslu se dál zhoršuje. Mnichovský ekonomický institut Ifo dnes na základě svého průzkumu uvedl, že index exportních očekávání se v srpnu snížil na minus 4,8 bodu z červencových minus 2,2 bodu. Pokles tak vykázal již třetí měsíc za sebou.
Saldo zahraniční bilance opět překonalo prognózy
06.08.2024 Bilance zahraničního obchodu v červnu skončila s kladným saldem ve výši 29,3 mld. Kč, což je výsledek, který výrazně předčil naši i tržní prognózu. Za první pololetí tak přebytek zahraničního obchodu činil 156,5 mld. Kč, a je tak ve srovnání s prvními šesti měsíci minulého roku vyšší o 80 mld. Kč.
Wall Street Open: Automobilový sektor v problémech, výsledky PYPL
30.07.2024 Akciový trh se stále nachází v mírné korekci. Po výsledcích technologické společnosti Alphabet a automobilky Tesla pokračoval pokles akcií. Výrazně negativní sentiment přišel poté, co se stále neprojevují skutečné přínosy investic do infrastruktury umělé inteligence, protože to zatím není vidět na hospodářských výsledcích. Uplynulo však již 18 měsíců a investorům začíná docházet trpělivost. Zaznamenali jsme výprodej napříč všemi velkými technologickými společnostmi, což by naznačovalo, že toto riziko je již v cenách akcií zohledněno. To se ukáže v tomto týdnu, ve kterém reportují téměř všechny zbývající společnosti kromě NVDA. Dnes se také podíváme na automobilový sektor po slabších výsledcích společností Ford a Stellantis.
Povídání o trzích: Které společnosti jsou teď levné?
22.07.2024 Jaroslav Brychta, Tomáš Vranka, Marek Nemky a Petr Horáček se po delší době opět sešli, aby diskutovali o nejnovějším vývoji na akciových trzích. Akciové indexy se pohybují na svých maximech, ale to neznamená, že by ve světě nebyly známé firmy, jejichž akcie jsou od svých maxim výrazně níže. Právě na takové společnosti se čtveřice analytiků tentokrát zaměřila. Probrali jejich směřování, aktuální problémy i to, jak vidí jejich budoucnost. V tomto článku přinášíme souhrn hlavních témat, která v aktuálním dílu série Povídání o trzích zazněla.
Ranní okénko - Dnes průzkum ZEW v Německu a maloobchod v USA
16.07.2024 Dnes budeme netrpělivě vyhlížet zejména výsledky červencového průzkumu instituce ZEW mezi finančními analytiky ohledně hodnocení aktuální ekonomické situace Německa včetně budoucích očekávání. V případě přítomnosti by podle trhu k zásadnější změně dojít nemělo, když i nadále je současný výkon německé ekonomiky vnímán negativně. To optimismus týkající se budoucích očekávání roste nepřetržitě od loňského srpna, zejména na pozadí poklesu inflace, predikovaného oživení německé ekonomiky včetně pro ni důležitých exportních trhů a uvolňování měnových podmínek, ačkoli ECB bude zřejmě postupovat velmi pomalu a obezřetně.
Technický sektor dovedl Wall Street k rekordním hodnotám, Nasdaq a S&P 500 na maximech
14.06.2024 Indexy Nasdaq a S&P 500 ve čtvrtek zaznamenaly čtvrtý rekordní zavírací den v řadě, zatímco výnosy státních dluhopisů klesly na nejnižší úroveň od začátku dubna. Investoři reagovali na nižší než očekávané údaje o inflaci a mírný výhled Federálního rezervního systému na snížení sazeb.
USA a Evropa: vývoj situace na trhu během svátků
28.05.2024 Na závěr pondělního obchodního dne vykázal americký akciový trh pozitivní dynamiku, kterou podpořil silný růst v technologickém sektoru, sektoru veřejných služeb a v segmentu komodit.
Německé automobilky zaostávají za světovými konkurenty, ceny akcií jim klesly o pětinu
15.05.2024 Podle nového výzkumu obchodní a investiční platformy eToro ztrácejí německé automobilky, vlajkové lodě největší evropské ekonomiky, podíl na trhu a investorům přinášejí nižší výnosy oproti svým globálním konkurentům.
Průmyslová výroba v únoru částečně korigovala výrazný lednový propad
08.04.2024 Průmyslová výroba v únoru korigovala výrazný lednový propad (-2,8 % m/m), když meziměsíčně vzrostla o 1,9 %. Tuzemský průmysl tak pokračuje ve svém kolísavém výkonu z měsíce na měsíc. Celkově však od loňského třetího čtvrtletí vykazuje mírný růst, který však není zcela přímočarý a zároveň odráží poměrně volatilní vývoj výroby aut. Po očištění o rozdílný počet pracovních dní byla průmyslová produkce v únoru meziročně vyšší o 0,7 %. Bez tohoto očištění byla vyšší o 1,5 % y/y, což bylo mírně pod konsensem trhu ve výši 1,9 % a výrazně pod naším odhadem (3,3 %). Předvídatelnost výkonu průmyslové produkce ovšem v posledních měsících komplikují četné revize dat a také efekty rozdílného počtu pracovních dní. Meziměsíční nárůst průmyslové produkce v únoru o 1,9 % byl pouze mírně nad naším odhadem, který předpovídal nárůst o 1,5 %.
Ranní okénko - Bude budoucnost německé ekonomiky nadále vnímána s optimismem?
19.03.2024 Dnes se dozvíme výsledky březnového průzkumu instituce ZEW ohledně hodnocení aktuální ekonomické situace Německa včetně budoucích očekávání finančních analytiků. V posledních měsících se hodnocení přítomnosti a očekávání budoucnosti zásadně liší, když by se dalo říci, že současný stav je zahalen temnými mraky, především v souvislosti s nízkým růstem ekonomiky, nízkou zahraniční poptávkou, problémy tamního průmyslu, kde například automobilový sektor čelí velké konkurenci v elektromobilitě z Číny.
Stagnace v průmyslu na začátku roku zklamala
15.03.2024 Česká průmyslová produkce v lednu vykázala meziroční nulu a proti předchozímu roku tak zůstal objem výroby stejný. Náš i tržní odhad počítal s 2% růstem daným zejména silnější výrobou automobilů. Růst v automotive byl ale nakonec slabší, navíc doplněný o výrazný pokles ve výrobě strojů a zařízení. Meziměsíčně průmyslová produkce poklesla o 2,3 %.
Ranní okénko - Americká spotřeba naráží na své limity
15.03.2024 V ranních hodinách dnes přijde informace o vývoji v českém průmyslu, na kterou naváže statistika běžného účtu platební bilance. Ze Spojených států pak odpoledne dorazí výsledek průmyslové produkce, který doplní průzkum spotřebitelské důvěry od michiganské univerzity. Důležitý bude i vývoj inflačních očekávání, zveřejněný spolu s tímto průzkumem.
Ekonomika klesla kvůli spotřebě domácností a vysoké inflaci
01.03.2024 Českou ekonomiku loni táhla dolů slabá spotřeba domácností tlumená vysokou inflací. Výsledek zachránil automobilový průmysl, bez jeho přispění by byl roční pokles hrubého domácího produktu (HDP) výraznější než 0,4 procenta, shodují se analytici oslovení ČTK při hodnocení dat, která dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Výsledky čtvrtého čtvrtletí, kdy HDP mezikvartálně vzrostl o 0,2 procenta a mírně vzrostla i spotřeba, dávají podle odborníků naději na hospodářské oživení. Razantní růst HDP ale nečekají.
Zájem o průmyslové roboty v Severní Americe loni poprvé za pět let klesl
12.02.2024 Poptávka severoamerických podniků po průmyslových robotech se v loňském roce snížila téměř o třetinu a vykázala první pokles za pět let. Přispěly k tomu obavy ze zpomalování ekonomiky a vyšší úrokové sazby. S odvoláním na údaje svazu pro rozvoj automatizace A3 o tom dnes informovala agentura Reuters.
Průmyslová výroba v Německu v listopadu překvapivě pokračovala v poklesu
09.01.2024 Průmyslová výroba v Německu se v listopadu proti předchozímu měsíci překvapivě snížila o 0,7 procenta. Pokles tak vykázala už šestý měsíc za sebou. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil spolkový statistický úřad. Analytici podle průzkumu agentury Reuters naopak očekávali nárůst produkce, a to o 0,2 procenta.
Je pád akcií Renaultu opodstatněný?
20.10.2023 Probíhající výsledková sezona za třetí čtvrtletí ukazuje, jak mohou být trhy náladové. Zveřejnit čísla, která odpovídají očekávání analytiků, ještě nestačí k tomu, aby akcie rostla. Reakce trhu může být horší. Vrtošivou reakci trhů na sobě 19. října pocítila akcie automobilky Renault.
Reuters: Německá vláda letos čeká pokles ekonomiky o 0,4 procenta
06.10.2023 Německá vláda ve svém podzimním výhledu předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa se letos sníží o 0,4 procenta. Agentuře Reuters to dnes řekl zdroj obeznámený s výhledem, který má ministr hospodářství Robert Habeck představit příští týden ve středu. V předchozím jarním výhledu vláda předpověděla, že HDP se letos o 0,4 procenta zvýší.
Německý automobilový sektor pod tlakem prodejců 📉 Čínské „obchodní války“?
14.09.2023 Německé automobilky dnes prohlubují poklesy po včerejším vyjádření Ursuly von der Leyenové, která potvrdila, že EU zahájí vyšetřování „nespravedlivých výhod“ čínských elektromobilů dovážených do EU. Poklesy přicházejí jen několik dní poté, co čínští výrobci elektrických zařízení přitáhli pozornost na prestižním autosalonu IAA v Bavorsku a prokázali výhody výroby a designu elektromobilů oproti evropským koncernům.
Červencový výsledek průmyslu nečekaně hluboko v záporu
06.09.2023 Průmyslová produkce v červenci meziročně poklesla o 2,8 %. Odhad trhu počítal s mírným nárůstem, zatímco naše prognóza pokles – přesto finální síla poklesu byla ještě razantnější, než jsme v krátkodobé prognóze odhadovali. Za nečekaně silným snížením průmyslové produkce stojí pokles v odvětví výroby a rozvodu elektřiny a plynu, negativně se ale projevují i postupně ochabující kladné příspěvky ze strany automotive. Nepříliš pozitivně pak vyznívá i silný červencový meziměsíční pokles o 2,6 %, již po sezónním očištění.
Letní výsledková sezóna je tu! Jak se dařilo Microsoftu, Metě nebo Tesle?
31.07.2023 Letní měsíce bývají obvykle klidné. Lidé mají tendenci o prázdninách odpočívat a víceméně všichni fungují v prázdninovém režimu. To však neplatí pro finanční trhy, které naopak v posledních týdnech zažívají velmi velké pohyby. Tomáš Vranka, analytik XTB, v tomto článku přináší souhrn toho nejzajímavějšího, co se v posledních týdnech na trzích odehrálo.
Jak investovat v automobilovém sektoru? 🚗
20.07.2023 Včera po uzavření trhů oznámila své výsledky Tesla. Jak se vede této úspěšné společnosti Elona Muska v automobilovém průmyslu, který je dlouhodobě velmi oblíbeným investičním sektorem?
Automobilový průmysl očima investora: Jak vydělat v nové éře?
20.07.2023 Automobilový průmysl je dlouhodobě oblíbeným investičním segmentem, což není překvapivé vzhledem k tomu, že se jedná o jeden z největších světových trhů s obrovským ročním obratem. Časy se však mění a s nimi i automobilový sektor, který v současné době prochází jednou z nejvýznamnějších transformací za mnoho let. Otevírá se tak prostor pro nové vítěze a nové výzvy pro ty, kteří nedokážou držet krok s inovacemi.
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Data z trhu práce napoví, co čekat od Fedu
03.07.2023 Z pohledu globálních trhů bude hlavní údaj v podobě červnového počtu nových pracovních míst v nezemědělském sektoru v USA zveřejněn až v samotném závěru týdne. Očekáváme zpomalení tvorby nových pracovních míst na 250 tis., stále se však bude jednat o silný údaj. Tržní reakci by mohl vyvolat také zápis z posledního zasedání Fedu. Jak u nás, tak v Německu i eurozóně je v tomto týdnu na programu několik statistik týkajících se průmyslu. Celkově se obáváme poměrně slabých dat, která budou indikovat, že výrazné oživení v průmyslu se v Evropě prozatím odkládá. Z domácích statistik dnes budeme sledovat kromě červnového PMI ze zpracovatelského průmyslu rovněž bilanci státního rozpočtu ke konci prvního pololetí, která ukáže i pro další vývoj důležité sezónní inkaso DPPO.
Ranní okénko - Týden plný českých dat otevře statistika mezd
05.06.2023 Je před námi zajímavý týden, a to zejména z pohledu tuzemských dat. Patrně nejzajímavější informace dorazí již dnes ráno v podobě vývoje mezd za první kvartál letošního roku. Informace bude zásadní především v kontextu blížícího se zasedání ČNB. Pokud by nominální růst zamířil nad 10 %, výrazně by vzrostla pravděpodobnost, že v polovině června se podaří najít většinu pro zvýšení sazeb.
Ranní okénko - Data z ekonomiky USA rozpohybovala výnosy tamních dluhopisů
17.05.2023 V ekonomickém kalendáři je dnes finální odhad inflace v eurozóně. Zpřesnění odhadu by mělo přinést malý posun meziroční celkové inflace z 6,9 % na 7,0 %. Dále byla zveřejněna statistika registrací nových automobilů za duben, která vzrostla v EU vlivem nízké srovnávací základny meziročně o 17,2 %, o měsíc dříve dokonce o 28,8 %. V Česku byl růst dubnový růst vyšší, konkrétně o 25,2 %. Odpoledne následují data z amerického nemovitostního trhu, jedná se ovšem z pohledu trhu o sekundární data s malou šancí na tržní reakci. Zajímavější téma v USA je pokračování jednání ve Washingtonu DC ohledně dluhového stropu. Z pohledu měnové politiky ECB mohou být pro investory užitečné proslovy členů ECB, kterých je dnes vícero.
Analytici: Poptávka po platině letos prudce vzroste, na trhu je deficit
15.05.2023 Poptávka po platině se v letošním roce prudce zvýší a na trhu bude chybět skoro milion troyských uncí (oz; 31,1 gramu) kovu. Předpovídají to analytici ze Světové rady pro investice do platiny (WPIC), podle nichž se poptávka proti loňsku zvýší asi o 28 procent. Platinu potřebuje mnoho průmyslových odvětví, od chemiček přes automobilový sektor až po sklárny.
V březnu byl průmysl opět podpořen automotive
09.05.2023 Průmyslová výroba v březnu byla v souladu s naším očekáváním tažena vzhůru zejména automobilovým sektorem a meziročně vzrostla o 2,2 %. Většina sledovaných odvětví ale vůči loňskému březnu skončila v červených číslech. Meziměsíčně vzrostla tuzemská průmyslová produkce o 1,7 %.
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Jádrová inflace zůstává na zvýšených úrovních
09.05.2023 Klíčová data se v tomto týdnu budou u nás i v USA týkat dubnových spotřebitelských cen. V USA se podle nás vlivem cen energií dočasně zastavil dezinflační proces, když se meziroční růst cen pohyboval v blízkosti březnových 5 % y/y. Výraznou dynamiku si stále udržují jádrové ceny, což platí i u nás. Domácí inflace podle našeho odhadu v meziročním vyjádření s přispěním vysoké srovnávací základny zpomalila na 13,1 % y/y. Snížení meziměsíčního růstu jádrových cen však bylo pouze mírné.
Pokračující pokles inflace, oživení v průmyslu i maloobchodě
04.05.2023 Čekáme, že maloobchodní tržby v březnu meziměsíčně vzrostly o 0,5 % (SA) po únorovém poklesu o 0,4 %. V průběhu roku by podle nás mělo docházet k postupnému oživení spotřebitelské poptávky, což by se mělo pozitivně odrazit i v maloobchodních tržbách. K výraznému oživení průmyslové výroby v březnu přispěla produkce automobilů, když podle nás meziměsíčně průmyslová produkce vzrostla o 2,2 %. Meziroční inflace vlivem vyšší srovnávací základny pravděpodobně nadále rychle zpomalovala. Odhadujeme, že klesla z březnových 15,0 % na 13,1 % v dubnu. Meziměsíčně podle nás klesly ceny pohonných hmot a energií. Zmírnit by se měla i dynamika cen potravin. Jádrová inflace by na druhou stranu měla zůstat vysoko.
Forex: Spotřebitelské ceny u nás v březnu meziměsíčně stagnovaly
13.04.2023 Dnešním klíčovým údajem na domácí scéně bude březnový vývoj spotřebitelských cen. Podle nás ceny meziměsíčně stagnovaly a v meziročním vyjádření inflace zpomalila na 14,8 % s výrazným přispěním vysoké srovnávací základny. Údaj únorové průmyslové produkce v eurozóně potvrdí statistiky z jednotlivých zemí a ukáže výrazný meziměsíční růst. Celkově by tak, dle indikací z letošních prvních dvou měsíců, průmyslová výroba významně přispěla k solidnímu výkonu ekonomiky eurozóny na začátku roku.
Průmysl díky automotive vykázal za únor růst
06.04.2023 Průmyslová výroba v únoru dopadla v souladu s očekáváním trhu, když meziročně rostla o 2 %. Zásadní měrou se na tom opět podílel automobilový průmysl, který díky výraznému meziročnímu růstu překlopil celkový výsledek do kladných hodnot. Produkce v českém průmyslu mírně rostla i proti lednu, meziměsíčně o 0,4 %.
Německý průmysl v únoru pokračoval ve výrazném růstu
06.04.2023 Průmyslová výroba v Německu se v únoru meziměsíčně zvýšila o dvě procenta. Oznámil to dnes německý statistický úřad. Růst tak výrazně překonal očekávání analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali pouze na 0,1 procenta.
Oživení ekonomiky v prostředí klesající inflace
04.04.2023 Oživení spotřebitelské poptávky zřejmě pokračovalo i v únoru, byť nižším tempem, a to v souvislosti se zlepšeným sentimentem a dalším zrychlením růstu mezd na počátku roku ve stavebnictví a průmyslu. Průmyslová produkce, kterou nadále trápí vracející se problémy v subdodávkách, podle našeho odhadu v únoru mírně meziměsíčně vzrostla.
V lednu průmysl negativně překvapil
10.03.2023 Průmyslová výroba v prvním měsíci letošního roku překvapila slabším tempem, kdy na základě pozitivního působení automotive jsme očekávali kladný meziroční přírůstek. Ten se dostavil pouze na úrovni kalendářně neočištěné hodnoty (+1,3 %), nikoliv však po očištění (-1,4 %).
Ranní okénko - Globální sentiment zůstává pod tlakem pátečních dat
07.02.2023 Dnes ráno vychází čísla z tuzemského maloobchodu, dopoledne pak statistika devizových rezerv. Zatímco předběžná data jasně naznačují, že aktivita ČNB potřeba nebyla, u dnešních čísel z maloobchodu je výsledek nejasný. Včera zveřejněná data z průmyslu opět výrazně ovlivnil vývoj v automotive, který dokázal udržet výsledek v kladných číslech. Bilance zahraničního obchodu pak po dlouhé době vykázala „pouze“ jednociferný deficit.
Průmysl držel nad vodou opět automotive
06.02.2023 Průmysl v závěru roku dokázal růst, když meziročně přidal 1,3 %, při očištění o kalendářní vlivy pak vykázal zlepšení o rovné 4 %. Hlavní roli hrál podle očekávání automobilový sektor, těžící z nízké srovnávací základny. Pozitivní efekt byl o něco silnější, než jsme předpokládali, což tvoří hlavní rozdíl proti našemu odhadu. Do kalendářně očištěného výsledku přidal automotive 4,6 procentního bodu. Při jeho odečtení tak výsledek českého průmyslu naplňuje stagnační scénář, spíše ve směru mírného poklesu, tak jak v předchozích měsících naznačovaly některé předstihové ukazatele. Meziměsíčně v prosinci průmyslová produkce rostla o 0,2 %.
Průmysl dále těží z automotive, zahraniční obchod zklamal
06.01.2023 I v listopadu přinesl automobilový sektor pozitivní impuls do celkového výsledku průmyslové produkce, a ta tak meziročně dokázala udržet černá čísla, když rostla o 0,5 %. Meziměsíčně byla produkce vyšší o 3,1 %. Trh počítal s poklesem o 1,5 %, my jsme předpokládali ještě o něco slabší výsledek v oblasti -2 %. Překvapením je zejména silný výsledek automotive, kdy předběžná data z výroby naznačovala, že již dochází k vyrovnání nízké srovnávací základy a příspěvek automobilového sektoru do meziročního výsledku by měl být mizivý.
Výsledky General Motors a UPS překonaly odhady Wall Street 📈
25.10.2022 Úspěšnou čtvrtletní zprávu společnosti Coca Cola doplnily výsledky General Motors (GM.US) a UPS (UPS.US), které překonaly očekávání Wall Street.
Překoná Tesla již po sedmé za sebou očekávání Wall Street? 🚗
19.10.2022 Americký výrobce elektromobilů Tesla (TSLA.US) v čele s Elonem Muskem dnes představí své finanční výsledky za třetí čtvrtletí roku. Akcie Tesly od letošního roku zatím ztrácejí 36 %, ale před otevřením se obchodují o 2 % výše:
Americko-čínská technologická válka se přiostřuje
10.10.2022 Bidenova administrativa uvaluje omezení na vývoz technologií do Číny, což by mohlo podkopat schopnost Číny rozvíjet rozsáhlé oblasti své ekonomiky, od polovodičů a superpočítačů po sledovací systémy a zbraně.
Škodě Auto klesl odbyt o 30 procent, nejvíce ze značek skupiny Volkswagen
15.07.2022 Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto za první pololetí dodala zákazníkům v celém světě 360.600 aut, což je meziroční pokles o 30 procent. Ve své zprávě to dnes uvedla mateřská skupina Volkswagen. Propad odbytu vozidel české automobilky je za pololetí nejhlubší ze všech značek, o kterých Volkswagen samostatně informuje.
Průmysl překvapil pozitivním výsledkem
07.07.2022 Tuzemská průmyslová produkce rostla v květnu meziročně o 6,3 %, po očištění o pracovní den bylo tempo o něco pomalejší, stále ale překvapivě silné. Proti loňsku kalendářně očištěná produkce vzrostla o 3,3 %. Konečně výsledek netáhla dolů automobilová výroba, která se naopak významně podílela na celkovém skóre. Růst přišel napříč sektory, na datech je ale znát, že stagnačnímu trendu se český průmysl jen těžko ubrání. Horší výsledek do dalších měsíců predikují i předstihové ukazatele, mj. červnový výsledek PMI. Meziměsíčně proti dubnu byla průmyslová produkce vyšší o 2,4 %.
Ranní okénko - Výnosy dluhopisů zůstanou tento týden pod tlakem
04.07.2022 Český datový kalendář nabízí v tomto kratším týdnu údaje o květnovém zahraničním obchodu a průmyslové výrobě. Saldo zahraničního obchodu pravděpodobně setrvalo v deficitu přesahující 20 miliard a je tak výraznou brzdou HDP ve druhém čtvrtletí. Zahraniční obchod do jisté míry zrcadlí komplikovanou situaci v průmyslu, kde v problémech není už jen automobilový sektor. Po očištění o kalendářní vlivy odhadujeme meziroční pokles průmyslové výroby o 1,7 %. Statistika z průmyslu bude zveřejněna také v Německu spolu s továrními objednávkami, zatímco v eurozóně se na výkon ekonomiky podíváme skrze maloobchodní tržby. Hlavní údaj v USA bude v závěru týdne statistika z trhu práce.
Průmyslová produkce začíná klesat napříč sektory
06.06.2022 Tuzemský průmysl si v dubnu připsal meziroční pokles o 6,4 %, a v poměrně silném záporu skončil i po očištění o kalendářní vlivy (-3,8 %). Z části k tomu přispěla silnější srovnávací základna, kdy před rokem se průmysl znovu rozjížděl po pandemických uzavírkách. Hlavní díl problémů ale přichází stejně jako v předchozích měsících z automobilového průmyslu, který táhne meziroční výsledky výrazně níže. V meziměsíčním srovnání proti březnu klesla průmyslová produkce o 0,8 %.
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Rekordní růst cen výrobců dál přiživuje inflaci
16.05.2022 Růst cen průmyslových výrobců dnes ukáže, že inflační tlaky z produkční séry zůstávají v domácí ekonomice vysoké. V nejbližších měsících je bude podporovat i pokračující zdražování zahraničních vstupů a oslabená koruna. Ve čtvrtek ECB zveřejní zápis z posledního zasedání, který může v kombinaci s plánovanými vystoupeními jejích vrcholných představitelů napovědět, zda od té doby došlo ke změně vnímání dalšího směřování měnové politiky eurozóny.
Swingový výhled 16. týden 2022
22.04.2022 Jerome Powell potvrdil, že Fed bude agresivně postupovat v boji proti inflaci a naznačil přísnější zvyšování úrokových sazeb již od května. Akciové indexy v návaznosti na to silně poklesly. Rekordních hodnot dosáhla inflace v eurozóně, která za březen činila 7,4 %. I přes tuto zprávu ale euro nadále oslabovalo. Výprodeje pokračují také na japonském jenu, který je vůči americkému dolaru nejslabší za posledních 20 let.
Průzkum: Manažeři autoprůmyslu čekají do roku 2035 samořízení i létající vozy
18.04.2022 Automobilový sektor čekají podle manažerů automobilového průmyslu v příštích pěti až deseti letech převratné změny. Vedle očekávaného masového rozšíření elektromobilů se podle nich do roku 2035 rozšíří i samořízené autonomní vozy a objevovat by se mohly i létající auta. Vyplývá to z průzkumu poradenského společnosti KPMG mezi 1100 manažery v autoprůmyslu v 31 zemích včetně Česka.
Ranní okénko - Od ČNB očekáváme ještě tři hiky, ECB dnes může jen překvapit
14.04.2022 Období Velikonoc přinese na většinu trhů klid a významnější ekonomická data začnou proudit zase až v příštím týdnu. Dnes bude každopádně o zábavu postaráno, protože zasedá Evropská centrální banka. Konkrétnější informace ohledně zvyšování sazeb nečekáme, zaznít by ale teoreticky mohly bližší náznaky o konci aktuálního QE, což je nezbytnou podmínkou pro odstartování navyšovacího cyklu. Z USA dnes dorazí data z maloobchodu, zítra pak z průmyslu.
Průmysl v únoru stagnoval, válka budoucí vyhlídky nezlepší
06.04.2022 Český průmysl v únoru stagnoval. Přesněji meziročně poklesl o 0,3 %. Skončil tak pod našim očekáváním (+3,0 %) i pod očekáváním trhu (+2,5 %). Útěchou může být, že mírné revize směrem vzhůru se dočkal alespoň lednový růst (z +3,7 % na +4,0 %). Hlavním důvodem slabého únorového výsledku je stejně jako v předchozích čtvrtletích zejména neutěšující vývoj v automobilovém sektoru. Meziměsíčně průmyslová produkce poklesla o 2,4 %.
Sankce: vítězové a poražení
03.03.2022 Ruská invaze na Ukrajinu byla aktem agrese, který jsme v Evropě po desetiletí neviděli. To vedlo k rozbití stavu, který na starém kontinentě panoval od konce Studené války a návratu násilí, za což evropské i další země světa ruské činy rychle odsoudily. Byly vyhlášeny sankce bezprecedentního rozsahu, které vedly k uzavření burzy v Moskvě a více než 90% propadu indexu ruských akcií kótovaných v Londýně. Sankce proti Rusku však mají i jiné dopady. Pojďme se tedy podívat na sektory akcií, které lze považovat za vítěze a poražené.
Akcie v Evropě prohlubují pokles
25.02.2022 Na konci čtvrtečního obchodování vykázaly všechny tři klíčové evropské burzy pokles o více než 3 %. Investoři se aktivně vyhýbali riziku v souvislosti s eskalací vojenského konfliktu v západní Evropě.
Invaze na Ukrajinu - tržní dopady
24.02.2022 Analýza ekonomických dopadů invaze a jejího dopadu na klíčové trhy. Nejhorší možný scénář - ruská invaze na Ukrajinu - se naplňuje. Odsuzujeme tuto agresi a v tomto dokumentu se snažíme analyzovat ekonomické důsledky a dopad na finanční trhy.
Evropské akcie díky nadějím na řešení ukrajinské krize posilují
21.02.2022 Evropské akcie díky nadějím na diplomatické řešení ukrajinské krize zahájily týden růstem. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 si krátce před 10:00 SEČ připisoval zhruba 0,4 procenta. Minulý týden kvůli obavám z ruské invaze na Ukrajinu ztratil téměř dvě procenta.
Itálie schválila balíček na ochranu ekonomiky před drahými energiemi
20.02.2022 Italská vláda schválila balíček opatření v hodnotě osmi miliard eur (téměř 195 miliard Kč) na podporu ekonomiky. Na páteční tiskové konferenci to podle agentury Reuters uvedl premiér Mario Draghi s tím, že opatření nezvýší rozpočtový deficit a bude financováno v rámci rozpočtu. Záměrem je ochránit spotřebitele a podniky před rostoucími cenami energií a pomoct automobilovému sektoru.
Komentář k zasedání ECB
04.02.2022 "Evropská centrální banka (ECB) zaostává za celosvětovým trendu ve zvyšování úrokových sazeb, které vedou Bank of England a americký Fed. Na jejím dnešním zasedání však prezidentka ECB Lagardeová uznala proinflační rizika a začala otevírat dveře možnému zvýšení sazeb později v tomto roce.
Čipová krize podle budoucího šéfa dodavatele autodílů Bosch ještě neskončila
27.12.2021 Problémy s nedostatkem čipů budou ještě delší dobu pokračovat. Uvedl to budoucí šéf německého dodavatele automobilových součástek Bosch Stefan Hartung v rozhovoru s časopisem Focus. "Čipová krize neskončila," prohlásil.
Bosch: Evropský automobilový sektor je příliš závislý na Asii a dalších regionech
12.12.2021 Evropský automobilový sektor je z hlediska důležitých součástek, jako jsou polovodiče a bateriové články, příliš závislý na Asii a dalších regionech. V rozhovoru s listem Frankfurter Allgemeine Zeitung to řekl šéf dozorčí rady německého výrobce automobilových součástek Bosch Franz Fehrenbach.
Ranní okénko - Česká míra nezaměstnanosti patrně pokračuje v poklesu
08.12.2021 Globálně toho dnešní ekonomický kalendář moc nenabízí, za to ze středoevropského regionu dorazí klíčové informace. V Polsku bude jednat centrální banka o nastavení úrokových sazeb. Její guvernér se nedávno nechal slyšet, že inflaci nevnímá jako přechodnou a banka proti ní musí dále zakročit. Polská inflace v listopadu překvapila skokem až na 7,7 %, a proto očekáváme, že dnes bude hlavní úroková sazba navýšena o 50bb na 1,75 %.
Průmysl meziměsíčně v plusu, automobilky nadále brzdou
07.12.2021 Tuzemská průmyslová výroba zůstala dle očekávání v útlumu i na počátku posledního čtvrtletí. V říjnu produkce poklesla meziročně (bez očištění o kalendářní vlivy) o 7,4 %, více než činil medián trhu (6,8 %). Stejně jako tomu bylo v září, zhoršil celkový výsledek především automobilový sektor, kde objem výroby meziročně ztrácel 32,9 %. Po očištění o kalendářní vlivy meziroční pokles dosahoval 4,9 %. Oproti září se ovšem dostavilo navýšení celkového objemu výroby o necelé 1 %. Jedná se tak o vylepšení po meziměsíčním poklesu o 3,0 % o měsíc dříve.
Ranní okénko - Registrace nových automobilů pokračují v meziročním poklesu
18.11.2021 Po včerejším státním svátku nás ve zbytku týdne nečekají žádné významné makroekonomické údaje, ať tuzemské či globální.
Index PMI svižně klesá
01.11.2021 Index nákupních manažerů z českého zpracovatelského sektoru v říjnu vykázal citelný pokles, když se oproti září propadl o téměř tři body a dosáhl hodnoty 55,1. Celkem se tak hodnocení podmínek zpracovatelů ocitlo nejníže od listopadu roku 2020. Nad hranicí 50 bodů, která odděluje útlum od expanze, se ovšem index drží již 14 měsíců v řadě.
Forex: Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí stagnovala
29.10.2021 Dnešek přinese první odhady HDP za třetí čtvrtletí. Růst české ekonomiky se podle nás vlivem přetrvávajících problémů v automobilovém průmyslu zastavil, když očekáváme její mezičtvrtletní pokles o 0,1 %. V Německu dopady chybějících čipů tak silné nebyly a tamní ekonomika podle našeho odhadu vzrostla o 1,8 %. Podobným tempem se pak pravděpodobně zvyšoval také výstup ekonomiky celé eurozóny. Evropská inflace zřejmě v říjnu opět nabrala na tempu, když podle naší prognózy vzrostla z 3,4 % na 3,6 % y/y.
Ekonom WTO: Za problémy se zásobováním stojí především zvýšená poptávka
28.10.2021 Globální problémy s nedostatečnými dodávkami různých produktů a surovin jsou spíše důsledkem prudkého nárůstu poptávky než zásadních potíží v dodavatelském řetězci. Uvedl to hlavní ekonom Světové obchodní organizace (WTO) Robert Koopman v rozhovoru s agenturou Reuters.
Meziroční růst české ekonomiky ve 3. čtvrtletí podle odhadů zpomalil
28.10.2021 Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí podle odhadů analytiků oslovených ČTK stoupla o 2,8 až 3,4 procenta. Mezičtvrtletně by měla vykázat růst mírně pod dvěma procenty. Za růstem ekonomiky je podle ekonomů především spotřeba domácností a oživení investiční aktivity firem. Naopak růst ekonomiky tlumil vývoj zahraničního obchodu a průmyslu kvůli omezeným dodávkám. Český statistický úřad zveřejní první předběžný odhad HDP za 3. čtvrtletí v pátek. Ve druhém čtvrtletí česká ekonomika meziročně stoupla o 8,1 procenta a mezičtvrtletně o jedno procento.
Ranní okénko - Americký tapering se rýsuje čím dál jasněji
14.10.2021 Dnes se dočkáme pouze údajů z americké ekonomiky. Kromě standardní týdenní zprávy o počtu nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti – který by mělo kosmeticky ubýt z předchozích 326 na 320 tisíc – se bude jednat hlavně o zářijovou statistiku o cenách výrobců. Ty by měly pod tíhou nestíhající logistiky a zdražujících komodit pokračovat v robustním růstu, když trh po srpnových 0,7 vyhlíží tentokrát 0,6 % meziměsíčně. V meziročním srovnání by to tak stačilo na 8,7 %.
Zabrzděný automotive stahuje průmysl ke dnu
07.10.2021 Tuzemská průmyslová výroba během letošního srpna meziročně narostla o 1,4 %, což ovšem po zohlednění počtu pracovních dní – kterých bylo letos o jeden více – reálně představuje pokles o 1,4 %. Ve srovnání s červencem pak došlo ke snížení objemu produkce o 3,2 %. Průmyslové tržby meziročně narostly o 5,4 %, přičemž o něco více ty domácí (6,5 %) nežli zahraniční (4,4 %). Objem nových zakázek meziročně stoupl o 3,5 % (domácí o 4,3 a zahraniční o 3,2 %). Průměrný evidenční počet zaměstnanců se v průmyslu meziročně snížil o 0,2 %, zatímco jejich průměrná mzda vzrostla o 6,9 %.
Průmyslovou výrobu v Německu utlumily přerušené dodavatelské řetězce
07.10.2021 Průmyslovou výrobu v Německu v srpnu utlumily přerušené dodavatelské řetězce. Ve srovnání s červencem výroba klesla o čtyři procenta, což je výrazně více, než se čekalo. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil spolkový statistický úřad. Zvláště trpí automobilový sektor.
Forex: Výroba automobilů vytáhne americkou průmyslovou produkci nahoru
15.09.2021 K růstu amerického průmyslu v srpnu pravděpodobně výrazněji přispěla výroba automobilů. Tu už méně sužují problémy se subdodávkami, a tak opět nabírá na tempu. Dobrých výsledků zřejmě dosáhne i průmyslová výroba v eurozóně. Ta sice v červenci ožila, v následujících měsících jí ale opět negativně ovlivní potíže se subdodávkami. Ty by měly pomalu odeznívat až v závěrečném čtvrtletí letošního roku.
Japonské akcie uzavřely nejníže za letošní rok, dolů je táhl automobilový sektor
20.08.2021 Japonské akcie dnes uzavřely nejníže za letošní rok. Dolů je táhly automobilky a na ně navázaná odvětví. Toyota ve čtvrtek snížila svůj plán výroby, což umocnilo obavy ohledně oživení ekonomiky po pandemii covidu-19.
EY: Ceny nových aut ve 2. čtvrtletí stouply o 2,3 procenta
19.08.2021 Ceny nových osobních aut vzrostly ve druhém čtvrtletí v porovnání se začátkem roku o 2,3 procenta. Za rok by tak současným tempem mohly vozy zdražit téměř o deset procent. Důvodem růstu výrazně nadinflačním tempem jsou legislativní požadavky na snižování emisí a povinnou výbavu. Vyplývá to z dat pravidelného cenového indexu poradenské společnosti EY.
Akcie Volkswagen: Automobilka chce odkoupit Europcar za 2,5 miliardy EUR
04.08.2021 V dnešním příspěvku se zaměříme na akcie Volkswagen. Automobilový sektor je v současné době pod velmi silným tlakem díky snahám EU o rychlou elektrifikaci veškerých vozidel. Volkswagen a jiné automobilky na to samozřejmě musí reagovat. Mezi další zajímavé novinky patří například koupě Europcar a potenciální výstavba továrny na výrobu baterií do elektroaut v České republice.
Ranní okénko - Co čekat od červnové inflace?
12.07.2021 Nastávající týden bude bohatý zejména na data z USA. Kromě údajů o inflaci dorazí sentiment v průmyslu a před kongresem vystoupí šéf Fedu Powell. Ekonomických údajů z eurozóny bude poskrovnu. Z toho mála bude dominovat průmyslová výroba, která podle už dostupných informací z některých členských států zvolnila v květnu tempo. Z českého pohledu bude důležité především zítřejší zveřejnění červnové inflace.
Český průmysl letos v březnu vzrostl nejvýrazněji za posledních více než dvacet let. Nezlomil jej ani nedostatek čipů
07.05.2021 Průmyslová výroba v ČR letos v březnu meziročně stoupla o 14,9 procenta v očištěném vyjádření, a dokonce o 18,2 procenta ve vyjádření neočištěném. V neočištěném vyjádření se jedná o nejvyšší nárůst od ledna 2001, v očištěném za ještě delší dobu. Jedná se o lepší výsledek, než jaký analytici předpokládali. Částečně je samozřejmě dán poníženou srovnávací základnou loňského března, kdy tuzemskou průmyslovou výrobu zasáhly první závažné projevy pandemie covid-19 a opatření zavádění za účelem jejího potlačení. Dařilo se například výrobě automobilů.
Stav českého průmyslu se zlepšuje jedním z nejrychlejších temp v historii. Příznivý výsledek je však zčásti statistickým zkreslením, neboť svět svírá mohutný výpadek subdodávek typu čipů
03.05.2021 Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v dubnu meziměsíčně zlepšovaly jedním z nejvýraznějších temp v historii sledování od začátku milénia. Příslušný index, který sestavuje společnost Markit, vykázal hodnotu 58,9 bodu. Jakákoli hodnota nad úrovní padesáti bodů přitom dokládá meziměsíční zlepšování podmínek.
Problém s nedostatkem čipů bude trvat několik let, varuje šéf Intelu. Mezi poškozené patří Škoda, Apple a vlastně celý svět
03.05.2021 Celosvětové výpadky v dodávkách čipů, které omezují výrobu i v tuzemských automobilkách, budou trvat léta. Americké televizi CBS to řekl nový šéf Intelu Pat Gelsinger.
Ranní komentář: Powell mírní obavy z inflace, ta začne v březnu citelně zrychlovat
13.04.2021 Akciové trhy včera pokračovaly v konsolidaci a výraznější zisky ani ztráty si tentokrát nepřipsaly. V USA stál za pozornost především sektor polovodičů, kdy si výrazným růstem prošly akcie Nvidia, zatímco pod tlakem se nacházel Intel i AMD. K rozdílnému vývoji pomohly zprávy o tom, že Nvidia začne s výrobou mikroprocesorů pro datová centra, které mají být výkonnější než současné procesory dodávané Intelem a AMD.
Evropské akcie zpevnily, přispěl k tomu pozitivní výhled VW
16.03.2021 Evropské akcie dnes posílily. Pozitivní výhled automobilového koncernu Volkswagen táhl růst automobilového sektoru. Investoři čekají na postoj americké centrální banky (Fed) k nedávnému nárůstu inflace.
Průmyslových zakázek v Německu přibylo více, než se čekalo
04.12.2020 Objem průmyslových zakázek v Německu se v říjnu ve srovnání s předchozím měsícem zvýšil o 2,9 procenta - téměř dvakrát více, než se čekalo. Zvýšily se už šestý měsíc po sobě, oznámil dnes německý statistický úřad. Zvyšují se tak naděje, že zpracovatelský průmysl největší evropské ekonomiky zahájil svižně čtvrté čtvrtletí, kdy udeřila druhá vlna koronaviru.
Trinity Bank: Ekonomické dopady pandemie koronaviru, včetně její začínající druhé vlny
20.09.2020 Druhá vlna pandemie koronaviru představuje pro českou ekonomiku výraznější riziko než pro většinu jiných srovnatelných zemí. V letošním roce si předně právě kvůli pandemii Česko zhoršilo svůj rizikový profil nejvýrazněji ze všech evropských zemí. Česko společně se Slovenskem totiž jako jediné dva evropské státy náleží ke dvaceti zemím světa, jejichž ekonomická rizikovost od počátku letošního roku nejvíce vzrostla. Plyne to z celosvětového šetření Euromoney Country Risk, na němž se globálně podílí více než tři stovky analytiků.
Prodej aut v EU za osm měsíců klesl o téměř třetinu
17.09.2020 Prodej nových aut v zemích Evropské unie se za osm měsíců letošního roku snížil o 32 procent na více než 6,12 milionu vozů. Z toho v samotném červenci počet registrací nových aut klesl o 5,7 procenta a v srpnu o 18,9 procenta. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).
Trinity Bank: Ekonomické dopady pandemie koronaviru, včetně jeho začínající druhé vlny
16.09.2020 Druhá vlna pandemie koronaviru představuje pro českou ekonomiku výraznější riziko než pro většinu jiných srovnatelných zemí. V letošním roce si předně právě kvůli pandemii Česko zhoršilo svůj rizikový profil nejvýrazněji ze všech evropských zemí. Česko společně se Slovenskem totiž jako jediné dva evropské státy náleží ke dvaceti zemím světa, jejichž ekonomická rizikovost od počátku letošního roku nejvíce vzrostla. Plyne to z celosvětového šetření Euromoney Country Risk, na němž se globálně podílí více než tři stovky analytiků.
Studie: Německý autoprůmysl už přestává být tahounem ekonomiky
07.09.2020 Německý automobilový sektor zasáhla koronavirová krize více než jiná odvětví a jeho dosavadní problémy ještě prohloubila. Sektor tak po mnoha letech přestane být tahounem ekonomiky, uvádí studie německého hospodářského institutu (IW), o které píše deník Handelsblatt. Dopady nejvíce pociťují menší dodavatelé.
Okénko trhu - Americké objednávky svižně rostou
26.08.2020 Americké objednávky dlouhodobé spotřeby příjemně překvapily, když po červnovém meziměsíčním nárůstu o 7,7 % dále zrychlily svoji dynamiku a v červenci poskočily o dalších 11,2 %. Tržní odhad přitom počítal naopak se zpomalením a činil 4,8 %. Skutečný výsledek tak nakonec předčil i ty nejoptimističtější předpoklady analytiků. Lví podíl na pozorovaném nárůstu objednávek měl automobilový sektor, který poskočil o 21,9 %. Citelného navýšení doznala i oblast obrany, kde přibylo dokonce 30 %. U objednávek investičních statků (s vyloučením obrany a letectví) došlo k meziměsíčnímu růstu o 1,9 %. Nejnovější data tak naznačují, že americký průmysl má našlápnuto k razantnímu oživení a doposud ho nijak významně nepřibrzdilo ani zhoršování epidemiologické situace.
Investice do vodíku – Nejlepší vodíkové akcie roku 2020
20.08.2020 Vodíkové akcie jsou stále populárnější a jejich ceny rostou. Lidstvo dlouhodobě hledá čistší alternativy k běžným fosilním palivům. Už nějakou dobu se vodík využívá v mnoha průmyslových odvětvích, avšak od doby, co se stal novým potenciálním palivem pro automobily, může dojít k raketovému růstu jeho poptávky. Vodíkové akcie jako forma investice do vodíku se stávají stále zajímavější.
Ozvěny trhu: Zítra se dozvíme, jak hluboko jsme spadli
30.07.2020 Ani nová makroekonomická prognóza, kterou jsme tento týden publikovali, nic nezmění na tom, že hospodářský pokles, který bude letos vykázán, bude nejhlubší v naší novodobé historii. Za celý letošní rok předpokládáme snížení reálného hrubého domácího produktu o pět procent. Nicméně oproti předchozí prognóze jsme předpokládaný hospodářský propad o necelé dva procentní body vylepšili.
Ranní nadhoz - americký maloobchod si polepší i v červnu
16.07.2020 Podle průzkumu New Yorské pobočky amerického Fedu se nálada mezi tamními zpracovateli v červenci výrazně zlepšila, když její index dosáhl 17,2 bodu. Suverénně tak překonal nejen červnový výsledek (-0,2), ale i tržní odhad (10,0). Index se tímto dostal na nejvyšší hodnotu od listopadu 2018.
Okénko trhu - Americký průmysl se nadějně zvedá
15.07.2020 Podle průzkumu New Yorské pobočky amerického Fedu se nálada mezi tamními zpracovateli v červenci výrazně zlepšila, když její index dosáhl 17,2 bodu. Suverénně tak překonal nejen červnový výsledek (-0,2), ale i tržní odhad (10,0). Index se tímto dostal na nejvyšší hodnotu od listopadu 2018. Oproti předchozímu měsíci se výrazně zlepšilo hodnocení nových objednávek i zásilek. Naproti tomu na zaměstnanosti se mnoho nezměnilo, což naznačuje jistou opatrnost mezi firmami. Výhled na období za šest měsíců se ovšem zhoršil a to poměrně výrazně.
Forex: Dnešek přinese pouze data z polského a amerického trhu práce
18.06.2020 Dnešek nám mnoho nových makroekonomických informací nenabídne. V regionu budou zveřejněna data pouze v Polsku, konkrétně květnové statistiky z trhu práce. Meziroční růst tamní průměrné mzdy pravděpodobně dále zpomalí a zaměstnanost vykáže hlubší pokles. Pravidelné týdenní počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti pak dorazí z USA. V důsledku nedávných vyjádření ze strany ČNB, jsme se rozhodli změnit naše očekávání vztahující se k měnovému zasedání bankovní rady, které se koná příští středu. Nyní předpokládáme, že základní repo sazba setrvá na stávajících 0,25%.
Evropský automobilový sektor zažívá krušné časy
17.06.2020 Evropské sdružení výrobců automobilů dnes zveřejnilo květnové počty registrací nových osobních automobilů, které byly ve srovnání s loňskem zhruba poloviční. Oproti dubnu se vlivem postupného rozvolňování protikoronavirových opatření sice pokles zmírnil, i nadále však zůstává výrazný. Dvouciferným tempem se počty registrací snižovaly ve všech státech Evropské unie a také u všech výrobců. Vyhlídky pro následující období však také nejsou zrovna růžové. Již před koronavirovou krizí se výrobci automobilů, včetně navazujících dodavatelských odvětví, potýkali s celosvětovým nedostatkem poptávky a s přechodem na přísnější emisní limity. Současná situace útlum poptávky pravděpodobně dále urychlí. Nepůjde jen o to, že automobily představují luxusní statek po kterém v době krize poptávka zcela logicky klesá, nýbrž i to, že během karanténních opatření došlo ke změnám, které mohou mít na automobilový průmysl zásadní dopad. Jedná se o stále se rozšiřující trend výkonu práce na dálku, který vede k nižší potřebě i frekvenci se přemisťovat. To může vést k preferenci sdílení automobilů, upřednostnění jiných způsobů dopravy, či jednoduše k pozvolnější obměně stávajících automobilů v důsledku nižšího opotřebení. Vše uvedené však vede k jedinému, k nižší poptávce po automobilech.
Španělsko vynaloží 3,75 miliardy eur na podporu autoprůmyslu
15.06.2020 Španělská vláda vynaloží 3,75 miliardy eur (100 miliard Kč) na podporu automobilového průmyslu, který těžce zasáhla koronavirová krize. Oznámil to španělský premiér Pedro Sánchez. Vládní podpora se podle něj bude soustředit zejména na automobily s elektrickým pohonem.
Automobilový sektor může doufat v podporu od EU
20.05.2020 Automobilový průmysl, který těžce zasáhla koronavirová krize, může doufat v podporu od Evropské unie. V jednom z pracovních dokumentů Evropské komise se například navrhuje vynaložit v následujících dvou letech 20 miliard eur (téměř 550 miliard Kč) na program, který by motivoval spotřebitele k nákupu vozů šetrných k životnímu prostředí. Informuje o tom dnes agentura DPA.
Německé automobilky chtějí podporu, ozývá se ale hlasitá kritika
05.05.2020 Německé automobilky, kterým kvůli koronaviru prudce klesl odbyt, se stále hlasitěji dožadují státní podpory na nákup nových aut. Požadavky klíčového sektoru německé ekonomiky, jehož pověst značně poznamenal skandál s manipulováním emisí, sice nacházejí pochopení u řady německých politiků, mají ale i mnoho odpůrců. O možných cestách z krize způsobené pandemií dnes se zástupci automobilek jedná kancléřka Angela Merkelová.
Ford se v prvním čtvrtletí propadl do ztráty
29.04.2020 Americká automobilka Ford Motor se v prvním čtvrtletí propadla do ztráty, která byla vyšší, než se čekalo. Kvůli koronavirové pandemii, která zastavila poptávku po drahém zboží a přiměla firmy přerušit výrobu, čeká Ford další ztrátu i ve druhém čtvrtletí. Za leden až březen ztráta činila dvě miliardy USD (50 miliard Kč) ve srovnání se ziskem 1,1 miliardy USD ve stejném období předchozího roku, uvedla automobilka v noci na dnešek.
Automobilový sektor v ohrození
24.02.2020 Akciové indexy v Európe a v USA majú za sebou negatívny týždeň vďaka pokračujúcej neistote týkajúcej sa koronavírusu. Bezpečné prístavy, ako sú drahé kovy zaznamenali nárast, pričom cena sa priblížila k úrovni 1650 dolárov za uncu. Spomínaná neistota podnietila investorov, aby presúvali svoje peniaze do bezpečných prístavov, čo spôsobilo pokles výnosov na dlhopisoch, pričom výnosy na 30-ročných amerických dlhopisoch sa dostali na historické minimá.
Související klíčová slova:
Střední Evropa | Lufthansa (LHA.DE) | Export do Číny | Maďarská inflace | Realitní trh | Cena platiny | Apple CarPlay | Alfa Romeo | Horší výsledky | Hodnota společnosti | Výnosy dluhopisů | Powercell Sweden | Ozvěny trhu | Války | Čipová krize | Lithium | Maloobchod v USA | Vývoj | Jakub Seidler | Data z trhu práce | Domácí průmysl | Panevropský index | LHA | IW | Austral | Jana Steckerová | Ryan Detrick | Analýza akcie | DPH | Americká automobilka | EUR | Evropský datový kalendář | Spotřebitelské výdaje | VWS.DK | Energetické technologie | Nedostatek čipů | Výborné fundamenty | Fortinet Inc | Salesforce | Výsledky technologických gigantů | Itálie | Stoxx | Akcie firmy | Očekávání | AIR.DE | Finanční injekce | Pro investory | Londýnské burzy | Zasedání ČNB | Akcie Plug Power (PLUG) | Uvolnění podmínek | Nálada amerických spotřebitelů | Analytik XTB | Ruské invaze na Ukrajinu | Stimulační balíček | Trh práce | Evropská komise | Investice | Čínský HDP | DXY | Poradkyně německé vlády | Rozvolnění | Potenciál | TPCA | Support | RNO.FR | Frankfurt | Oživení německého průmyslu | Asijské měny | Škoda Auto | První odhady HDP | Ifo | Japonské akcie | Vítězství republikánů | Hlavní index německých akcií DAX | Jogger | Invaze na Ukrajinu | Prognózy | Britská libra | Šéf Fedu Powell | Intervence | Výkon ekonomiky | Broadcom | Index exportních očekávání | Akcie Renaultu | LSEG | Rekord | Raiffeisenbank | Oživení ekonomiky | Creditas | Objem průmyslových zakázek | Administrativa prezidenta | Společnost Apple | Bidenova administrativa | Uvolňování měnové politiky | Pokles zisku | Asijské trhy | Český statistický úřad | Impuls | EUR/USD | Výkonný ředitel | Analýza Moderna akcie | General Electric | Nálada v průmyslu | Výkon domácí ekonomiky | Spotřebitelé | Saxo Bank | Český průmysl | PKN Orlen | Předseda představenstva | SOK | Konkurenti | Price Action | Akcie společnosti | Německý automobilový průmysl | Donald Trump dnes | Aktuální vývoj | Petr Knap | Měnový pár GBP/USD | Opatrný optimismus | Lagardeová | Měnové zasedání | Cenné papíry | Výnos | Medvědí Pin Bar | LYNX Trading | SMA | Výnosová křivka | First Solar | Vzdělávání | Šéf Fedu | Výkon průmyslu | Slabá poptávka | Akcie těžařů | Růst sazeb | Dopravci | Intel Corporation | Index DOW | Německý akciový index DAX | Měnový pár USD/JPY | ČEZ | Akcie roku 2020 | Investor Warren Buffett | Důvěra v ekonomiku | Marek Nemky | Směřování měnové politiky | Kontrakty | Extrémně levné | Ferrari | Virgin Galactic akcie | Nákupní příležitosti | Automobilka Ford Motor | Americký akciový trh | Odhad HDP | Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Sentiment na trhu | JPY | Benjamin Gehrs | Volatilní vývoj | Herbert Diess | Instituty | Nel Hydrogen / Nel ASA | Brent | CEO | Ekonomický sentiment | Jaguar Land Rover | Peníze | Nikola | Robert Habeck | Strach | Pandemie COVID-19 | Russell 2000 | Ukazatel | Průmyslové zakázky | Meziroční růst cen | Rozhovor | Měnová opatření | Hlavní centrální banky | Prognóza | FTSE 100 | ORSTED.DK | Měny | DBK.DE | Americký Fed | Ceny nových osobních aut | Investiční strategie | Tuzemská ekonomika | Palladium | Lockheed Martin | Burza | BAE Systems | Ekonomické dopady pandemie | Oživení čínské ekonomiky | ZEW index | Evropské burzy | BMW.DE | Burzy | Daimler | Cash flow | Představitelé ECB | Posílení koruny | Export | Zisk společnosti | Krize v americkém bankovním sektoru | Prodej automobilů | Hospodářský institut | Velká krize | EUR/CZK | Energetická společnost | Dlouhodobý růst | Pedro Sánchez | Vyšší dividenda | AI | Bilance obchodu | Vzdušný prostor | Škoda | Ekonom společnosti | Evropská inflace | Ekonomická aktivita | Regulace | Tichomoří | Investor Warren | IPO | Hospodářské výsledky | Tovární objednávky | Akcie Tesla | Rostoucí ceny energií | Boeing | Polymetal International | Skutečný výsledek | GBP/USD | Kurz eura k dolaru | Zvýšení sazeb | Index CAC 40 | Bezpečné přístavy | Výroby v továrnách | Panevropský akciový index | Měnový pár EUR/USD | Nárůst ceny | Média | UniCredit Bank | Jestřábí postoj | Jednotná evropská měna | Obchodní deník | Zisková marže | Finanční trh | 1 milion | Šíření nemoci | Akcie Air Liquide | WallStreetBets | FedEx | Otřesy na finančních trzích | Světový obchod | Zveřejnění zprávy | CO2 | Čínští výrobci | Investoři | Bank of England | Americké ekonomiky | Nejistoty | Fidelity | MiFID II | Důvěra v ekonomiku eurozóny | Negativní sentiment | McKinsey | Kapitál | FedWatch | Globální akciové trhy | Ministr hospodářství | Významné změny | Futures na zlato | Reálné ekonomiky | Posílení | TJX Companies | Prostředí klesající inflace | USD | Citroën | Zápis z posledního zasedání | Polymetal | BABA | Cíl ČNB | Posilování koruny | Výhled růstu Japonska | Dvoutýdenní repo sazby | Plány | Sestupný trend | Pád měnového páru GBP/USD | Akcie společnosti Tesla | Total | Trh s nemovitostmi | Zisk | SPS | Provozní marže | Manažeři autoprůmyslu | Klaus Wohlrabe | Sentiment indikátory | Obranný sektor | Cestování | Elektrické vozy | Německý DAX | BP | Analýzy | Nike | Evropské ekonomiky | DJI | JPMorgan Chase & Co | Spotřebitelský sentiment | Data z ekonomiky | Bohatý | Podpůrné programy | O2 | Cenové tlaky | CZK | Širší index S&P 500 | Trump dnes | Akcionáři | Automobilka Škoda | Cenové úrovně | Kabinet | Vývoj na Blízkém východě | Investovat | Peso | Odbyt elektromobilů | Vít Hradil | Výrobce pneumatik | Huawei | Finanční ředitel | Snižování sazeb v USA | Ruský prezident | CAC 40 | S&P | Úroková sazba | Vyplácení dividend | Zasedání Evropské centrální banky | Handelsblatt | Komentář analytiků | Dovoz | Unie | Německý výrobce | České firmy | Nikkei | Rozdělení akcií | UnitedHealth Group | Výzkumy | Trpělivost | Extrémní nárůst | Meta | Kristalina Georgievová | Akcie Air Liquide (AI) | TIM | Investiční banka | Nízké úrokové sazby | Nasdaq a S&P | Průmyslová výroba v Německu | Ekonomický kalendář | Pokles ceny akcií | Prezident | Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 | Kevin Tran Nguyen | ZEW | Očekávaný vývoj | Warren Buffett | Spotřebitelské ceny v USA | Financial Times (FT) | Výsledky | Americké centrální banky | Jaroslav Brychta | Globální ekonomiky | HUF | Portfolio | YTD | Státy Evropské unie | Inflační tlaky | Průzkum | Siemens | Minulá výkonnost | Bank of America | EUR/PLN | Fundamentální analýza | Španělský premiér | BABA.US | Finanční instituce | Lepší výsledky | Pád akcií Renaultu | Americký index | ProCent | Akciový index S&P 500 | Eurostat | Energie | Lukáš Baloga | Odhad inflace | Investice do vodíku | Výsledky Apple | Růst inflace | P/E | Boom | Raytheon | Pesimismus | Objem | Tržní kapitalizace | Inverze výnosové křivky | Španělská vláda | Greenpeace | Vývoj měnového páru | Moderna akcie | Podnikatelská nálada | Propuštění | PLUG | ETS | Ekonomická poradkyně | Sloučení | Swingový výhled | Index Stoxx 600 | Firmy | Vývoj akcií | Předstihové indikátory | Hlavní úroková sazba | PCELL | Důchod | Agentura Bloomberg | České PMI | Studie | Data z průmyslu | Výkonnost indexu | MPO | Nástroj | Zpráva | Prodej elektromobilů | Ekonomické dopady | Válka | Polsko | Prémie | Index RTS | Akcie Volkswagen | Centene | Měna | Reakce trhu | Rok 2024 | Cena akcií Tesly | Hrubý domácí produkt (HDP) | Ceny ropy | Ruské společnosti | Státní rozpočet | Nasdaq | Současná situace | Aktuální hodnoty měny | Deficit | Lukáš Kovanda | Zasedání Fedu | Bydlení | Jackson Hole | Pokles produkce | Globální obchod | USD/PLN | Vedoucí představitelé | Ukrajina | Výroba v eurozóně | Bloomberg | Zhoršování situace | Nová prognóza | GBP | Johnson & Johnson | BYD | Nabídka | Meziroční inflace v eurozóně | Inflace v květnu | Maloobchod | Centrální banky | Trump | Hospodářský propad | Prezidentka ECB | Ministerstvo obchodu | Zprávy | Index Dow Jones Industrial Average | Argentinské peso | UPS | Vedení Renaultu | PMI ve výrobě | Index STOXX Europe | Reálné mzdy | Ministerstvo práce | Federální rezervní systém | Vstupy | Treasuries | Zpomalování ekonomiky | Ceny zemědělských výrobců | Nvidia Corp | Averze k riziku | Stavebnictví | Donald Trump | Problémy se subdodávkami | Odhady trhu | BA.US | Asie | Dnešní makroekonomické ukazatele | Instituce | Evropské akcie | Bank of Japan | Mexiko | Americké objednávky | Luxusní značky | Podnikatelská důvěra | Monika Schnitzeová | Apple | Silný růst | Ropa Brent | Aktuální problémy | Americké akcie | Vyhlídky | Vojenský konflikt | Tempo růstu CPI | Špatné výsledky | CZ | Cena ropy brent | Virgin Galactic | Průmyslová výroba | Kongres | Listopadová inflace | Výdělky | Alstom | Problém devizového trhu | Zpomalení německé ekonomiky | Výsledky HDP | Depozitní sazby | Americké automobilky | Rallye | Tapering | Pokles tržeb | Pandemie nemoci COVID-19 | Institut Ifo | Trh | Divize | Audi | Komise | University of Michigan | Války na Ukrajině | Problémy Německa | EY | České koruny | Výrazný růst | Index londýnské burzy | Korekce | Tržní prostředí | Sazby daně | Dopad na finanční trhy | Výrazný pokles | ADBE | Buffett | Money management | Expert Greenpeace | Pražské burzy | AVGO | Průzkumy | Zveřejnění výsledků | Videokonference | Odveta | Francie | Zavedení dovozních cel | Konkurenceschopnost | Pokles HDP | Americký výrobce | Yahoo | Propad | Zasedání Světového ekonomického fóra | Trigger | Turecko | Pokračující pokles | Stock | Stimulační opatření | Investice do platiny | Rating | Dezinflace | Globální dodavatelské řetězce | Německý akciový index | Pandemie koronaviru | Technologické společnosti | Koronavirová pandemie | Trh státních dluhopisů | xStation | Výkonnost indexů | Microsoft | Trh dnes | Zařízení | Příležitosti | Technické analýzy | Alibaba | Daňové úlevy | Společnost Tesla | Akcenta | ANO | Hrubý domácí produkt | Podnikatelé | Automobilky | Peugeot | Exporty | Národní ekonomická rada vlády | Ekonomické problémy | Důvěra | Pravděpodobnost | Futures | MC.FR | Index Nasdaq | Unce zlata | Data z USA | Srovnávací základna | Fiserv | Zahraniční obchod | Nákupní cena | Medián | Tržní odhad | Výpadky | Vývoz do Číny | Objem obchodů | Graf | Těžební společnost | FIAT | Dolar vůči japonskému jenu | Akciový index | Centrální banka | Nejlepší akcie | Plyn | LYNX | Pár EUR/USD | Výnosové křivky | Čistý zisk | Jádrová inflace | E-commerce | Hennessy | Kovy | Hospodaření | Fed | United Parcel Service | Zveřejněná data | TUI | Index volatility | Zahraniční bilance | Růst spotřebitelských cen | Zpracovatelský sektor | Pin Bar | Index německých akcií | Italská vláda | Dolar | S&P 500 a Nasdaq | Portfólia | Údaje o inflaci | Očekávání firem | Reuters | ING | Přebytek zahraničního obchodu | Podcast | Zvýšení úrokových sazeb | Brexit | Manažeři společnosti | Chevron | Depozitní sazba | Utahování měnové politiky | Deficit zahraničního obchodu | ProfitLevel | Pozornost | Levné akcie | Chipotle Mexican Grill | Firma | Nové energetické technologie | EURUSD | Tištění peněz | Akcie v USA | Automobilový trh | Česká měna | S&P 500 | Rekordní růst | Vstup na burzu | Futures na ropu WTI | TUI.DE | PNČ | Data z amerického trhu práce | Obchodování | Předseda | Výrazné ztráty | Evropské banky | Akcie automobilky Renault | Libra | Koronavirová krize | Americký dolar | Airbus (AIR.DE) | Zvýšení základní úrokové sazby | CFD | Stoxx 600 | Rekordní inflace | OpenAI | SMA 100 | Snížení sazeb | Nová data | Celý automobilový sektor | Open | Cena akcie | Růst tržeb | Indikátory sentimentu | Evropská měna | BMW (BMW.DE) | Markus Söder | Zvýšení cel | Automobilový sektor v ČR | Financovat | Vývoj inflačních očekávání | Výroby osobních automobilů | Aleš Michl | Pohyby na trhu | Ziskové marže | Airbus | Míra | Ministři financí | Zveřejnění výsledků hospodaření | Refinitiv | Americký průmysl | MT4 | Jednání ECB | Ranní nadhoz | Očekávání analytiků | Silné oživení | Makroekonomické údaje | Předstihové ukazatele | Budoucí vývoj | ASML Holding NV | Dogecoin | Průmyslová výroba v ČR | Air | Akcie dnes | Zápis z posledního zasedání Fedu | Ceny akcií | Japonsko | S&P500 | Klesající trend | Analytik Raiffeisenbank | Čínská ekonomika | Jaguar | ECB | Ceny | Angela Merkelová | Technologie | Současný stav | Finální odhad | ČNB | Evropská unie | TSLA.US | VW | Ranní zpráva | Pokles | Americké ministerstvo obchodu | UEC | Kalendář tento týden | Focus | Onemocnění | Země EU | Americké společnosti | Exportní průmysl | MJ | Jan Vejmělek | Poplatek | Nejvýraznější pokles | Mercedes | Index ISM | Americká ekonomika | NVDA | Nejistota | Podpora | Obchodník | Evropská elektroauta | Situace na ropě | Doporučení | Akcie týdne | MRNA | COVID-19 | PYPL | Zboží dlouhodobé spotřeby | Uvolněné fiskální politiky | Data z reálné ekonomiky | Pokles ceny | Česká republika | Společnost XTB | Tisková zpráva | Tempo poklesu | General Motors (GM.US) | Repo sazba | ROE | Dodavatelský řetězec | Index PX | Čínská vláda | Daně | Potravinářství | Dnešní fundamenty | Pokles indexu | Český stát | Dovoz z Číny | Akcie Shell | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Úrokové sazby Fedu | CBOE | Bosch Franz Fehrenbach | Konsorcium | Prezident Vladimir Putin | Zisky | Ekonom UniCredit Bank | Snižování inflace | Fio banka, a.s. | Index Nikkei | BNP Paribas | Náhoda | Nvidia | ACEA | Ceny komodit | Ekonomiky ve střední Evropě | Nejprudší pokles | Vývoj HDP | Řízení rizika | Cisco Systems | Toyota | Světové obchodní organizace | Jiří Tyleček | Trinity Bank | Vice | Breakout | CARA | Růst cen | Rozvolnění restrikcí | Vývoj úrokových sazeb | RSI | Rheinmetall | Sazby beze změny | Repo sazby | Německá vláda | Index nákupních manažerů (PMI) | Financování | ČSÚ | Finanční společnosti | Finance | Tata Motors | JDE | Výrobce čipů | Makroekonomické ukazatele | Stres | Index nákupních manažerů | Automobilový průmysl | Margin | Zasedání americké centrální banky | Ekonomický a strategický výzkum | Body | Pokles ekonomiky | Regulační prostředí | Moderna akcie (MRNA) | USDJPY | Šíření nemoci COVID-19 | Společnosti | Maďarský forint | Americký výrobce elektromobilů | Polská inflace | Globální problémy | Akcie roku | Velké banky | Šokující předpovědi | FT | Jedno euro | Nájemné | Kov | Index nákupních manažerů ve výrobě | Burzovní ukazatel | QE | ISIN | Průměrná mzda | Dolarové sazby | Cena | Dnešní čísla | ECB dnes | Hrubý domácí produkt (HDP) Německa | CME | Boeing (BA.US) | Hospodářský růst | Tržní sazby | Philadelphia Fed index | Globální akciový index MSCI | Celková inflace | Úvěrové podmínky | WTI | Automobilka Škoda Auto | Křiž smrti | Světová banka | Bod | Přenos | Starbucks | Podmínky na trhu | Rivian | Raiffeisen Bank International | Polský zlotý | Intuit | Opel | NEL | Bankéři | Nejziskovější | BNP | Peter Altmaier | Evropské indexy | Konjunkturální průzkum | Domácnosti | Tesla (TSLA.US) | Novozélandský dolar | FTSE | Cena ropy | Inflace | Tržby | Větší riziko | Marže | Využití kapacit | WBD | Domácí měna | Situace | Statistiky z trhu práce | Státy EU | Německý Ifo index | Trh kryptoměn | Vzdělávací webináře | Erste Group | Daně z příjmů | Alphabet | Vedení společnosti | Spotová cena | Americká průmyslová produkce | Nové zakázky | Google | USD/CZK | TJX | Statistiky | FXstreet | Světová ekonomika | Stagnace | Spolkový statistický úřad | FX | Index tokijské burzy | Hospodářský institut Ifo | Růst mezd | Americký dolar vůči japonskému jenu | Inovativní řešení | Sdružení automobilového průmyslu | Kurz | DOT | Evropská centrální banka | IFO index | Pandemie covidu | ISM | 256/2004 | Unicredit | Inflace v listopadu | Ekonomické zpomalení | Světová cena | UST | Vestas Wind Systems (VWS.DK) | Odvětví české ekonomiky | Podhodnocené akcie | Vládní koalice | Pandemie nemoci | Aktivum | Ruská invaze na Ukrajinu | Abbott Laboratories | Úspěšný týden | Naše prognóza | Fixed income | Rozhodování ECB | Ekonomové | Prezidentské volby v USA | EUR/HUF | Investujte | Úspory | Ekonomický institut | Proinflační | Rozvíjející se trhy | Odpor | Ranní okénko | Investiční poptávka | Index tokijské burzy Nikkei 225 | USA inflace | Breakout Trader | RHM.DE | Tuzemský maloobchod | Vysoká poptávka | Predikce | Prognózy inflace | Analytici | Elektromobily | Nejlidnatější země světa | Kurz koruny | Mario Draghi | Vysoká inflace | Globální nedostatek čipů | Hospodářství | Operační marže | Výkonnost akcií | EV | Cena palladia | Hodnoty měny | Ekonomické aktivity v eurozóně | Tuzemská inflace | Snižování úrokových sazeb | Labouristická strana | Globální akciový index | Alokace | Investiční manažeři | Zasedání ECB | Portfolia | Převis | Poptávka | Měnověpolitické zasedání | Expert | Koronavirové krize | Vývoz | Týdenní zpráva | Saxo | Aktivity v eurozóně | Webináře | Ziskovost | Miliardy eur | Recese | Trh s elektromobily | Konsenzus | Makro | ASML | Německý ZEW index | Nálada spotřebitelů | Inflace v Turecku | Napětí na Blízkém východě | Index Dow Jones | Stavební povolení | Počet nových žádostí o podporu | Signály | TLTRO | Meziměsíční inflace | Koronavirové pandemie | František Táborský | Ministři | Kapitálové výdaje | Matěj Široký | Mutace koronaviru | Negativní nálada | Kurz eura | Helena Horská | Pokles akcií | Dnešní zpráva | Automobilka Volkswagen | Dieselgate | Statistika z amerického trhu práce | Ceny energií | Americké indexy | Washington | Snížení produkce | Futures kontrakty | Ceny potravin | Lenka Kalivodová | Fitch | Přebytek bilance | Investiční příležitosti | Rizika | Eurozóna | Hodnota akcií | Británie | Vyšší volatilita | Prezident Donald Trump | Silná poptávka | Kancléřka Angela Merkelová | Francouzský CAC 40 | Ekonomický institut Ifo | WPIC | Technologický sektor | Globální trhy | Předpovědi Saxo Bank | Předpovědi | Stefan Hartung | Růst HDP | Rostoucí ceny | Trend | Obchodovat | Akcie a ETF | Pokles sazeb | Dow Jones Industrial | Automobil | Japonský index | Vývoj akcií Renault za poslední měsíc | Celkový výsledek | RBI | NEL (NEL.NO) | Antivirus | Windfall tax | RTS | Přebytek obchodu | Ekonomické údaje | Manufacturing | Spotřebitelská důvěra | MMF | Průmyslová výroba v eurozóně | MAN | Pomalé oživení | EBITDA | Objem objednávek | Nařízení | Důvěra v tuzemskou ekonomiku | Vzestup ceny | Spotřebitelské ceny ve Spojených státech | Fed index | Indexy | Zvyšování sazeb | Oživení poptávky | Zpřísnění měnové politiky | Akciová společnost | Peking | Průmysl | Investovat do zlata | Druhá vlna koronaviru | Podnikání | Tempo růstu | EU | Aerolinky | USD index | Uniper | Continental | Co bude | ETF | Průmysl a zahraniční obchod | Akcie klesají | Akciové trhy | Úrokové sazby | Silná inflace | Německý index DAX | Myšlenka | Varování | Risk | Počty nových žádostí o podporu | Situace na trhu | APP | Rally | Bankovní rada | Větší pokles | Macron | DAX | GLE | Payrolls | Aktiva | Pokles inflace | Použití finanční páky | Širší index | Technologický index Nasdaq Composite | Růst zaměstnanosti | SWIFT | Fiskální politika | Discovery | Kurz domácí měny | Index německých akcií DAX | Tuzemský průmysl | STOXX50 | Business | Podíl na trhu | Drahé kovy | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Indikátor | Schodek | Pokles cen | Prodej aut | Manažerka | Plug Power | Klid | Euro | ROCE | Akcie Nvidia | Povídání o trzích | Vysoké inflace | Raiffeisenbank a.s. | Výsledky voleb | Fiskální politiky | Zdravotnictví | Počet akcií | Akcie Tesly | Čínské akcie | Riziko ztráty | Vysoké zisky | Sentix | Snížení cen | Deutsche Bank | Čistá zisková marže | Německý statistický úřad | Erste | Výsledek voleb | Futures na ropu | Vývoj akcií Renault | Protekcionismus | Německé společnosti | Trinity | Stratég | FOREX | Prodeje automobilů | Ekonomika eurozóny | Týdenní zpráva z FOREX trhu | Načasování | Fio banka | Řetězce | Automatizace | Americký index S&P 500 | Zotavení | Sentiment | Kurzové riziko | Stoxx Europe 600 | Růst úrokových sazeb | Bývalý prezident | Ekonomika | Politika | Konkurence | Powercell Sweden (PCELL) | Pozornost trhu | Letecké společnosti | GM.US | PLN | Kapitalizace | Rentabilita | Míra nezaměstnanosti | Konjukturální průzkum | Analytika | Dubnový PMI | Ben Laidler | Komunikace | Ceny průmyslových výrobců | Německá ekonomika | Investiční ředitel | Index burzy ve Varšavě | SAB Finance | Deutsche Telekom | Poplatky | Forint | Výprodej | Akcie společnosti Nvidia | Výnosy amerických dluhopisů | Další vývoj | Český automobilový sektor | Index Exportu | Zasedání FED | Ekonom | Optimismus | Pokles průmyslové výroby | Otevírání ekonomiky | Průzkum PMI | Indexy S&P | MPSV | Napětí kolem Ukrajiny | Zdraví ekonomiky | EURHUF | Trader | Zavedení cel | Vládnoucí strana | Geopolitická rizika | Letectví | Indie | Očekávání trhu | Výsledek zahraničního obchodu | Technologické akcie | Investování je rizikové | Účetní období | Měnové politiky | Nominální růst | Vnímání | Akciové indexy | Koncern Volkswagen | Obchodní válka | Německé automobilky | Země eurozóny | Mercedes-Benz | Historická maxima | Ekonomická data | Elektřina | CBS | WTO | Nákupní aktivita | Otto Daněk | Situace v průmyslu | Warner Bros | Investiční aktivity | Commerzbank | Zhodnocení | Snížení základní úrokové sazby | Poradenské společnosti | Ceny zlata | Výhled | Prodejní cena | FOMC | Dividenda | Datový kalendář | Americký akciový index | Auta | Komerční banky | Americké ministerstvo | Průměrná nominální mzda | Výnosy státních dluhopisů | Ethereum | Index pražské burzy | Robert Koopman | Počasí | Propouštění | Bloomberg Intelligence | Ekonom WTO | Jaromír Gec | Agentura DPA | Politika Fedu | Technologický index Nasdaq | Čerpací stanice | Medvědi | Finanční trhy | Statistický úřad | Údaje o maloobchodních tržbách | Nízké ceny ropy | Tempo růstu HDP | Cyrrus | Data o inflaci | Expanze | eBook | Sentix index | General Motors | LMT.US | Bílý dům | Situace v Číně | Austrálie | Stagflace | HDP Číny | Německé ekonomiky | Růst průmyslové produkce | Financial Times | USD za barel | Nikkei 225 | Počet nakažených | Spread | Společnost Intel | Jaderné elektrárny | Vývoj ceny platiny | New York | Saldo zahraničního obchodu | Bernstein | Video | Spready | Pád akcií | Franz Fehrenbach | Zajišťování | Obchodní bilance | Výdaje | Německé tovární objednávky | Riziková aktiva | ECB Christine Lagardeová | Problémy | WP | Index londýnské burzy FTSE | Pokles poptávky | Predikce 2020 | Slabší kurz | Banka Creditas | Prezidentské volby | Vratislav Zámiš | Základní úrokové sazby | Nezaměstnanost | Dolarový index | Anheuser-Busch inBev | Podíl akcií | USA a Čína | Inflace v Německu | Objem investic | Ropa | Příležitosti i pro investory | Problémy s nedostatkem čipů | Rozvoj | Transakce | Prodeje existujících domů | Ekonomka | Snížení úrokových sazeb | Desetileté dluhopisy | UnitedHealth | Vzestup inflace | Raymond James | Hry | Velké téma | Zaměstnanost | MNB | Profitovat | Varšavská burza | Spotřeba domácností | Index MSCI | Sankce proti Rusku | Průzkum společnosti | Inflace v březnu | DE30 | Dodávky plynu | Politické riziko | The Wall Street Journal | Údaje o HDP | Finanční sektor | Silný pokles | Uvolnění měnové politiky | Index podnikatelské nálady | MSCI | Kypr | Mnichovský ekonomický institut | Thomson Reuters | Zvyšování úrokových sazeb | Spotřebitelská poptávka | DBK | Christine Lagarde | Výpadky v dodávkách čipů | 3М | Obchod | Německá automobilka | Index polovodičů | LMC Automotive | Prezidentka ECB Christine Lagardeová | Regionální měny | Zlotý | Oslabení | Nominální mzda | Ruský prezident Vladimir Putin | Nebraska | Pohonné hmoty | Platformy | Frankfurter Allgemeine Zeitung | Pandemická situace | Rusko | Vysoké riziko | Čínský výrobce | Ceny výrobců | Úsilí | Žádosti o podporu | Raytheon Technologies | Miliardy USD | Snižování daní | Stav českého průmyslu | WEF | Empire State Index | Spojené státy | Hodnota indexu | Signál | Zdražování | Energetické krize | Člen bankovní rady | Ředitelka | EPS | Komerční banka | Evropské společnosti | Ballard Power (BLDP) | Biliony dolarů | Trhy | CPI v USA | Výrobci automobilů | Sankce | Růst eurozóny | Ropy | Rozdílové smlouvy | Nové žádosti o podporu | Ekonomka Raiffeisenbank | Míra úspor | Zisk a tržby | Devizové rezervy | CarPlay | Druhá vlna pandemie | Cyklické sektory | Renault (RNO.FR) | Společnost | Petr Dufek | AAPL | Úspěch | List The Wall Street Journal | Jednání ČNB | Sázky | Obchodujte | Ocenění akcií | Nové prognózy | Pozitivní výsledky | Dnešní údaje | Poptávka investorů | Generální ředitel | SEC | BMW | Politici | Cena akcií | Výkon německé ekonomiky | Slovensko | Rozšíření | CAC40 | PMI ve zpracovatelském průmyslu | Volatilita | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | D1 | P911 | Nálada | RTX.US | Umělé inteligence | Indikátory | Tisková konference | Eura | Vysoké ceny | Organizace | Odpovědnost | Dnešní ekonomický kalendář | Ceny pohonných hmot | Akcie Deutsche Bank | Services | Růst | Růst cen výrobců | Index Dow Jones Industrial | Ceny surovin | Akciové futures | Air Liquide | Příjmy | JPMorgan | OMV | Finanční situace | Výroba v Německu | Propad ceny | Volvo | Investujte zodpovědně | Zajištění | Salmán | Administrativa | Výnosy amerických státních dluhopisů | Fortinet | Snížení inflace | Investování do akcií | Pandemie | Ekonomické dopady pandemie koronaviru | Růst průmyslové výroby | Index | Wall Street Journal | Poskytování úvěrů | Praktické tipy | Cenový index | Společnost Uniper | Fundament | Martin Gürtler | Historie | Bohatství | Meziroční růst | Obchodní vztahy | Průmyslová produkce | Uranium Energy (UEC.US) | Výsledková sezóna | Index STOXX Europe 600 | ISM index | Volby | Lockheed Martin (LMT.US) | Nejbližší rezistence | Jak investovat | Orsted (ORSTED.DK) | HDP Německa | Výsledky automobilového sektoru | Japonský index Nikkei | Cíle | Bezpečnost | Zveřejněné údaje | Výrobce elektromobilů | BLDP | Výrobce elektromobilů XPeng | Problém s nedostatkem čipů | Nissan | Nárůst ceny akcií | Výkyvy | Euromoney | Volatilní | Banky | Komise v přenesené pravomoci | Německý průmysl | Základní sazba | Index burzy v Budapešti | 1D | TRON | Český statistický úřad (ČSÚ) | Prodeje | Okénko trhu | TradingEconomics | Zalando | Prodej aut v EU | Šéf Fedu Jerome Powell | Odhady HDP | Dow Jones | Uzdravování | Čistý dluh | Benchmark | Česká inflace | Úvěr | Poradenská společnost | Jeremy Corbyn | Klesající inflace | Platinové akcie | Intradenní obchodník | MC.FR (LVMH) | Měnové trhy | Šance | Bankovní rady ČNB | Raytheon Technologies (RTX.US) | Societe Generale (GLE.FR) | Automobilové značky | Stellantis | FIXED | Podnikání na kapitálovém trhu | Oživení globální ekonomiky | Covid | Americká administrativa | Fio | Návratnost | Vestas Wind Systems | Odvětví | Šok | Nová stimulační opatření | Rozpočtový deficit | Dluhové trhy | Hutnictví | Druhá vlna | Analytický tým FXstreet.cz | Dna | Maďarsko | Výrobní sektor | Bratislavská burza | Mzda | Dopady koronavirové krize | Poradenství | Měnový pár | LVMH | Dění na finančním trhu | Marek Chudoba | Německá energetická společnost | Korunový trh | Volby v USA | Očekávaný růst | Americký tapering | Premiér Mario Draghi | Daně z příjmů právnických osob | Akcie společnosti Apple | WBD.US | Západní společnosti | Investiční platformy | David Vagenknecht | LMC | Prodeje aut | Banka | Chemický průmysl | Vlna koronaviru | Continental (CON.DE) | Rheinmetall (RHM.DE) | Společnost EY | Volkswagen (VOW1.DE) | VaR | Technická analýza | Na burze | Agentura Reuters | Akcie | Christine Lagardeová | Akciový index CAC 40 | Ekonomické aktivity | Průzkum KPMG | Inflace v USA | Spikevax | Prodej nových osobních automobilů | Nové údaje | Analytička | Zisk na akcii | Index volatility CBOE | Ceny akcií Porsche | Dopady pandemie | Bosch Stefan Hartung | Ekonomiky | Warner Bros. Discovery | Tempo růstu CPI v USA | Měnová politika | Šíření mutace | Sazby hypoték | Evropa | Skupina Volkswagen | Nasdaq Composite | Nové příležitosti | Tesla | Hyundai | Tržby v eurozóně | Nerozhodný výsledek | Autoprůmysl | Největší ztráty | Cena Virgin Galactic | Negativní dopad | Maloobchodní tržby v eurozóně | Elon Musk | Americký prezident | Uranium Energy | Daiwa Securities | Prohlášení | Vyšší úrokové sazby | Zpřísňování měnové politiky | Americký maloobchod | Prognózy ČNB | Expanzivní fiskální politika | Komentáře členů Fedu | Onemocnění COVID-19 | GM | Celoroční výhled | Rostoucí ceny ropy | Akcie Nel Hydrogen / Nel ASA | APA | Problémy v dodavatelských řetězcích | Bilance zahraničního obchodu | Jak se stát lepším investorem | Marketingová komunikace | EURNZD | Finanční výsledky | Předpověď | Obchodní napětí | Moderna | Société Générale | Ekonomický růst | 5G | Oslabení měny | Krize | Automobilka | Akcie Nel Hydrogen | Asociace | Management | Průlom | Nio | Pandemie COVID | Vyšetřování | Reakce centrální banky | Pražská burza | Panika | Dobré časy | CNBC | Ross Stores | Ruská invaze | NATO | Fundamentální analýza akcie | Údaje | Elektrická auta | Německý autoprůmysl | Americký akciový index S&P 500 | Poptávka po platině | STLAM | KPMG Global Automotive Executive Survey | Bosch | Obchodovat s akciemi | Regulační orgány | Orsted | Shell | Financial | Výhody | Denso | Úvěrová krize | Ekonomiky eurozóny | Japonský akciový trh | Krátkodobý výhled | Růst cen průmyslových výrobců | Převodník měn | Podíl nezaměstnaných | Posilování české koruny | Výroba aut v USA | GBPNZD | Snižování sazeb | Důvěra spotřebitelů | Target | Intel | Odhad vývoje HDP | Lucid | Nemovitosti | Vlastnictví | Stříbro | Rozpočtový výhled | Práce | Zdražení ropy | Očkování | XTB | Skupina Stellantis | Konsenzus očekávání analytiků | Podniky | Lufthansa | Průmysl v eurozóně | Hospodářské politiky | Konsolidace | Kanada | Finanční ztráty | Index spotřebitelských cen | Američané | Volatility | Hlavní německý akciový index | Ministr financí | First Solar Inc | Nikola Motor | Index Nasdaq Composite | Ztráta | Rozpočet | xStation5 | Domácí měny | Faurecia | Nasdaq a S&P 500 | Výkonná ředitelka | Červnová inflace | Vliv počasí | Pracovní síly | Závazek | Směřování | Pandemie covidu-19 | Nedostatečné investice | Volkswagen | Odhady analytiků | Inflace v eurozóně | Německo | Czech Fund | Kia | Jestřábí politika | NEXO | List Financial Times | USD/JPY | UniCredit Bank Pavel Sobíšek | Český index nákupních manažerů | Biden | Mitsubishi | Objem zakázek | Seat | Čínský výrobce elektromobilů | VP Bank | LHA.DE | Růst české ekonomiky | Land Rover | Zrychlení růstu | Akciový trh | Ekonomické prostředí | Android Auto | Směrnice | Mnichovský ekonomický institut Ifo | Ztráty | Nálada na globálních trzích | Japonský jen | Automotive | Uzavření továren | FXstreet.cz | Bilance | Akcie Plug Power | Dubnová inflace | Allegro | Šéfka ECB | Investice do zlata | Louis Vuitton | Nápad | Společnost Nike | EK | Investování | Setkání centrálních bankéřů | Kotace | Oslabování koruny | Pracovní den | Mzdy | HDP v eurozóně | Přechod k elektromobilitě | Sazby Fedu | Bloomberg Terminal | Průzkum ČSÚ | SPCE | Zadlužení | Merkelová | Dovoz aut | Ukazatele | Carson Group | Balíček na ochranu ekonomiky | Státní dluhopisy | Pozice | Oživení německé ekonomiky | Dluhopisy | Trading | Platební bilance | Růst cen ve výrobě | Makroekonomický kalendář | Chudoba | Tomáš Vranka | Akciový index DAX | Uvalení cel | Fidelity International | Čína | Koruna | Evropský průmysl | ČR | Hlavní ekonom | MIFID | Nastavení měnové politiky | Zasedání bankovní rady | Zlepšení nálady | Evropské akciové indexy | Psychologický efekt | Kapitálové trhy | CON.DE | České mzdy | Nejprodávanější | Guvernér | Platina | Low | Chris Bailey | Rezistence | Ruské akcie | Společnost Microsoft | Ford Motor | Výhled německé ekonomiky | USA | Riziko | Zpracovatelský průmysl | Šíření koronaviru | Odražení ode dna | JPMorgan Chase | Sazby | Agentura APA | NERV | Netflix | Německá automobilka Volkswagen | Čínské centrální banky | Graf akcie | Vladimir Putin | Největší pokles | Průmyslový index Dow Jones | SPX | NKE | Velké technologické společnosti | Bankovní asociace | KPMG | Německý automobilový sektor | Vývoj mezd | Ocenění | Burze | Podnikové investice | Meziroční inflace | Ekonomické prognózy | Výkon | Česká vláda | Legendární investor | Obchodování platiny | Zisk na akcii (EPS) | STLAM.IT | Stimuly | Konkurent | Denní graf | Celková průmyslová výroba | Dlouhodobý investor | UCG | Globální sentiment | Podnikatelské investice | Analytik | Tým FXstreet.cz | XTB Research | Dodge | Linde | Salman Ahmed | Statistika | Jak vydělat | Další pokles | Koncern | BA.UK | Vývoj ceny | Německá inflace | Burza v Budapešti | Azure | GLE.FR | Cena Virgin Galactic akcie | Ceny nových aut | Index Slovenské burzy | Jeep | BAE Systems (BA.UK) | Létající vozy | Emise | Kancléřka Merkelová | UCG.IT | Fiskální impuls | Ceny ropy a zemního plynu | United Parcel Service (UPS.US) | Dodavatelské řetězce | Index asijsko-pacifických akcií | NEL.NO | Cena americké ropy | VOW1 | Síla poklesu | Válka na Ukrajině | Pražský PX | LMT | Technická recese | Nastavení úrokových sazeb | Prodej | Index burzy | Evropské aerolinky | Thomas Gitzel | Parlamentní volby | Investiční | Energetická infrastruktura | Vývoj státního rozpočtu | UPS.US | Tým XTB | CISCO | Posilování eura | Bitcoin | Výkonnost | Průběh krize | Letní výsledková sezóna | Česká ekonomika | Výroba aut | Změna trendu | Nesoulad | Přebytek obchodní bilance | Akcie v Evropě | Investice do podnikání | Analytický tým | Energetický sektor | VOW1.DE | Růst poptávky | Panevropský index STOXX 600 | Hospodářské oživení | Budoucnost | Steen Jakobsen | Tuzemská spotřebitelská důvěra | Němečtí exportéři | Euro vůči dolaru | Průmyslová produkce v únoru | Tempo růstu spotřebitelských cen | Letní měsíce | VDA | Vakcína | Citroen | Rozhodování | Obchodní války | Další růst | Opatření | Porsche | Evropské sdružení výrobců automobilů | Index S&P 500 | Investování v Číně | Evropský automobilový sektor | Technologický index | Referendum | Akcie společnosti Salesforce | Ekonomická situace | DPA | Závislost | Česká koruna | CEE region | Uzavření trhů | Ranní komentář | Pavel Sobíšek | Zlato | HDP | TUI (TUI.DE) | Maloobchodní tržby | CL | Burza v Moskvě | Rok 2025 | Výroba automobilů | Etoro | TSLA | Členské země | Dow Jones Industrial Average | Podnik | Luboš Růžička | Šéf Volkswagenu | Sanford C. Bernstein | Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | Nový týden | Data z ekonomiky USA | Hlavní ekonomka | Samořízení | Ballard Power | Carsten Brzeski | Dnešní zprávy | Index londýnské burzy FTSE 100 | Objednávky | Inflační očekávání | Zpracování kovů | Joe Biden | Evropské akciové trhy | Úřad amerického obchodního zmocněnce | Výrobní aktivity | Petr Horáček | Vývoj měn | Jeff Burnstein | Fundamenty | Rolls-Royce | Deutsche Bank (DBK.DE) | Růst ekonomiky | Index PMI | Americká cla | Komodity | Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) | Analýza | Vyšší inflace | UniCredit (UCG.IT) | Renault | UEC.US | Výrobní náklady | Miliardy | Výnosy | Index FTSE 100 | Mezinárodní obchod | Akcie automobilky | Vlády | Devizové rezervy ČNB | Investiční doporučení | Vlastní investice | Vítězství | Hlavní index německých akcií | Výroba ve zpracovatelském průmyslu | Kurz koruny vůči euru | Investor | EURPLN | Objem obchodování | Zlepšení | Ceny akcie | ČTK | Oživení ekonomik | Výrobci aut | Konec cyklu zvyšování úrokových sazeb | Amazon | Španělsko | Výrobní inflace | Tržby společnosti | Elektroauta | Jerome Powell | CEE | Zvyšování úroků | Česká národní banka | Wall Street | Výrobce elektromobilů Tesla | Vítězství Donalda Trumpa | Průmysl v březnu | Alokace aktiv | XPeng | Ředitelka Mezinárodního měnového fondu | ONE | Příjmy domácností | Index DAX | Horší časy | Markit | Maruti Suzuki | Hike | Manažeři | Spotřebitelské ceny | Analytik Bloomberg
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banky | ČTK | Banka | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | FOREX | Cena | Pivot