Pátek 24. ledna 2025 20:40
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap trade smarter
reklama
Dukascopy new

Jak kvantifikovat trpělivost?

Napsal:   Sekce: Zamyšlení

Je to zajímavá věc, trochu jsem hledal na internetu, ale ani takové opory jako je Wikipedia nebo Wikislovník žádnou definici trpělivosti, na které by panovala všeobecná shoda, nenabízejí. Přitom trpělivost je v lidském konání tak často zmiňována ve všech druzích snažení a současně je také často spojována dosaženým úspěchem. Přiznejme si, že i nám by se hodila, ale jak k ní přistupovat, když o ni vlastně nic nevíme? Dá se změřit? Je možné ji vidět? Kde se dá najít? Má ji nějaký e-shop?


Nedávno jsem psal článek o dvou vlastnostech tradera. Bylo to odhodlání a úsilí, které by nás mělo přivést k tomu, abychom nemarnili čas a šli si za svým cílem. Když začínáme, moc trpělivosti nepotřebujeme a hodí se nám právě tyto dvě, výše zmíněné. Ale co když se už všechno naučíme a najdeme i vlastní obchodní přístup, který je funkční a profitabilní? Tady by se nám hodilo něco jako trpělivost, i když ani nevíme, co to ve skutečnosti je.

Je pozoruhodné, jak obchodníci neustále „tlačí na pilu“ i ve chvíli, kdy už v ruce třímají svůj povedený výtvor a jediné co potřebují je dát mu čas, aby přinesl očekávané výsledky. Ale je to asi i pochopitelné. Dalo jim tolik úsilí a spotřebovalo to tolik času, než se vše naučili, než našli to, co potřebovali a než vytvořili to, na co mohou být právem hrdí. A teď už se jim nechce čekat. Mají raketu a chtějí letět.

Jenže podívejme se jinam do života. Začnete chodit do posilovny. Najdete tisíc důvodů, proč se do toho pustit. Nakoupíte si nové oblečení, boty, láhev na pití a s někým se poradíte, které drinky a suplementy by bylo vhodné zařadit do vašeho jídelníčku, aby efekt byl co nejlepší. Současně se dozvíte, že tohle jíst máte a tohle naopak ne, dostanete rady jak dlouho a jak často cvičit, kolikrát cviky opakovat a hlavně jak je provádět technicky správně, abyste si paradoxně spíš neublížili. Takže vše potřebné máte a vyrážíte cvičit. Začínáte tím, co by mohlo být jako první nejlépe vidět, tak třeba bicepsy (omlouvám se, jestli používám nějaké zkomolené výrazy, ale v posilovně jsem nikdy nebyl). Sedíte nebo stojíte a posilujete. Protože máte rádi věci pod kontrolou, odehrává se to celé před zrcadlem. Cvičíte půl hodiny, hodinu, dvě hodiny. Už vás bolí ruce, ale nezdá se vám, že by ten sval byl nějaký větší. A tak jdete druhý den, třetí, pátý a stále nic, sval se jeví být stále stejný a zrovna dnes byste chtěli všem známým ukázat, jak obrovský už je. Jak je to možné? Teď odbočím – obchodoval jsem dnes, obchodoval jsem včera, proč ještě nejsem milionář? Je až komické, jak je to podobné, co říkáte?

Nevím, jestli má smysl, abych pokračoval „v té posilovně“ s vámi. Asi všichni tušíte, co jsem chtěl říct. A teď vám dám praktickou radu, jak měřit trpělivost, respektive jak si ji pro sebe měřím já. Otevřete si Excel tabulku. Do prvního sloupce si dejte číselnou řadu 1 až 48. Potom se přemístěte do sloupce vedlejšího (může to být např. B2) a vedle jedničky napište číslovku 1000 (třeba si tam přidejte i měnu). Potom buňka pod tím (měla by to být buňka B3) a tam už bude součet =SUMA(B2*1,05). Potom už jenom buňku B3 okopírujte a roztáhněte směrem dolů až k té 48. Tímto způsobem se dozvíte, jak vám trpělivost pomůže z drobných udělat „balík“. Mluvíme totiž o vkladu 1000 korun a průměrném měsíčním zhodnocení 5%. Je to málo, vím, ale i když se onen součet každý měsíc zvětší jen o drobné, po čtyřech letech budete mít krásnou částku.

Věřím, že se mi alespoň maličko podařilo odpovědět na otázku v nadpisu. Někomu to bude dávat smysl větší, někomu menší. Mě osobně to pomáhá spokojovat se pokorně s drobnostmi. A kdo by o tom chtěl přemýšlet jinak, posaďte se do trávy, vyberte si nějaký list a sledujte, jak roste. Po několika dnech mi potom můžete napsat, o kolik to bylo.

Michal Uma

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Jak jsem dělal 130 obchodů za den (ručně)
    Když jsem s tradingem začínal, byl jsem si jistý, že obchodovat se naučím za pár týdnů a za rok už ze mě bude milionář.
  • Jak jsem „musel“ přeinstalovat AOS
    Už několik roků používám pro svoje obchodování AOS. Důvody, kvůli kterým jej používám, jsou pouze pragmatické. Jedním z nich je moje lenost, kdy se mi nechce neustále sedět u platformy a hlídat signály a podobné věci a druhým důvodem je to, že se jeho prostřednictvím perfektně backtestuje.
  • Jak jsem objevil 2,5 minutový grafy
    Zdravím, chci se tady podělit o zajímavý obchodní systém, který jsem si postupně vystavěl po tom, co jsem si tady na FXStreet.cz přečetl článek "V jednoduchosti je síla - aplikace Price Action na akciových indexech", o tom jak lze jednoduše a hlavně ziskově obchodovat 1 minutový grafy, že existuje asi nejužitečnější indikátor Volume Profile a že když si člověk desetkrát přečte, že minutový grafy nefungují, tak přesný opak bude pravdou.
  • Jak jsem podlehla šílenství ohledně „meme stocks“
    Už několik let využívám začátek nového roku k bilancování toho, co se mi v uplynulém roce v obchodování dařilo a co se moc nepovedlo. Nedá mi nepodělit se, co spadá do druhé kategorie ne moc vydařených obchodů: nákup akcií BlackBerry Ltd., ke kterému jsem se nechala strhnout v rámci šílenství ohledně meme stocks.
  • Jak jsem pozoroval graf
    Sledování grafu je magnetizující věc. Pro nováčky, pamatuji si, že kdysi i pro mě, je to věc přímo hypnotizující. Člověk touto činností stráví mnoho a mnoho času, když se snaží očima postrkovat cenu ve směru, který potřebuje. Ale neměl by u toho zapomenout na něco důležitého.
  • Jak jsem si na trading ani nevzpomněl
    Každý trader svým obchodováním žije. Nováčci o to víc, že zklamání bylo zatím jen málo a očekávání jsou veliká. Proti tomu zkušení obchodníci mají v paměti všechny ty prohry a těžké chvíle a tak se při jakékoliv drobné změně snaží domýšlet, co všechno se může zvrtnout. Současně se potom snaží cizelovat, co se jim už mnohokrát osvědčilo. Prostě trading je práce nikoliv na plný úvazek, ale na úvazky tři, na sebe navazující osmihodinové šichty. Je mnoho partnerek, známých, kamarádů a já nevím koho ještě, kteří nad tím budou vrtět hlavou a myslet si něco o bláznech, ale co už... Nemá smysl jim to vysvětlovat a je rozumné to prostě udržet v sobě. Vždyť přeci my víme, proč to děláme a ti ostatní? To jsou jen diváci. Jednou se ale naplní pořekadlo "všichni se mi smáli a teď se chtějí smát se mnou".
  • Jak jsem si přenesl data
    Nedávno jsem psal o tom, jak poměrně nedůležité je mít supermoderní technické vybavení, které nám má vydělat peníze. Také jsem psal o svých zážitcích se svými „veteránskými“ notebooky. Samo o sobě to, že dojde ke kolapsu takového zařízení, problém není. Co ale problém je, jsou ztracená data z MT4 pro backtestování.
  • Jak jsem smazal svůj první účet
    Když jsem nedávno psal o statistikách týkajících se traderů, tak jsem také našel údaj o tom, jak dlouho obchodníci obchodují. Myslím, že jsem tam dal nějaký komentář ve smyslu toho, že v tomto údaji je docela složité správně odpovědět a tím pádem získat naprosto přesné údaje. Na co jsem si ale díky tomu vzpomněl bylo to, jak jsem smazal svůj první účet.
  • Jak jsem vytvořil AOS aneb dlouhodobé zhodnocení financí díky automatizaci (díl 1.)
    V posledních pěti letech se problematice o automatizace obchodních systémů (AOS) věnuji každodenně. Rád bych tady přednesl v několika dílech, kam mně všechny ty přečtené články, shlédnutá videa a odzkoušení doporučovaných strategií, zavedlo.
  • Jak jsem zase nevěděl, co se stane
    Dnes vás opět budu jednou ukázkou otravovat svojí tezí, že nikdo nikdy neví, co a kdy se stane. Jistě, někdo má různá vnuknutí, intuice a instinkty, díky kterým si myslí, že dosáhne dobrých výsledků, ale skutečný svět tradingu funguje jinak. Jediné, co vás přivede k dobrým výsledkům, jsou zkušenosti podložené backtesty.
  • Jak limitovat své ztráty při ekonomické krizi?
    Slavné přísloví říká, že po bitvě je každý generál. To platí i u investování a v době ekonomické krize dvojnásob. Pravděpodobně každý investor si někdy zpytoval svědomí, že danou akcii neprodal včas a nevyhnul se tak velkým ztrátám. S odstupem času je jednoduché říci, jak se měl investor zachovat, aby za krize výrazně neprodělal. Načasovat trh je však velmi náročné. Podívejme se tak na několik strategií, které mohou limitovat výši investorovy ztráty či dokonce vést k potenciálnímu zisku během ekonomické krize.
  • Jak lze obchodovat se Supremacy strategií
    Není žádným tajemstvím, že pro většinu obchodníků znamená aktivní obchodování na finančních trzích ztrátu peněz. Zkušení investoři radí jít proti davu a získat tak šanci na zisk. Pokud máme přístup k informacím o směru převládajícího obchodování, můžeme otevřít pozice v opačném směru, v očekávání, že trh půjde proti většině obchodníků.
  • Jak lze Paretův princip aplikovat na obchodování?
    Dle tzv. Paretova principu pramení 80 % důsledků z 20 % příčin. Toto platí v mnoha různých situacích a tento princip byl dokonce obecně nazván „pravidlo 80/20“. Například v obchodě platí, že 20 % vašich zákazníků může generovat 80 % vašich prodejů. Na to, jak lze tuto myšlenku uplatnit ve světě obchodování se zaměříme v dnešním příspěvku.
  • Jak lze přistoupit k obchodování ropy
    Existuje několik způsobů obchodování ropy. Každý obchodník si může vybrat jestli chce obchodovat futures, CFD nebo opce. Ať už si vyberete jakýkoliv způsob obchodování, budete muset analyzovat graf aktiva a teprve poté otevřít pozici:
  • Jak makro ovlivňuje současný růst ceny Bitcoinu?
    Kryptoměny jsou hlavními hvězdami tohoto týdne. Už během minulého pátku začaly mírně růst a v růstu pokračovaly i o víkendu a prakticky celý tento týden. Bitcoin, největší a nejznámější kryptoměna, dosáhl svých předchozích cenových maxim na konci roku 2021, a to lehce pod úrovní 70 000 USD.
  • Jak mi telefonovali
    V úterý se mi stala taková zajímavá věc. No vlastně ona sama o sobě zase tak moc zajímavá nebyla, ale tím, že se ve středu opakovala, mě přiměla k pozastavení. Stalo se, že mi volali zástupci dvou obchodníků s komoditami, jestli si u nich nechci otevřít účet. Jména už si asi nepamatuji, ale povím vám o tom zážitku. Myslím, že na pointu se vyplatí vytrvat až do konce.
  • Jak mít při obchodování správný přístup k rizikům
    Obchodování na trzích je něco mezi řemeslem a uměním. Představa některých obchodníků o rychlém zbohatnutí se zpravidla velice rychle rozplývá při reálném obchodování. Neexistuje žádná zkratka k tomu, abyste se stali v tradingu milionáři. Pokud ale pochopíte, jak ochránit během tradingu svá rizika, můžete se naučit pravidelně velmi zajímavě zhodnocovat své prostředky a pokud vytrváte a váš kapitál bude dostatečný, můžete tradingem i zbohatnout. Tato cesta je však dlouhá. V tomto příspěvku rozebereme základní techniky k ochraně kapitálu, tudíž jeden ze základních kroků na cestě za úspěchem v tradingu.
  • Jak mít to pravé nastavení mysli pro trading
    Psychologie obchodování může znít jako smyšlený termín, ale mnoho zkušených traderů vám potvrdí, že je to velmi reálná věc. Finanční trh nemusí mít emoce, ale vy jako člověk ano. Klíčem k pochopení je, že emoce mohou mít velmi skutečný dopad na to, jak se tržní ceny pohybují. Pokud chcete mít dlouhodobou kariéru obchodníka, musíte se naučit zůstat v klidu během svých obchodů a vyhnout se emocionálním chybám. Jak tedy udržet své emoce pod kontrolou, abyste dokázali lépe přistupovat k obchodům? Musíte si vypěstovat správné myšlení.
  • Jak mít vybalancovaný přístup k tradingu
    Nemálo obchodníků si po určité době vytvoří nezdravou závislost na tradingu a jsou pak schopni trávit obchodováním svůj veškerý čas. Pokud nejsou zrovna za monitory svého počítače, kontrolují, jak se vyvíjejí trhy na mobilním telefonu, ať už jsou doma nebo například na procházce v přírodě či na dovolené se svou rodinou. Je velmi snadné takto propadnout obchodování. Nicméně statistiky dokazují, že se tento přístup negativně podepisuje na obchodních výsledcích. Tento příspěvek bude o tom, jak nepropadnout "hráčské vášni" na finančních trzích.
  • Jak moc bychom měli v rámci tradingu diverzifikovat?
    Diverzifikace je známá především díky investování, kde pomáhá stabilizovat kapitálové výkyvy portfolia, ovšem jak s ní nakládat při tradingu? V tomto článku se dotkneme několika základních myšlenek ohledně této tématiky.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new