Pondělí 23. prosince 2024 18:16
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Swissquote Bank
reklama
eightcap forex

Čipová krize podle budoucího šéfa dodavatele autodílů Bosch ještě neskončila

27.12.2021 19:11  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Problémy s nedostatkem čipů budou ještě delší dobu pokračovat. Uvedl to budoucí šéf německého dodavatele automobilových součástek Bosch Stefan Hartung v rozhovoru s časopisem Focus. "Čipová krize neskončila," prohlásil.

Čipy se stávají čím dál důležitější součástí automobilů. Jejich globální nedostatek nyní omezuje výrobu v automobilovém průmyslu po celém světě, včetně České republiky. Bosch je podle agentury DPA největším dodavatelem automobilových součástek na světě.

"Pro celý německý průmysl je velmi důležité, aby se problémy v zásobování vyřešily. Každý chybějící čip může znamenat, že nebude možné vyrobit celý automobil. To nás v celém roce 2022 bude stát ještě mnoho sil," uvedl Hartung, který začátkem nového roku v čele společnosti Bosch vystřídá Volkmara Dennera.

Hartung rovněž upozornil, že čipová krize může ohrozit plán německé vládní koalice, podle kterého má po německých silnicích do roku 2030 jezdit nejméně 15 milionů elektromobilů. Tohoto cíle podle Hartunga nebude možné dosáhnout, "pokud se globální problémy v dodavatelských řetězcích brzy nevyřeší".

Šéf dozorčí rady společnosti Bosch Franz Fehrenbach tento měsíc varoval, že evropský automobilový sektor je z hlediska důležitých součástek, jako jsou polovodiče a bateriové články, příliš závislý na Asii a dalších regionech.

Nedostatek dílů narušil také výrobní aktivity Škody Auto. V letošním roce tak automobilka musela výrobu několikrát výrazně omezit či zcela zastavit. Firma očekává, že do konce letošního roku vyrobí kvůli nedostatku dílů zhruba o 250.000 vozů méně. Loni Škoda Auto dodala celosvětově přes milion aut.

Zdroj: ČTK, Focus, Bosch, DPA

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Čínsky zahraničný obchod v marci prekvapil – ukázal silnejší zahraničný aj domáci dopyt. Akcie a kovy rastú.
    Akcie dnes ráno solídne rastú. Značnou mierou k tomu prispeli aj dáta zo zahraničného obchodu Číny, ktorú už viacerí o...
  • Čínsky zákaz kryptomien neodradil inštitucionálnych investorov
    Napriek nedávnej volatilite na trhu spôsobenej čínskymi opatreniami voči kryptomenám sa zdá, že inštitucionálni investori považovali minulotýždňový pokles na trhu s kryptomenami za nákupnú príležitosť. Nedávne údaje z CoinShares odhalili, že počas minulého týždňa sa nalialo do produktov digitálnych aktív 95 miliónov dolárov, čo predstavuje 126% týždenný nárast.
  • Čínský zákaz těžby bitcoinu může vést k růstu jeho ceny, těžba by se přesunula do jiných zemí
    Pokud by čínské úřady opravdu přistoupily k zákazu těžby kryptoměn, bude to znamenat konec činnosti příslušných těžařů a přesunutí těžebních kapacit do jiných zemí. Čína v současné době těžbě kryptoměn celosvětově dominuje.
  • Čínští představitelé představili další plány na podporu své ekonomiky
    Americký index S&P 500 v úvodní seanci tohoto týdne klesl o půl procenta v reakci na ráno zveřejněná čísla o vývoji čínské obchodní bilance, v rámci které výrazně zaostala dynamika růstu exportů a importů. Akcie se vyprodávaly napříč všemi sektory, výjimkou byly ale finanční instituce, jejichž akcie přidaly 0,7 %. To je možná i překvapením v kontextu zveřejněných hospodářských výsledků Citigroup, kde velkým zklamáním byly výnosy z obchodování s dluhopisy, které výrazně zaostaly za očekáváními. Akcie banky zprvu zamířily do mínusu, nicméně poměrně rychle se ze ztrát otřepaly a nakonec si polepšily o čtyři procenta. Čistý zisk ve výši 1,61 USD na akcii překonal očekávání. Jednou z nejpodstatnějších firemní událostí včera bylo to, že se americký dodavatel elektřiny a plynu PG&E chystá požádat o bankrotovou ochranu před věřiteli, protože kvůli požárům v letech 2017 a 2018 čelí obrovským nákladům. Jeho akcie během včerejšího obchodování spadly o více jak polovinu své hodnoty. To bylo i důvodem, proč sektor utilit včera celkově ztratil 2,2 % a byl jednoznačně nejhorším odvětvím.
  • ČÍNŠTÍ TURISTÉ ZNOVU NA CESTÁCH
    Přes 100 milionů lidí vyrazilo v květnu během pětidenního volna v Číně na cesty. Byla to první velká zkouška domácí poptávky po cestovním ruchu od doby, kdy bylo zrušeno omezení volného pohybu kvůli Covid-19. Přichází zotavení, nebo spíš zůstanou spotřebitelé chvíli opatrní?
  • Čínu čeká boom v zájmu o luxusní vozy
    Čínský trh s luxusními vozy poroste v příštím desetiletí o 50 procent, domnívá se šéf německé luxusní automobilky Audi Rupert Stadler. Příčinou je rostoucí životní úroveň v Číně a kvetoucí soukromé firmy, které představují hlavní zákazníky.
  • Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí
    Zatímco americké akciové trhy zavřely značně v záporu, Asie na tom zdaleka tak špatně není. Speciálně Čína předvedla velmi slušný růst, přestože data z tamní ekonomiky zrovna nepotěšila. HDP zpomalil na 6,5 procenta a lehce podstřelil odhady. Maloobchod sice potěšil mírně vyšším růstem, ale naproti tomu průmysl v září naopak ztratil na tempu.
  • Čínu trápí slabá ekonomika. Jde ve stopách Japonska, Koreje, či vlastní cestou?
    Poslední sektor, kde Evropa ještě hrála světovou extratřídu, se nyní spíše jen potácí; jako auta se spalovacími motory. Jde o luxus. Kabelky, klenoty, šperky, drahé oděvy, hodinky… Měly být evropskou odpovědí na technologické obry z USA. Louis Vuitton se dokonce stal nejhodnotnější firmou starého kontinentu. Ale už je to pryč.
  • Čínu vystrašil delisting, evropské akcie však využívají klidnějšího pátku
    Evropské akciové trhy dnes stoupají a využívají tak situace, kdy na ně nepůsobí nové zásadní zprávy. Čínský trh sice srazila nervozita, když se znovu ke slovu přihlásil strašák delistingu v USA, ale vliv na Evropu nesledujeme. Pohyb dluhopisových trhů je dnes skromný, přičemž dochází ke zklidnění poté, co včera situaci rozvířila ECB. V klidu je také zlato či eurodolar, který se obchoduje u 1,0970. Investoři tedy příliš nemění svůj momentální vztah k riziku.
  • Čínu vystrašil delisting v USA, evropské akcie však využívají klidnějšího pátku
    Evropské akciové trhy dnes stoupají a využívají tak situace, kdy na ně nepůsobí nové zásadní zprávy. Čínský trh sice srazila nervozita, když se znovu ke slovu přihlásil strašák delistingu v USA, ale vliv na Evropu nesledujeme. Pohyb dluhopisových trhů je dnes skromný, přičemž dochází ke zklidnění poté, co včera situaci rozvířila ECB. V klidu je také zlato či eurodolar, který se obchoduje u 1,0970. Investoři tedy příliš nemění svůj momentální vztah k riziku.
  • Čipový a hořčíkový hladomor mohou srazit letošní růst české ekonomiky pod úroveň tří procent
    Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí podala výkon, jenž zaostal za většinou očekávání. Nedá se však říci, že by vzhledem k očekávání zcela „pohořela“. Podle prvního předběžného odhadu, jejž dnes zveřejnil ČSÚ, přidala meziročně 2,8 procenta. Mezinárodní analytici oslovení agenturou Bloomberg ve střední hodnotě svých odhadů počítali s růstem 3,2 procenta, někteří však předpokládali expanzi jen mírně nad úrovní jednoho procenta.
  • Čipy Nvidie by potenciálne mohol vyrábať Intel
    Akcie Nvidie (NVDA.US) a Intelu (INTC.US) vzrástli o viac ako 8,0 % a 5,0 % – po tom, čo agentúra Bloomberg uviedla, že Nvidia na výrobu svojich čipov využíva Intel. Intel je priamym konkurentom spoločnosti Nvidia na frontoch CPU aj GPU, ale generálny riaditeľ Huang vysvetlil, že Intel a AMD poznajú tajné plány Nvidie už roky, takže nie je paranoidný pri zdieľaní ďalších informácií. Medzitým generálny riaditeľ Intelu, Pat Gelsinger, počas včerajšieho vypočutia v senáte požiadal predstaviteľov vlády USA o podporu legislatívy na podporu výroby polovodičov.
  • Čísla stvrzují, že „Česko je jednou nohou v recesi“. Nezaměstnanost zatím roste méně, než se čekalo, což se ovšem může letos změnit
    Dnes zveřejněné zpřesnění růstu české ekonomiky v loňském třetím čtvrtletí je nepříjemným překvapením. Zpřesnění o dvě desetiny procentního bodu, z 1,7 procenta meziročního růstu na 1,5 procenta, totiž prakticky nikdo z expertů nečekal. Experti v drtivé většině případů počítali s potvrzením úrovně růstu čítající 1,7 procenta. Koruna vůči euru reagovala na nová čísla oslabením z rekordních úrovní od roku 2008, až pod 23,93, zpět nad 24,00.
  • Čísla trhu práce
    Výsledky s US trhu práce skončili obzvlá&scar...
  • Čísla z čínskej ekonomiky sú úplne absurdné
    Čína v minulom týždni zverejnila rast HDP za prvý kvartál. Žiadne prekvapenie sa nekonalo a medziročne rástla už tretí kvartál po sebe o 6,8%. Od začiatku roka 2015 je rozptyl rastu minimálny – medzi 6,7% a 7%. A to aj napriek tomu, že koncom roka 2015 a začiatkom roka 2016 bola jej ekonomika v nemalých problémoch a plnila titulky nielen vo finančnom spravodajstve.
  • Čísla z Číny sa naďalej zhoršujú. Príde vláda so stimulmi?
    Hodnota čínskych akcií klesla tento rok o viac ako 2 bil. CNY. To je takmer totožné so stratou počas finančnej krízy (percentuálne však bola menšia). V porovnaní s rokmi 2015-2016, ktoré označujeme za „spľasnutie bubliny na čínskych akciách, je to niekoľkonásobne viac (je však potrebné dodať, že bublina sa nafúkla a vo veľkej miere aj spľasla v roku 2015, čiže sa to v medziročnej štatistike neobjavilo).
  • Čísla z európskej priemyselnej výroby sa mierne zlepšili
    Včera a dnes dorazili nové dáta z nemeckého priemyslu. Tie začínajú ukazovať pozitívne signály. Zvyšuje sa teda pravdepodobnosť, že sa aktuálny negatívny trend zvráti.
  • Čísla z ropného trhu boli mierne pozitívne. Brent vzrástol nad 72 USD za barel.
    Dnešné dáta z amerického ropného trhu priniesli pre ropu mierne pozitívne dáta. Po prvé, zásoby klesli o 1,1 mil. barelov, čakal sa pritom pokles o 0,5 mil., čiže konsenzus bol mierne podstrelený o 0,6 mil. Po minulotýždňovom nečakane silnom raste zásob je teda situácia späť v normále a medziročný pokles zásob pokračuje mimoriadne silným tempom 19,7%.
  • Čísla z trhu práce ovlivnila trh negativně
    Závěr minulého týdne se na zámořských trzích nesl v negativním duchu. To bylo zapříčiněno silnějšími daty z trhu práce. Situace nahrávající zvyšování úrokových sazeb naopak nenahrává růstovým akciím, především je to pak citelné u technologických megacapů. Apple v pátek ztratil 0,3 %, Amazon 1,4 % a Nvidia dokonce 1,5 %. Naopak se dařilo akciím Alibaby, která narostla o 4,7 %. Nižší počet prodaných automobilů v listopadu ovlivnil cenu akcií společnosti Ford, které poklesly o 1,6 %. Společnost zabývající se donáškou jídla, DoorDash, ztratila 3,3 % po sníženém doporučení od společnosti RBC.
  • Číslo dňa: 511
    US akcie mierne poklesliAkciové trhy na Wall Street včera zaznamenali mierny pokles a skorigovali zo svojich rekordnýc...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding