Trading je velmi psychicky náročnou činností, která si žádá co možná největší disciplínu a dodržování pravidel. Pokud není obchodník moc ukázněný, může v rámci obchodní seance dojít k tomu, že upustí uzdu svým emocím a začne obchodovat nedisciplinovaně. To má poté za následek s největší pravděpodobností ztrátu na jeho obchodním účtu. Toto je klasický problém, se kterým se každý den střetávají drobní tradeři po celém světě. Kromě tohoto každodenního plíživého tlaku na psychiku je ještě další záležitost, se kterou se musí tradeři vyrovnávat. Také je plíživá, ale má spíše dlouhodobý charakter. Jde o závislost na tradingu jako takovém, která působí na člověka do určité míry toxicky.
Jak poznat, že závislost na tradingu postihla právě vás?
Na chvilku se zastavte, odstupte od svých grafů a analýz a zamyslete se nad tím, zda netrávíte 10 a více hodin denně obchodováním. Popřemýšlejte také nad tím, jaké pocity ve vás vyvolává, když vypínáte svou obchodní platformu. Vzpomenete si, kdy jste naposledy trávili se svými přáteli či rodinou čas a nemysleli jste přitom na to, jak se vyvíjejí vaše obchodní pozice na trhu? Položte si taktéž otázka, zda náhodou nezanedbáváte své ostatní povinnosti. Myslím, že po této krátké sebereflexi sami zjistíte, zda trávíte příliš času obchodováním či myšlením na trading a do jaké míry je pro vás přemíra této činnosti nepříznivá.
Jak vybalancovat osobní život s tradingem?
Prakticky toho můžete dosáhnout třemi jednoduchými způsoby. Nejpřímější metodou je snaha vytvořit ze svého obchodního přístupu rutinu. Co je tím myšleno? Nahlížejte na trading jako na dlouhodobou činnost, při které se nebudete starat o každodenní výsledky. Popravdě, když se nad tím zamyslíte, je jedno, zda jste dnes měli 2 úspěšné obchody a včera 3, když za týden může přijít série několika ztrát a vaše zisky snadno vymazat. Nebuďte proto z krátkodobých výsledků příliš emotivní. Řekněte si, že budete hodnotit úspěšnost vaší obchodní strategie například na měsíční bázi. Koukněte se tedy, jak se vám daří vždy na konci měsíce a do té doby jen rutinně zadávejte objednávky dle vaší strategie.
Druhý způsob je založený na implementaci určitých pravidel přímo do vašeho obchodního plánu. Tyto pravidla v sobě mají ochranný charakter. Abychom byli konkrétní, uveďme si příklad toho, kdy dojde nevyhnutelně k vaší silné emocionální reakci vlivem velké ztráty na trhu. V obchodním plánu byste si měli nastavit, že pokud například ztratíte více než 4 % svého kapitálu za den, dáte si na 3 dny pauzu od obchodování. V případě, že během týdne ztratíte více než 15 % kapitálu, odpočinete si od tradingu na 14 dní. Velikost ztráty kapitálu a délka neobchodování jsou čistě individuální záležitosti a každý by si je měl v souvislosti se svou povahou nastavit na míru.
Posledním způsobem, který můžete aplikovat, abyste se dlouhodobě cítili jako obchodník vyrovnaně je meditace. Přestože to může znít poněkud ezotericky, meditace je činností, která vás dokáže vybalancovat, ať už prožíváte euforické emoci či panické emoce vlivem tradingu.
Závěr
Nezapomínejte, že cílem profesionálního obchodníka není mít z obchodování euforické pocity, které ho mohou zavést do slepé uličky, nýbrž být vyrovnaný a soustředěný. Výše uvedené způsoby vám mohou pomoci dostat se do rovnováhy, nicméně prvním krokem je sebereflexe a uvědomění si svého stavu.
Gabriel Štefaňák
Dukascopy Europe