Klouzavý průměr
Řeč bude právě o klouzavém průměru neboli Moving average (MA). Není pochyb, že se jedná o jeden z nejpoužívanějších pomocníků při obchodování. Je to samozřejmě taky jeden z nejdůležitějších indikátorů, který by měl úplně každý trader znát. Jednoduchost tohoto indikátoru k oblíbenosti jenom přispívá.
Klouzavé průměry ukazují průměrnou cenu za určité období, které si můžete sami zvolit. Hlavním úkolem klouzavých průměrů je rozpoznání trendu. Pokud klouzavé průměry stoupají, jedná se o uptrend a když klesají, jde zase o downtrend. Existuje exponenciální, jednoduchý, vyhlazený a lineárně vážený klouzavý průměr. Nejčastěji se však používají první dva (SMA a EMA).
Mějte na paměti, že pokud máme například klouzavý průměr s hodnotou 50, počítá se z posledních 50 svící na daném timeframu.
Pomocí klouzavých průměrů můžeme samozřejmě i rozpoznat otočení trendu, nebo vstoupit do obchodu. Pro to se využívají kombinace s různými časovými hodnotami, u kterých se díváme na jejich překřížení. Nejčastěji jsou to hodnoty 50, 100 nebo 200.
Zdroj: Tradingview, měnový pár: AUDNZD, graf D1.
V grafu výše můžete vidět 2 jednoduché klouzavé průměry (SMA). Pro kratší klouzavý průměr bylo zvoleno období 50 a pro delší období 100. Modrá křivka značí kratší období (50) a červená delší období (100).
Pokud kratší klouzavý průměr překříží směrem nahoru delší klouzavý průměr, může to značit začínající uptrend. Pokud místo toho překříží kratší průměr, průměr delší směrem dolů, může se jednat o začátek downtrendu. Pokud se tedy červená křivka nachází pod modrou, jedná se o uptrend a naopak. To samozřejmě nemusí znamenat, že nám trend vydrží a zase se nezmění.
Určitě je dobré vyzkoušet si vlastní kombinace s různými časovými obdobími a různými druhy klouzavých průměrů. Je to pouze na vás, jakou kombinaci si vyberete a která vám bude vyhovovat nejvíce.
Zdroj: Tradingview, měnový pár: AUDNZD, graf H4.
V dalším grafu byl použit exponenciální klouzavý průměr pro 50 období (EMA). V tomto případě klouzavý průměr několikrát posloužil jako rezistence a support. Na druhou stranu se několikrát podařilo ceně klouzavý průměr prorazit, a proto byste se neměli na klouzavé průměry spoléhat úplně pokaždé.
EMA vs. SMA
EMA je aktuálnější a pomůže vám rychleji reagovat na změnu trendu, na druhou stranu se častěji stává, že se trend ještě stihne otočit, což pro vás může znamenat ztrátu obchodu. SMA sice reaguje pomaleji a jako obchodník můžete přijít o část zisku, avšak je zde menší šance, že vaše pozice budou spláchnuty z důvodu rychlého otočení trendu.
Obecně se SMA používá pří dlouhodobějších strategií, když chceme pozici držet delší časové období. EMA je k užitku, pokud používáme krátký timeframe a pokud se trh pohybuje rychle.
Ať už bude vaše strategie jakákoliv, nezapomínejte ke klouzavým průměrům používat i jiné indikátory, nebo doplnit vaší obchodní strategii fundamentální analýzou a dobrým money/risk managementem. A pokud si myslíte, že nejste ještě plně připraveni na reálný trh, raději vyzkoušejte demo účet.
Tým Admiral Markets