Po čtyřech letech stagnace mají demokraté v plánu zvýšit minimální mzdu v USA ze 7,25 až někam k hranici 9 dolarů za hodinu. Na první pohled pro měnové trhy nevinná změna. Vyšší mzdové náklady ale budou muset americké podniky nějak kompenzovat, aby si udržely cenovou konkurenceschopnost, a v úvahu je právě tlak na oslabení dolaru. Vyšší mzdy také zvednou spotřebu a dovozy, a pokud by nemělo dojít k rozšíření obchodního deficitu, budou muset Spojené státy také více exportovat a toho nejlépe dosáhnou se slabším dolarem.
O nominaci nástupce Bena Bernankeho v křesle guvernéra americké centrální banky (Fed) se před prezidentskými volbami hovořilo jako o nejdůležitějším rozhodnutí zvoleného prezidenta. „Velkému Benovi“ končí mandát už v lednu 2014 a prozatím se mluví o tom, že jej ve vedení Fedu vystřídá současná viceguvernérka Janet Yellen. Ta je známá svými holubičími postoji, tj. podporou uvolněné měnové politiky za účelem nastartování hospodářského růstu. Dá se očekávat, že ona bude i favoritkou levicového Obamy. V důsledku jejího jmenování by pravděpodobně vzrostla inflační očekávání, která by postupem času mohla snižovat hodnotu dolaru. Můžeme si připomenout, jaké ztráty japonskému jenu přinesla změna ve vedení tamní centrální banky. Její vliv tedy netřeba podceňovat.
Aktuálně je dolar na základě reálné ekonomiky fundamentálně silný a nějaké velké výstřelky nad 1,30 se u eurodolaru nečekají. V blízké budoucnosti však můžou začít působit výše uvedená politická rizika, která by mohla s doposud trendově posilujícím dolarem zatřást.
Vývoj měnového páru EUR/USD:
Vývoj nominální (tmavě modrá) a reálné (světle modrá) minimální mzdy ve Spojených státech:
Zdroj: Wikipedia, Federal Reserve
Tomáš Raputa
Tým FXstreet.cz