Jedna možnost, jak nakoupit „zlato“ za výhodné ceny stále existuje. Skýtá však o něco vyšší riziko. Nákupem jihoafrického randu (ZAR) totiž do zlata a dalších cenných kovů víceméně také investujete. Vzhledem k tomu, že těžba zlata, platiny a palladia tvoří významnou část jihoafrických exportů, si právě rand držel vysokou korelaci s cenami vzácných kovů. Do roku 2011 jihoafrická měna posilovala (pokles USD/ZAR v grafu), v letech 2011-16 pak spolu se zlatem oslabovala a od roku 2016 poté cik-cak se zlatem mírně posilovala.
Porovnání vývoje ceny zlata (červeně, pravá osa) a měnového páru USD/ZAR (modře, levá osa):
Tato korelace se však s nástupem koronavirové krize odtrhla. Poptávka po bezpečných aktivech poslala zlato nahoru a rand dolů. Pravdou je, že politické uspořádání v jihoafrické republice není pokaždé stabilní a počet případů koronaviru je v zemi na vysoké úrovni. Kvůli tomu se někteří investoři prozatím chtějí randu vyhnout, protože je citlivý na změny vnímání rizika pandemie, podobně jako brazilský real.
Čistě z fundamentálně-makroekonomického hlediska je však jihoafrický rand na aktuálních 17,50 USD/ZAR silně podhodnocený. Jihoafrickou republiku totiž netrápí vysoká inflace a právě rostoucí cena vzácných kovů pomáhá obchodní bilanci i běžnému účtu dostat se do nečekaného přebytku (viz graf).
Vývoj inflace a bilance běžného účtu (v mil. ZAR) v Jihoafrické republice:
Vysoká cena zlata by tak měla tlačit měnový pár USD/ZAR níže do pásma 15,00-16,00. V případě, že americká vláda či centrální banka přijde s dalším silným stimulem ekonmiky, měl by tento krok rát ve prospěch prodeje USD/ZAR, protože bude tlačit americký dolar níže a zlato výše. Jakékoliv uvolnění měnové politiky v USA navíc pozitivně ovlivňuje měny rozvíjejících se trhů, mezi něž se jihoafrický rand řadí.
Vývoj měnového páru USD/ZAR (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, MT4, tradingeconomics.com