Úterý 07. ledna 2025 01:11
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
InstaForex rijen 2024

Čísla z Číny sa naďalej zhoršujú. Príde vláda so stimulmi?

31.12.2018 13:12  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Hodnota čínskych akcií klesla tento rok o viac ako 2 bil. CNY. To je takmer totožné so stratou počas finančnej krízy (percentuálne však bola menšia). V porovnaní s rokmi 2015-2016, ktoré označujeme za „spľasnutie bubliny na čínskych akciách, je to niekoľkonásobne viac (je však potrebné dodať, že bublina sa nafúkla a vo veľkej miere aj spľasla v roku 2015, čiže sa to v medziročnej štatistike neobjavilo).

Ročná zmena hodnoty akciového trhu v Číne (graf od @TihoBrkan):


V značnej miere je to odôvodnené (je pekné vidieť, že čínske akcie niekedy dokážu nasledovať fundamenty). Napríklad po takmer troch rokoch sa medziročná zmena ziskovosti čínskych firiem dostala do mínusu. A kvôli obchodným vojnám a domácemu boju proti tieňovému bankovníctvu tam môže ešte minimálne určitú dobu pobudnúť.

Medziročná zmena ziskov v čínskom priemysle (graf od @jsblokland):


Dnes tento trend potvrdil aj index výrobnej dôvery. Ten klesol na úroveň 49,4b. (hranica medzi rastom a poklesom aktivity v sektore je 50b.). Keď bol naposledy takto nízko začiatkom roka 2016 tak vláda spustila sériu monetárnych a fiškálnych stimulov. Bude sa história opakovať?. Btw. pokiaľ by sa opakovala, tak spustenie čínskych stimulov v roku 2016 odštartovalo rast globálnych akcií.

Vývoj čínskeho indexu výrobnej dôvery a svetového akciového indexu MSCI World (graf od @jsblokland):


Je však potrebné dodať, že nie všetky čísla z Číny sú zlé, napr. dnes prekvapil index dôvery v službách, ktorý ukazuje pokračovanie solídneho rastu aktivity v setkora. Index premiéra Li Keqianga ukazuje medziročný rast ekonomickej aktivity nad 8% a exporty v medziročnom porovnaní stále solídne rastú aj napriek obchodným vojnám (je však potrebné dodať, že vyššie exporty sú v nemalej miere dôsledkom predzásobovania sa amerických firiem pred plným nábehom druhého kola ciel).

Paradoxne, obchodný deficit USA s Čínou sa rozťahuje a dosahuje nové rekordy. Ako som naznačil vyššie, tak čiastočne je to predzásobovaním sa amerických importérov. Dôležitejšie však je, že je to dôsledkom toho, že USA absorbujú na spotrebu a investície viac tovarov a služieb ako dokážu vyprodukovať a zvyšok musia doviezť. Túto nerovnováhu ešte viac zvýšil Trump fiškálnymi stimulmi, ktoré sa logicky premietli do vyššieho dopytu po zahraničnej produkcii. Obchodný deficit teda ostane vysoký, čo sa Trumpovi páčiť nebude a preto nemusí byť s obchodnými vojnami koniec.

Vývoj salda obchodnej bilancie medzi USA a Čínou (@Schuldensuehner)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí
    Zatímco americké akciové trhy zavřely značně v záporu, Asie na tom zdaleka tak špatně není. Speciálně Čína předvedla velmi slušný růst, přestože data z tamní ekonomiky zrovna nepotěšila. HDP zpomalil na 6,5 procenta a lehce podstřelil odhady. Maloobchod sice potěšil mírně vyšším růstem, ale naproti tomu průmysl v září naopak ztratil na tempu.
  • Čínu trápí slabá ekonomika. Jde ve stopách Japonska, Koreje, či vlastní cestou?
    Poslední sektor, kde Evropa ještě hrála světovou extratřídu, se nyní spíše jen potácí; jako auta se spalovacími motory. Jde o luxus. Kabelky, klenoty, šperky, drahé oděvy, hodinky… Měly být evropskou odpovědí na technologické obry z USA. Louis Vuitton se dokonce stal nejhodnotnější firmou starého kontinentu. Ale už je to pryč.
  • Čínu vystrašil delisting, evropské akcie však využívají klidnějšího pátku
    Evropské akciové trhy dnes stoupají a využívají tak situace, kdy na ně nepůsobí nové zásadní zprávy. Čínský trh sice srazila nervozita, když se znovu ke slovu přihlásil strašák delistingu v USA, ale vliv na Evropu nesledujeme. Pohyb dluhopisových trhů je dnes skromný, přičemž dochází ke zklidnění poté, co včera situaci rozvířila ECB. V klidu je také zlato či eurodolar, který se obchoduje u 1,0970. Investoři tedy příliš nemění svůj momentální vztah k riziku.
  • Čínu vystrašil delisting v USA, evropské akcie však využívají klidnějšího pátku
    Evropské akciové trhy dnes stoupají a využívají tak situace, kdy na ně nepůsobí nové zásadní zprávy. Čínský trh sice srazila nervozita, když se znovu ke slovu přihlásil strašák delistingu v USA, ale vliv na Evropu nesledujeme. Pohyb dluhopisových trhů je dnes skromný, přičemž dochází ke zklidnění poté, co včera situaci rozvířila ECB. V klidu je také zlato či eurodolar, který se obchoduje u 1,0970. Investoři tedy příliš nemění svůj momentální vztah k riziku.
  • Čipová krize podle budoucího šéfa dodavatele autodílů Bosch ještě neskončila
    Problémy s nedostatkem čipů budou ještě delší dobu pokračovat. Uvedl to budoucí šéf německého dodavatele automobilových součástek Bosch Stefan Hartung v rozhovoru s časopisem Focus. "Čipová krize neskončila," prohlásil.
  • Čipový a hořčíkový hladomor mohou srazit letošní růst české ekonomiky pod úroveň tří procent
    Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí podala výkon, jenž zaostal za většinou očekávání. Nedá se však říci, že by vzhledem k očekávání zcela „pohořela“. Podle prvního předběžného odhadu, jejž dnes zveřejnil ČSÚ, přidala meziročně 2,8 procenta. Mezinárodní analytici oslovení agenturou Bloomberg ve střední hodnotě svých odhadů počítali s růstem 3,2 procenta, někteří však předpokládali expanzi jen mírně nad úrovní jednoho procenta.
  • Čipy Nvidie by potenciálne mohol vyrábať Intel
    Akcie Nvidie (NVDA.US) a Intelu (INTC.US) vzrástli o viac ako 8,0 % a 5,0 % – po tom, čo agentúra Bloomberg uviedla, že Nvidia na výrobu svojich čipov využíva Intel. Intel je priamym konkurentom spoločnosti Nvidia na frontoch CPU aj GPU, ale generálny riaditeľ Huang vysvetlil, že Intel a AMD poznajú tajné plány Nvidie už roky, takže nie je paranoidný pri zdieľaní ďalších informácií. Medzitým generálny riaditeľ Intelu, Pat Gelsinger, počas včerajšieho vypočutia v senáte požiadal predstaviteľov vlády USA o podporu legislatívy na podporu výroby polovodičov.
  • Čísla stvrzují, že „Česko je jednou nohou v recesi“. Nezaměstnanost zatím roste méně, než se čekalo, což se ovšem může letos změnit
    Dnes zveřejněné zpřesnění růstu české ekonomiky v loňském třetím čtvrtletí je nepříjemným překvapením. Zpřesnění o dvě desetiny procentního bodu, z 1,7 procenta meziročního růstu na 1,5 procenta, totiž prakticky nikdo z expertů nečekal. Experti v drtivé většině případů počítali s potvrzením úrovně růstu čítající 1,7 procenta. Koruna vůči euru reagovala na nová čísla oslabením z rekordních úrovní od roku 2008, až pod 23,93, zpět nad 24,00.
  • Čísla trhu práce
    Výsledky s US trhu práce skončili obzvlá&scar...
  • Čísla z čínskej ekonomiky sú úplne absurdné
    Čína v minulom týždni zverejnila rast HDP za prvý kvartál. Žiadne prekvapenie sa nekonalo a medziročne rástla už tretí kvartál po sebe o 6,8%. Od začiatku roka 2015 je rozptyl rastu minimálny – medzi 6,7% a 7%. A to aj napriek tomu, že koncom roka 2015 a začiatkom roka 2016 bola jej ekonomika v nemalých problémoch a plnila titulky nielen vo finančnom spravodajstve.
  • Čísla z európskej priemyselnej výroby sa mierne zlepšili
    Včera a dnes dorazili nové dáta z nemeckého priemyslu. Tie začínajú ukazovať pozitívne signály. Zvyšuje sa teda pravdepodobnosť, že sa aktuálny negatívny trend zvráti.
  • Čísla z ropného trhu boli mierne pozitívne. Brent vzrástol nad 72 USD za barel.
    Dnešné dáta z amerického ropného trhu priniesli pre ropu mierne pozitívne dáta. Po prvé, zásoby klesli o 1,1 mil. barelov, čakal sa pritom pokles o 0,5 mil., čiže konsenzus bol mierne podstrelený o 0,6 mil. Po minulotýždňovom nečakane silnom raste zásob je teda situácia späť v normále a medziročný pokles zásob pokračuje mimoriadne silným tempom 19,7%.
  • Čísla z trhu práce ovlivnila trh negativně
    Závěr minulého týdne se na zámořských trzích nesl v negativním duchu. To bylo zapříčiněno silnějšími daty z trhu práce. Situace nahrávající zvyšování úrokových sazeb naopak nenahrává růstovým akciím, především je to pak citelné u technologických megacapů. Apple v pátek ztratil 0,3 %, Amazon 1,4 % a Nvidia dokonce 1,5 %. Naopak se dařilo akciím Alibaby, která narostla o 4,7 %. Nižší počet prodaných automobilů v listopadu ovlivnil cenu akcií společnosti Ford, které poklesly o 1,6 %. Společnost zabývající se donáškou jídla, DoorDash, ztratila 3,3 % po sníženém doporučení od společnosti RBC.
  • Číslo dňa: 511
    US akcie mierne poklesliAkciové trhy na Wall Street včera zaznamenali mierny pokles a skorigovali zo svojich rekordnýc...
  • Čistá energie vydělala investorům víc jak sto procent. Má smysl do ní vložit peníze i nyní?
    Kdo v loňském roce investoval své peníze do akcií firem z odvětví čisté energetiky, může si gratulovat. Za posledních 12 měsíců si akcie zařazené do indexu SP Global Clean Energy připsaly v průměru zisky téměř 130 procent. Zdaleka tak překonaly širší akciový index největších amerických firem S&P 500, který vzrostl „jen“ o 50 procent. Vyplatí se i nadále vložit do „čisté energie“ investiční prostředky?
  • Čisté úrokové výnosy Erste na rekordní úrovni, banka zvýší dividendu a ohlašuje buyback
    Erste dnes ráno vykázala další silné výsledky. Rok 2023 přinesl nejen růst čistých úrokových výnosů, ale i navýšení dividendy nebo ohlášení záměru o odkup akcií ve výši 500 mil. EUR. Management navíc zveřejnil střídmý výhled, který počítá s poklesem tempa růstu provozních nákladů, ale i úrokových výnosů. Více informací z výsledkového reportu Erste se dozvíte již nyní v našem videu.
  • Čistý zisk bank v 1. pololetí stoupl o 1,1 miliardy na 55,7 miliardy Kč
    Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním pololetí stoupl meziročně souhrnný čistý zisk o 1,1 miliardy Kč na 55,7 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Aktiva bank podle nich činila ke konci června 9,982 bilionu korun, což je o 1,076 bilionu více než na konci roku 2022.
  • Čistý zisk banky Moneta v prvním pololetí stoupl o 9,1 procenta na 2,7 mld Kč
    Čistý zisk Moneta Money Bank v prvním pololetí 2024 vzrostl meziročně o 9,1 procenta na 2,7 miliardy korun. Provozní výnosy banky stouply meziročně o šest procent na 6,2 miliardy korun. Provozní náklady zůstaly stabilní na 2,8 miliardy korun. Moneta to dnes oznámila v tiskové zprávě.
  • Čistý zisk banky Moneta v 1. čtvrtletí klesl o 5,8 procenta na 1,2 mld. Kč
    Čistý zisk Moneta Money Bank letos v prvním čtvrtletí klesl meziročně o 5,8 procenta na 1,2 miliardy koruny. Podobně se snížily provozní výnosy banky, a to o rovných šest procent na 2,8 miliardy. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila banka. Loni zisk i výnosy Moneta Money Bank v prvním čtvrtletí naopak výrazně rostly, podobně jako dalším bankám. Čistý zisk Monety tehdy dokonce stoupl na více než dvojnásobek.
  • Čistý zisk ČEZ klesá kvůli windfall tax, odhad přesto překonán
    Čtvrteční ráno patřilo výsledkům ČEZ. Provozní výnosy sice nesplnily očekávání, nicméně u EBITDA i čistého zisku k tomu došlo. Společnost vykázala nárůst produkce z obnovitelných zdrojů. Co za tím stálo? Jaký je výhled na letošní rok? To se dozvíte již nyní v našem videu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna